Články
Rybaření je nekonečná zábava, ale i koníček, při kterém se můžeme stále zlepšovat. Pokud jste u vody rádi nejen fyzicky, ale taky v myšlenkách, vyberte si svůj šálek kávy a pusťte se do čtení!
Podle nosa poznáš kosa? Jesetera!
I nejnovější rybářské publikace o naší ichtyofauně, asi hlavně z nostalgie, uvádějí mezi zástupci čeledi jeseterovití (Acipenseridae) tři druhy – jesetera malého, jesetera velkého a vyzu velkou. Pravda je, že jediným z těchto původních druhů, který přežil v našich řekách a vydržel všechny nápory civilizace, je pouze jeseter malý.
Učíme se ve Vodňanech: Odchováváme sladkovodní rejnoky
Chovem rejnoků neboli trnuch se u nás ve škole zabýváme již řadu let a poměrně úzce spolupracujeme v tomto smyslu také s kolegy z Fakulty rybářství a ochrany vod. V první řadě se asi nabízí otázka, proč na rybářské škole chováme rejnoky a další subtropické a tropické ryby, když v rybnících plavou kapři?
Háčky mají ostré špičky, schovejte je do krabičky
Budík zazvoní ráno ve čtyři hodiny a vyžene rybáře z vyhřátého pelechu. Následuje rychlá snídaně, ranní hygiena, oblékání, poslední kontrola vybavení a přesun do auta. Věci se naházejí ve spěchu na zadní sedadlo a už se vyráží.
Kapr s pažitkovou omáčkou
Štědrovečerní večeři tradičně zdobí kapr. Připravit ho můžete zkusit i trochu netradičně s pažitkovou omáčkou.
Závislost tichých bláznů
Je spousta věcí, bez kterých se člověk obejde. Pokud mu však něco přináší trvale požitky, stane se závislým. Vymanit se ze závislosti je pak zdlouhavý a bolavý problém. Někdy zcela neřešitelný.
Konec pohody u vody
Klid, zurčící voda v peřeji, zpěv strnadů a konipasů poskakujících po kamení, blankytná obloha a slunce nad korunami stromů, které se sklánějí nad pstruhovou říčkou. Tak nějak si představuji pohodu u vody.
Velký okoun je chytrá, všemi mastmi mazaná ryba
Mnoho rybářů pokládá okouna za velmi snadno ulovitelnou rybu. Zdaleka tomu tak není. Chytit silného nebo dokonce středního okouna vyžaduje mnoho úsilí při výběru vlasce i nástrahy.
Umělý červík, úspěšná muška
Při feederovém chytání nebo při lovu na plavanou je červík nepostradatelnou nástrahou. Dokáže se svůdně vrtět na háčku a pro ryby je magickou pochutinou. Pokud muškaříte, není vůbec na škodu mít v muškařské krabičce pár umělých červíků …
Učíme se ve Vodňanech: Vnější parazité ryb (1)
Ne vždy se v rybníkářství vše daří. Někdy se chovatelé musí potýkat s různými rybími chorobami. V rámci předmětu Nemoci ryb se je naši žáci učí poznávat a léčit. Nejdůležitější je ale prevence, tedy dobrá zoohygiena chovů v rybnících. Ta zahrnuje všechny vlastnosti vodního prostředí, které mají vliv na rybí kondici.
FISHTIME.CZ. Šikovný vyhledávač rybářských lokalit, který funguje rychle a ZDARMA
Existuje celá řada cestovních agentur nabízejících rybářské destinace, které vám zařídí kompletní rybářskou dovolenou den po dni, pomalu hodinu po hodině. Takovéto dovolené jsou fajn, ale ne tak úplně pro každého. Mnoho rybářů preferuje spíše volnost a soukromí. Jet si, kam zrovna člověk chce, chytat ryby které chce, a užívat si dobrodružství se svými nejbližšími.
Ze zasedání Republikové rady ČRS (prosinec 2022)
Republiková rada Českého rybářského svazu (ČRS) se sešla 8. prosince 2022 na pravidelném zasedání. Klíčovými tématy byly rozpočet Republikové rady ČRS na rok 2023, statut celosvazového rybolovu, jmenování státních trenérů a dále projednání aktuálních oblastí k Rybářskému informačnímu systému (RIS).
Kormoráni, nebo otrava? Rozbor vody určil viníka
V polovině listopadu zaznamenali rybáři úhyn ryb v chovném rybníku V Olší nedaleko Starého Města na Uherskohradišťsku. Předpokládali, že jde o otravu, odebrali proto vzorky na rozbor. Informuje o tom web regionálního týdeníku Dobrý den s Kurýrem. Jak analýza vzorků dopadla?
Oznamovatel ekologické katastrofy na Bečvě Stanislav Pernický: Vyšetřování je vedeno tendenčně, od politiků jsme očekávali aktivnější přístup
Stanislav Pernický je tváří boje za nezávislé vyšetření havárie na Bečvě v září 2020. Organizoval práce na asanaci řeky od samého počátku, byl oznamovatelem otravy. Minulý čtvrtek se účastnil semináře o Bečvě na půdě Poslanecké sněmovny (informovali jsme zde).
Ve Sněmovně proběhl seminář o otrávené Bečvě. Víme, jak se havárie nestala, ale nevíme, jak se stala, tvrdí přírodovědec Hruška
Minulý čtvrtek proběhl na půdě Poslanecké sněmovny seminář s názvem „2 roky záhad při vyšetřování havárie na Bečvě“. Konal se pod záštitou poslance PSP ČR Petra Gazdíka. Co tato nová diskuze o jedné z největších ekologických katastrof v Česku přinesla?
Novinky z iRybářství na váš e-mail
Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled
Vložením e-mailu souhlasíte s podmíkami ochrany osobních údajů