Články
Rybaření je nekonečná zábava, ale i koníček, při kterém se můžeme stále zlepšovat. Pokud jste u vody rádi nejen fyzicky, ale taky v myšlenkách, vyberte si svůj šálek kávy a pusťte se do čtení!
Jak snadné je stát se poustevníkem
Říčka Smutná lenivě protéká jihočeskou krajinou miliony let. Její břehy předci osídlovali už v prehistorických dobách. V dnešní době blízkost říčky láká především chalupáře, turisty, rybáře a myslivce. Ale přitahuje i senzitivní jedince, kteří u jejích břehů rádi rozjímají.
V Lysé nad Labem má vyrůst areál pro hasiče. Zničil by vzácný mokřad
V mokřadech u Lysé nad Labem má vyrůst Svět záchranářů, objekt by měl pomoci školit záchranáře i veřejnost. Projekt byl zatím kvůli odpůrcům pozastaven a bude vytvořena studie, která má zhodnotit důležitost území.
Historie rybářských vlasců (3)
„Pánové, na tu štiku jsem chodil celé léto. Dvakrát zabrala, jenže pokaždé mi to ta mrcha upráskla. Došla mi trpělivost, koupil jsem novou Plaňanku a karta se obrátila. Tak rozzuřenou rybu jsem ještě nikdy neviděl. Nejdřív vyrazila do hloubky a vymotala mi snad padesát metrů vlasce. Nakonec vylítla z vody jako torpédo a ve vzduchu ještě udělala kotrmelec. Plaňanka všechno vydržela a zubatá prohrála. Měřila sto deset čísel.“
Úhoř v pikantním těstíčku
Pokud se vám povedlo ulovit úhoře a přemýšlíte, co s ním, je to dost náročná otázka. O to víc, pokud nejste majitelé udírny. Tento recept by pro vás mohl být skvělým řešením!
Učíme se v Třeboni. Bezbranný obr jménem vyza
Mnoho rybářů si dodnes myslí, že velké druhy ryb nebo paryb se dají najít pouze ve vodách slaných. Proto je v našich končinách za obra považován už např. sumec velký (Silurus glanis). Ten sice opravdu může dorůst i velmi zajímavých rozměrů, ale s některými druhy se zkrátka rovnat nemůže.
Vzpomínáme na staré časy. Rybářský indikátor T 25
Nejen lidé, ale i věci mají své osudy a je věčná škoda, že nemohou vyprávět. Pojďme se vracet do minulosti. Třeba do doby, kdy naviják, prut nebo korkový splávek sloužily svému páníčkovi klidně i po celý život.
Ze zkušenosti rybářské stráže: nouzový stav skončil, propadlý rybářský lístek už neplatí
V době nouzového stavu v ČR jste mohli lovit i s propadlým rybářským lístkem. Od chvíle, co si můžete rybářský lístek bez omezení obnovit (konec nouzového stavu), není propadlý RS platný.
Lesy ČR pomáhají zadržet vodu v krajině. Staví desítky rybníčků, mokřadů a tůní
Sucho je velkým tématem posledních let. Jak s ním bojovat? Co dělat pro to, aby se voda v naší krajině udržela? Podnik Lesy ČR začal stavět desítky malých nádrží a mokřadů, které mají zadržet vody a pomoci tak mimo jiné lesům, které jsou kvůli špatné vitalitě napadané kůrovcem.
Deset lokalit dostalo od Ministerstva životného prostředí zelenou pro výstavbu vodních nádrží
Z původního návrhu Ministerstva zemědělství na vytvoření 31 nových údolních nádrží schválilo pro výstavbu Ministerstvo životního prostředí zatím deset lokalit. Projekt má pomoct zadržet vodu v krajině.
Lov na pobřeží Peru je těžší, než by se zdálo
V prvním díle jsme se podívali do deštného pralesa a nalovili piraně. Teď přišel čas věnovat se tomu, na co jsem se těšil nejvíc. Jdeme lovit na moře!
Co bude se pstruhem a lipanem?
V Čechách a na Moravě dochází k prudkému úbytku populací pstruha i lipana. To je známo. Potočák potřebuje dostatek vody, vhodné stanoviště, vhodná místa ke tření a potravu. Pokud něco z toho chybí, chybí i on.
Švédský rybí krém aneb Chutná polévka z tresky ze Skandinávie
Rybí polévka je tradiční jídlo o Vánocích. Přes rok si ji málokdo dopřeje. To je ale velká škoda! Zkuste třeba tuto polévku populární ve Švédku.
VIDEOUPOUTÁVKA: Proč číst odborné časopisy a jak se ČRS vyrovnal s pandemií koronaviru? Čtěte červnové Rybářství
Červnové číslo časopisu Rybářství je už na stánku nebo ve vašich poštovních schránkách. Pokud vám ho pošťačka každý měsíc nenosí, šéfredaktor vám prozradí, o čem se v červnovém Rybářství píše.
Rybářka si během týdne třikrát posunula rekord kapra! Málem ulovila i racka
V prosinci loňského roku se plánovala výprava na Jezero Štít u Chlumce nad Cidlinou. Ještě týden před odjezdem jsem nevěděla, jestli na tuto výpravu také vyrazím, protože jsem měla před zkouškami. Nakonec se jeden z rybářů nemohl výpravy zúčastnit a zeptal se mě, jestli bych nechtěla jet místo něj. Takovou šanci jsem nemohla odmítnout. Výprava se uskutečnila 23. až 30. května.
Rybaření vesele i vážně: Okoun
Další ryba, na kterou se zaměříme, je okoun říční. Zástupce řádu ostnoploutvých z čeledi okounovitých zná jistě každý rybář. Dvě hřbetní ploutve, olivově zelené boky s černými pruhy a tmavým hřbetem. Břišní, řitní a ocasní ploutve červeně zbarvené – to jsou typické znaky této nádherné ryby.
Novinky z iRybářství na váš e-mail
Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled
Vložením e-mailu souhlasíte s podmíkami ochrany osobních údajů