Články
Rybaření je nekonečná zábava, ale i koníček, při kterém se můžeme stále zlepšovat. Pokud jste u vody rádi nejen fyzicky, ale taky v myšlenkách, vyberte si svůj šálek kávy a pusťte se do čtení!
Mostečtí školáci letos opět pomáhali řece Bílině
Severočeští rybáři vysadili ve spolupráci se společností ORLEN Unipetrol a žáky ZŠ do řeky Bíliny v Mostě další původní druhy ryb. Tentokrát šlo o 150 kg plotic a cejnů. Nechyběli ani okouni, pro zpestření dětem i několik kaprů, štika či sumec.
Tradiční rybolov na africkém jezeře Baringo
V Africe, kde ještě stále většina obyvatel nemá co jíst, mají ve výživě mnoha etnik v některých regionech důležitý význam ryby. Místní rybáři je loví již po staletí tradičními, často dosti primitivními způsoby.
Marinovaný losos
Marinovaný losos (Gravlax) je skandinávská specialita. Připravovat se dá v mnoho obměnách, tady je jedna z variant.
Ryby, které mají rády souš
Příkladů na známé úsloví „cítí se jako ryba ve vodě“, by každý z nás mohl uvést snad tisíc, obrazně řečeno pro každý rybí druh alespoň jeden. Skutečně u ryb téměř absolutně převládají druhy, které bez rodného živlu – vody, vydrží pouze krátkou dobu. Většinou několik minut, výjimečně odolné druhy pak i několik hodin. Limitujícím faktorem, který rybám primárně neumožňuje delší pobyt na souši je jejich způsob dýchání pomocí žáber.
Jaká je kvalita vody v Bečvě? Zjistila to monitorovací stanice
Od června loňského roku monitoruje nepřetržitě kvalitu vody v Bečvě pod Valašským Meziříčím speciální stanice. Zařízení je schopné okamžitě poznat změny v kvalitě vody. Má tak předejít ekologickým haváriím.
Miliony pro rybářské podniky. Ministerstvo rozdělí dotace
Ministerstvo zemědělství rozdělí ve třech jarních dotačních výzvách celkem 67 milionů korun. Půjdou na inovace, investice a zpracování produktů v rybářství. Ministerstvo to uvedlo v tiskové zprávě. Příjem žádostí začne 25. dubna.
Úhoř říční, tajemný tulák
Duben mám rád. Sluníčko začíná hřát a příroda se konečně probouzí ze zimního spánku. Mezi známé jarní labužníky patří i úhoř říční, tajemný tulák.
Učíme se ve Vodňanech: Keříčkovec červenolemý (sumeček africký)
Ustálený český název nemá. Je také nazýván keříčkovec jihoafrický, sumeček africký, popřípadě jen keříčkovec, Clarias. Ryba je podobná našemu původnímu druhu sumci velkému.
Zahájení pstruhové sezony: Už se zase těšíme!
Už tradičně 16. dubna začíná pstruhová sezona a milovníci kropenatých elegánů se už nemohou dočkat. Toužebně listují kalendářem, dovazují nové nebo chybějící vzory mušek a kontrolují své rotačky, twistery či miniaturní wobblery, prostě zahájení už klepe na dveře!
Pečený kapr s ostrou pastou
V dubnu si vyzkoušíme připravit netradičním způsobem tradičního kapra.
Ze zasedání Republikové rady ČRS (duben 2023)
Republiková rada ČRS se sešla na řádném zasedání dne 6. dubna 2023. Hlavními tématy byly účetní závěrky ČRS a ČRS služby, s. r. o. a zprávy o finančním hospodaření za rok 2022, statistika úlovků na celosvazové povolenky za rok 2022, výsledky hospodaření za rok 2022 a plán zarybnění na rok 2023 na revírech Republikové rady ČRS, kontroly Republikové dozorčí rady a aktuální informace k RIS.
PET lahve, sklo, ale i elektrické vedení. Rybáři uklízeli odpadky na Radotínském potoce
Místní organizace Českého rybářského svazu Praha-Radotín pořádala minulý víkend úklidovou akci na dolní části pstruhového revíru Radotínský potok 1.
Doživotní zákaz rybaření? Předseda ČRS reaguje na útok proti členům rybářské stráže
Od konce týdne hledají kriminalisté z Českého Krumlova muže podezřelé z napadení rybářské stráže. Předseda ČRS Karel Mach navrhuje výrazné zpřísnění trestů za podobné činy.
Dubnové Rybářství: Specifické aspekty výživy ryb (2)
Nutriční požadavky ryb, trávení potravy a jejich růst jsou značně odlišné ve srovnání s vývojově vyššími obratlovci. Ryby středních a severních zeměpisných šířek se živí převážně lehce stravitelnou bílkovinnou potravou živočišného původu, tedy zooplanktonem, zoobentosem (larvy vodního hmyzu) a rybami.
Jak jsem chytal úhoře
Na začátku nové sezony každoročně plánuji, kde a jaké šupinaté potvůrky budu chytat. Většina tutových nápadů pochopitelně během roku vyšumí do ztracena. Největším nepřítelem je čas, ten neúprosný požírač geniálních myšlenek a rozhodnutí.
Novinky z iRybářství na váš e-mail
Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled
Vložením e-mailu souhlasíte s podmíkami ochrany osobních údajů