Články
Rybaření je nekonečná zábava, ale i koníček, při kterém se můžeme stále zlepšovat. Pokud jste u vody rádi nejen fyzicky, ale taky v myšlenkách, vyberte si svůj šálek kávy a pusťte se do čtení!
Rybí závitky na šalvěji
Závitky můžeme vyrobit filetů z kapra, štiky, sumce, popřípadě i z masa tresky, mořské štiky, prostě podle toho, co kdo má rád.
Jak by se měl zachovat viník otravy? Zde je návod...
Řeka Bílina byla 2. května zasažena úhynem ryb, teď se do ní život zase vrací. Severočeský územní svaz ve spolupráci se společností Unipetrol a za účasti žáků z 18. ZŠ Most vysadil ve středu 19. května do Bíliny v Mostě další ryby.
Nejenom ryba byla postním jídlem
V dnešní době, kdy nám slovo půst téměř nic neříká, si jenom stěží dokážeme představit, že ve středověku tvořily dny, na které se vztahovala nějaká forma půstu, téměř polovinu roku. Protože v tyto dny věřící křesťan nesměl jíst maso, výrobky z něj a v době přísného půstu ani sádlo, vejce nebo mléčné výrobky, chytré hlavy hledaly způsoby, jak různé nesmyslné kánony závazné pro všechny věřící nějak šikovně obejít.
Květen, na kapry vlezem!
Květen je mnoha rybáři považován za jeden z nejlepších měsíců pro lov velkých kaprů. A nutno říct, že oprávněně. Schází se v něm totiž několik příznivých okolností.
Co udělá kapr, když ucítí v tlamě háček? Některé reakce vás překvapí!
Kapr je velký bojovník a častokrát nás může při zdolávání pořádně překvapit. Jak ale vypadá okamžik, kdy nasává nástrahu s háčkem, tam dole pod hladinou, kam nevidíme? Chovají se všichni kapři stejně?
Záhada třetí výpusti: Opravdu Bečvu otrávila Energoaqua?
Ve středu 5. května obdržela policie písemné vyhotovení znaleckého posudku k případu otrávené Bečvy. Podle dostupných informací ukazuje znalecký posudek na průmyslový areál v Rožnově pod Radhoštěm, konkrétně na společnost Energoaqua, která s odpadními vodami z areálu nakládá.
Z jiker akvarijní rybky se vykulí pětikilový kapr? Co způsobí tato nová vědecká metoda?
Vědci z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity dokázali přimět karasy zlaté, aby plodili mnohonásobně větší kapry obecné. A to bez genetické modifikace. Objev může přispět k záchraně některých vymírajících druhů ryb.
Analýza vzorků z Bíliny je hotová. Co způsobilo úhyn ryb?
Rozbor vzorků vody z řeky Bíliny na Teplicku odhalil, že 2. května ryby v řece uhynuly kvůli bakteriální infekci. Otravu ryb rozbor nepotvrdil. Za úhynem může stát například eroze půdy. O události jsme informovali zde.
Jak se chovají ryby během povodní?
Všichni známe fatální dopady povodní na lidské domy, mosty nebo silnice. Jak se ale s velkou vodou vypořádají ryby? Jaká nebezpečí jim hrozí? A v čem jsou naopak povodně pro ryby výhodné?
Rybáři, pozor! Tohle opomenutí vás může přijít draho
V pátek 14. května museli pražští hasiči vytahovat z Kyjského rybníka auto rybáře, který se tak těšil k vodě, že při parkování zapomněl zatáhnout ruční brzdu. Pak už jen bezmocně přihlížel, jak auto sjíždí z břehu do vody. K vytažení bylo zapotřebí použití jeřábu.
Za dravými rybami do tropické Kostariky
Vyměnit sychravý evropský podzim nebo zimu za pobřeží Tichého oceánu s teplotami o nejméně 20 stupňů vyššími je cílem výprav rybářů, mezi kterými stále častěji zní čeština, slovenština i moravská nářečí. V posledním listopadovém týdnu si naše výprava mohla užít Pacifik snad ve všech variantách, které tropické počasí může přinést.
Nezvaní labužníci, které rybáři rozhodně nevidí rádi
Je celkem přirozené, že rybáři při svých toulkách za rybami pozorují u vody mnohé druhy živočichů. Jejich druhové spektrum je určitě širší v létě než v zimě, ale i v třeskutých mrazech bylo možné na nezamrzlých tocích spatřit například některé opeřence, ondatru nebo bobra.
Pikantní pomazánka z uzené makrely
Když si rybář udělá den pro sebe, baští ryby. A k večeři se nejlépe hodí tato skvělá pomazánka.
Rybáři i nerybáři odnesli z břehů Orlické přehrady 4 tuny odpadků
Český rybářský svaz vyzval na počátku dubna na svých stránkách rybáře, aby pomohli s tradiční akcí Jarní úklid na ÚN Orlík. Ta probíhá ve spolupráci s Povodím Vltavy a ČSOP. A rybáři pomohli.
Velký úhyn kaprů na Chmelaři. Mohou za něj údajně vydry
Na jezeře Chmelař mezi Litoměřicemi a Českou Lípou uhynuly na plíseň stovky kaprů. Jejich mrtvá těla se začala objevovat zhruba před třemi týdny. Na vině je podle místních rybářů přemnožená vydra.
Novinky z iRybářství na váš e-mail
Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled
Vložením e-mailu souhlasíte s podmíkami ochrany osobních údajů