Články
Rybaření je nekonečná zábava, ale i koníček, při kterém se můžeme stále zlepšovat. Pokud jste u vody rádi nejen fyzicky, ale taky v myšlenkách, vyberte si svůj šálek kávy a pusťte se do čtení!
Invazivní karas opět úřadoval! Tentokrát nepřežila unikátní populace živorodek
Kde se ukážou, tam moc jiných druhů ryb nezůstane. V Rudici na Blanensku to odnesly akvarijní živorodky, které předtím v místní nádrži dokázaly přežít minimálně jednu zimu. I proto rybáři zdejší karasy stříbřité nedávno odlovili.
Jak dobře a bez námahy zakrmovat
Kdo nekrmí, nechytá. To je stará rybářská pravda. Přikrmit, alespoň trochu, opravdu musíme, když si chceme zachytat. Většina ryb si pak dá říci a do kalu na provnaděném místě se stáhne. A leckterá se pak i splete. A to i tehdy, když ryby nejsou zrovna při chuti.
Odvedli jsme vynikající práci. Máme všechny důkazy, říká k Bečvě šéf ČIŽP
Česká inspekce životního prostředí vysvětluje poprvé od otravy v Bečvě, jak šetření havárie probíhalo. Rozhovor s ředitelem inspekce Erikem Geussem a Lukášem Kůsem, šéfem odboru, který má záležitost na starosti, zveřejnily dnešní Hospodářské noviny. Inspektoři jsou přesvědčeni, že původce znají, připouštějí ale, že dokázat mu vinu bude těžké.
Smrt na rybách: Tonoucího rybáře se oživit nepodařilo
Tragédií skončilo rybaření pro 59letého muže v Žatci. Tonoucího muže vytáhli kolemjdoucí na břeh Ohře, nepomohlo už ale ani oživování, rybář zemřel.
Vyvážené nástrahy: Skvělá finta na mazané kapry
Nedávno jsme se podívali na zoubek plovoucím nástrahám, dnes se vrhneme na vyvážené. Někdy se používá termín neutrálně vyvážené, ale já do této kategorie řadím i nastražení dvou kuliček na panáčka – a tam se vždy o přesné vyvážení nejedná. V každém případě jde o nadlehčené nástrahy, které se nevznášejí, nýbrž zlehka dosednou na dno.
Z prvohor po dnešek: Vznikly ryby ve sladké, nebo slané vodě?
První formy rybovitých čelistnatých obratlovců se objevily v prvohorách ve svrchním siluru, tedy asi před 400 milionů let. Vznikly ryby ve sladké, nebo slané vodě? Je kapr ryba vývojově nižší? A co třeba okoun?
Květen: Jak nachytat ryby, i když (prý) neberou
Příroda si oblékla pestře květovanou sukni, ladně se vlnící v teplém odpoledním vánku. Kolik nádherných barev, kolik úchvatných vůní nyní útočí na naše smysly! Jaro je v plném proudu. V pátém měsíci ryby berou od rána do večera a nechytit nic snad prostě ani nejde…
O jarním rybaření, trofejních rybách, lámání rekordů a sumečkovi americkém z Labe
Květen patří k měsícům, kdy ryby berou naprosto skvěle – nebo naopak vůbec. Dobré podmínky k rybolovu vytváří zejména příznivá teplota vody, která vzbuzuje v rybách aktivitu a ta vyvolává chuť k jídlu. Prohřátá voda má však na svědomí i neúspěch rybářů. Proč?
OBRAZEM: Jak velikou tresku sežere kormorán?
O žravosti kormoránů jsem se přesvědčil v Norsku. Při pohledu z okna se mi naskytl nevšední obraz. Velký černý pták se plácal na hladině a zprvu nebylo jasné, co se vlastně děje.
Epidemická omezení se uvolňují, ale stále trvají. Co to znamená pro rybáře?
Koronavirová krize v České republice postupně odeznívá, přicházejí rozvolňovací balíčky. Jak se dotknou rybářů? Ministerstvo zemědělství podmínky upřesňuje ve stanovisku, které zveřejnilo na svém webu.
Petice za objasnění úhynu ryb v Bílině: Nechceme, aby se opakovala Bečva!
V neděli 2. května dopoledne došlo k hromadnému úhynu ryb na řece Bílině na Mostecku. Ryby otrávila zatím neznámá látka. O dva dny později vznikla petice, jejíž signatáři požadují důsledné a transparentní prošetření celé záležitosti a jednoznačné vyvození důsledků pro viníka. Ve středu měla petice pouhých 25 podpisů.
Nemyslím, že viníkem je Energoaqua, zdroj úniku je někde jinde, říká Pernický, oznamovatel ekologické katastrofy na Bečvě
Policie včera obdrželi písemné vyhotovení znaleckého posudku k případu otrávené Bečvy. Do médií unikly nepotvrzené informace, že za únikem smrtících kyanidů do Bečvy stojí firma Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm. Tomu ovšem nevěří Stanislav Pernický, předseda MO Hustopeče nad Bečvou a oznamovatel ekologické havárie z loňského září.
Testovali jsme: Feederový prut Sensitiv-5 Medium 3m30 Caperlan
Středně tvrdý prut Sensitiv-5, který má ve své nabídce společnost Decathlon, je vhodný jak pro rybáře, kteří s feederem začínají, tak pro zkušenější borce. Jedná se o prut s měkčí páteří a s velmi dobře viditelnými špičkami, na kterých se snadno rozpoznávají i nejjemnější záběry. Podívejme se na tento proutek trochu podrobněji.
Květnové Rybářství: Jak ulovit trofejního říčního kapra?
Kolik rybích druhů chytíš, tolikrát jsi rybářem. Kouzlo rybařiny netkví v lámání délkových a hmotnostních rekordů. Pobyt u vody naplňuje člověka již pouhou přítomností. Umět se oprostit od běžných starostí, zapomenout na civilizaci a všímat si zázraků přírody. I malinkatá rybička může být zajímavá a přelstít ji zabere mnohem více úsilí než zdolávání metrového kapra či dvoumetrového sumce. Pojďme si jednotlivé druhy představit a ulovit. Dnes uvázl na háčku kapr říční trofejní.
Nikdy pstruhy nechytal, pak přišel tenhle krasavec o délce 72 cm!
Vladimír Gregor měl v pondělí 3. května pořádný kus štěstí. Na Vltavě v pstruhovém pásmu chytil potočáka, který má šanci i na zlatý odznak soutěže Nej nej nej, kterou každoročně vyhlašuje časopis Rybářství.
Novinky z iRybářství na váš e-mail
Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled
Vložením e-mailu souhlasíte s podmíkami ochrany osobních údajů