Články
Rybaření je nekonečná zábava, ale i koníček, při kterém se můžeme stále zlepšovat. Pokud jste u vody rádi nejen fyzicky, ale taky v myšlenkách, vyberte si svůj šálek kávy a pusťte se do čtení!
Poznejte ho a ulovte: Úhoř říční
Tuto rybu si s jinou nesplete ani rybářský analfabet. Je ověnčená aurou tajemna, za kterou může její vesměs noční život i dnes už sice notoricky známý, přesto pořád fascinující rozmnožovací rituál, který se odehrává v dalekém Sargasovém moři v hloubce několika set metrů.
Jak na trofejní kapry: Lokalizuj, zmapuj dno, předkrm!
O předkrmování a jeho kouzlu už bylo napsáno dost, ale opakování je matka moudrosti! Navíc v našich řadách vyrůstají další mladí kapraři, pro které mohou být tyto řádky prospěšné.
Výzva pro všechny rybáře: Chytili jste trofejní rybu? Napíšeme o vás!
Někdy stačí jen vystavit fotku s úlovkem na sociálních sítích, jindy třeba chcete říct a ukázat víc. Jak vás u vody štípali komáři a proklínali jste je, protože na vás ryby už dvě hodiny kašlaly. A pak konečně přišel záběr. Dejte nám vědět, jak dlouho jste candáta, kapra nebo štiku zdolávali, na co jste rybu nalákali. A jak jste ji přelstili. Nebo že s vámi byla poprvé vnučka nebo syn a jak jim u toho svítily oči nadšením.
Jak nachytat ryby, i když (prý) neberou: S feederem na letní řeku
Červenec bývá zpravidla nejteplejším měsícem roku. Ryby vyhledávají stanoviště v chladnější, dobře prokysličené vodě. A krmí se ponejvíce v časných ranních a pozdějších večerních hodinách. Chceme-li být při rybolovu úspěšní, musíme se tomu přizpůsobit.
Labutě z pohledu rybářů, vznešené i kontroverzní
Většina lidí považuje labuť mezi opeřenci za vzor vznešenosti a krásy. V mysli mnoha z nich představují tito ptáci ideál věrnosti, spořádaného rodinného života, obětavé péče o potomstvo a jiných cností, které mnoha lidem chybějí. Rybáři je v lásce příliš nemají.
Povodeň poničila líheň v Děčíně, členové místní MO nepomohli
Včerejší přívalové deště a zvýšené průtoky řek ničily i rybářský majetek. Poškozená byla například líheň MO Děčín. Voda zničila část vybavení, rybáři přišli o generační lipany, pstruhy a siveny. Téměř nikdo z místní členské základny nepřišel pomoct se zvládnutím následků povodně.
Karas obecný, mizející druh naší ichtyofauny
Je to už nejméně půlstoletí zpátky, kdy druhové jméno karase obecného odpovídalo jeho rozšíření. Bohužel, situace se podstatně změnila a z ryby známé i běžnému člověku, natož rybářům, se stal ohrožený druh naší ichtyofauny.
Ucha, tradiční ruská rybí polévka
O vaření uchy jsou zmínky už z 11. století. Tehdy se uchou nazýval především slepičí vývar nebo vývar z jiného masa. Jenže už od 15. století ucha znamená pouze rybí polévku. Náš recept vychází z masa kapra, ale použít můžete i jiné ryby.
Jak na rybách ve zdraví přežít v létě?
Léto je období, kdy skoro každý z nás nahodil o prázdninách poprvé v životě svou pytlačku a pak s planoucíma ušima dosmýkal na břeh svou první rybu – plotičku, ouklej, karáska. A věřím, že tohle „poprvé“ v nás zanechalo nesmazatelnou stopu, a proto je pro nás letní rybolov trochu o něčem jiném než jindy.
Lov kaprů s muškařským vybavením
Chytat cíleně kapry na mimopstruhových vodách s muškařským vybavením se možná bude někomu zdát nemístné. K muškaření přece patří pstruhové revíry plné pstruhů, sivenů, duháků a lipanů, nebo pstruhové stojaté vody, kam se nasazují pstruzi duhoví a siveni.
Kanály, specifické rybářské revíry
Naši předkové se už od středověku setkávali nejenom s přirozenými koryty řek a potoků, ale znali i umělá vodní díla přivádějící vodu pro různé potřeby člověka. Kupříkladu strouhy zásobující vodou rybníky nebo mlýnské náhony…
ČRS poslal 650 tisíc korun poničeným obcím, přidávají se i další rybáři
Lidem v obcích postižených ničivým tornádem z 24. června pomáhají i rybáři. Český rybářský svaz poslal 650 tisíc, přidávají se i jednotlivé místní organizace.
Oceněný Stanislav Pernický: Pořád budu bojovat za odhalení viníka otravy Bečvy!
Cenu Josefa Vavrouška za výjimečný počin pro životní prostředí získal včera rybář Stanislav Pernický. Ocenění má za podíl na likvidaci následků loňské ekologické havárie na Bečvě, obnově řeky a za své vystupování v souvislosti s vyšetřováním otravy.
Lín, smutný král
Patří mezi naše nejoblíbenější kaprovité ryby. Jeho obliba je dána nejen jeho poněkud tajemným způsobem života, ale také tím, že spokojeně obývá kdejakou louži. Ve schopnosti přežití je přeborník. Jedinou další rybou s podobně tuhým kořínkem je karas stříbřitý.
Malí rybáři změřili síly na rybníku v Luhu
Dne 5. června 2021 uspořádala MO Bohutín za krásného letního počasí na rybníku V Luhu v obci Drahlín dětské rybářské závody s názvem „O pohár předsedy MO ČRS Bohutín“ spojené Memoriálem Viliama Jurdáka.
Novinky z iRybářství na váš e-mail
Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled
Vložením e-mailu souhlasíte s podmíkami ochrany osobních údajů