Články
Rybaření je nekonečná zábava, ale i koníček, při kterém se můžeme stále zlepšovat. Pokud jste u vody rádi nejen fyzicky, ale taky v myšlenkách, vyberte si svůj šálek kávy a pusťte se do čtení!
Greenhorn versus štika
Štika je tvor, který rybáře fascinuje snad odjakživa. I začátečníka. Je to právě štika, která dokáže v každém z nás rozproudit krev vždy, když je na rybářově háčku.
Kam za kapry na podzim?
Podzim bezpochyby patří k nejlepším měsícům pro lov kaprů. Kapří instinkt velí, že je nejvyšší čas vydatně se nakrmit před přicházející zimou. Chladnější, větrem prokysličená voda k tomu jen dopomáhá. A tak se mnohem snadněji než v jiných obdobích můžete dočkat bohatých úlovků či trofejních ryb.
Bohumínský Gliňoč: Když nejde zanesený rybník vybagrovat, pomohou speciální bakterie
Trojnásobně lepší kvalitu vody má dnes rybník v přírodním areálu Gliňoč v Bohumíně na Karvinsku. Město při jeho čištění místo bagrování bahna zvolilo alternativní metodu.
Ruský rybář ulovil obrovského lososa, podle statistik IGFA jde o rekord
Parádního lososa obecného (Salmo salar) ulovil na řece Jokanga na Kolském poloostrově v severním Rusku ruský rybář Konstantin Ščerbovič. Losos měřil rovných 100 cm.
Učíme se v Třeboni: Nové možnosti okouna říčního
Okoun říční (Perca fluviatilis) je rybou, která do našich vod patří od samotného počátku vytváření ichtyofauny a nepochybně každý z nás se s ním už mnohokrát setkal – a to bez rozdílu věku rybáře, zkušeností nebo doby trávené u vody.
Chystají Japonci prodej živých zmražených ryb? Podívejte se sami!
Na videu vytáhne člověk z lednice zmrzlého karase stříbřitého a vhodí ho do kádě s vodou. Po minutě a 13 sekundách od vhození zmrzlé ryby se u tlamy karase objeví první vzduchová bublina, po několika dalších sekundách poprvé pohne ploutví a během chvíle začne normálně plavat.
České rybářství a rybníkářství: Udržet se nad vodou není žádná legrace
Rybníky neodmyslitelně patří k české krajině. Vedle produkce rybího masa slouží k rekreačním účelům, udržují biodiverzitu a zadržují vodu, čímž pomáhají vytvářet jedinečný ekosystém. O výjimečnosti českého rybářství – rybníkářství ve srovnání se zahraničím, tradičních postupech a výzvách, kterým obor čelí, jsme pro projekt Ryba na talíř vyzpovídali Jána Regendu z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Zpět k pramenům
Reprodukce mnoha rybích druhů v různých částech naší planety je spojená s putováním za čistější, dobře prokysličenou vodou, resp. i kvalitnějším třecím substrátem. Ryby migrující do horních úseků řek a potoků nás nejednou udiví tím, že se občas dokáží prodrat téměř k jejím pramenům.
Řecký rybí salát s lilkem
Chutný salát ze slunného Řecka, připravuje se převážně z tresky, opečeného lilku a další zeleniny. Fantazii se meze nekladou.
Hnízdění ryb na americký způsob
I když se nám při slově hnízdění nejspíš vybaví nějaký druh opeřence, je nutno říct, že kromě ptáků patří mezi „hnízdiče“ i některé druhy ryb. Rybáři dobře znají třeba naše dva dravce – candáta a sumce, kteří se vytírají do hnízd, obyčejně vystlaných úlomky vodní vegetace.
Říjnové Rybářství: Lov dravých ryb na Lipně
Lipno je fenomén. Je to největší umělá nádrž v České republice, ale i v Evropě a tím pádem i náš největší revír. Mluví se o něm hlavně v souvislosti s lovem dravců a s tím také o pravidlech, jak tyto ryby lovit. Rád bych širší rybářské veřejnosti připomněl trochu historie, okomentoval současnou situaci a pokusil se nastínit možnosti do budoucna.
Chytal ryby v Zámecké zahradě, chtěl si odnést 7 kaprů. Hrozí mu tři roky vězení
Pytláka s plným batohem ryb zadržela v pondělí 27. září hlídka policie v Zámecké zahradě v Teplicích. Devětatřicetiletého muže zahlédl s prutem u vody kolemjdoucí, který policii přivolal. Uvedl to včera Teplický deník.
Podzimní migrace lososa: Jak se může lovit od 1. října na soutoku Labe a Kamenice?
Severočeský územní svaz upozorňuje na svých stránkách na úpravu bližších podmínek výkonu rybářského práva (BPVRP) na soutoku Labe a Kamenice, revír 441 019 LABE 1 (změny jsou vyznačeny tučně).
Šonovo rybaření: Krmení pstruhů z ruky
Koukání do vody při každé příležitosti je doprovodný příznak závislosti na rybolovu. Taky to tak máte? Třeba já musím vždy koukat do vody a hledat rybí siluety, když se vyskytnu poblíž vodní hladiny.
Ryby jako inspirace pro užité umění
Lidé se už při výrobě prvních předmětů denní spotřeby – hliněných nádob, zbraní (oštěpy, luky), oděvů, obydlí i dalších výrobků často snažili, aby jejich výtvory měly nejenom praktické využití, ale potěšily oko i duši. Proto je zdobili různými způsoby, třeba řezbou, rytím nebo malbami.
Novinky z iRybářství na váš e-mail
Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled
Vložením e-mailu souhlasíte s podmíkami ochrany osobních údajů