Články
Rybaření je nekonečná zábava, ale i koníček, při kterém se můžeme stále zlepšovat. Pokud jste u vody rádi nejen fyzicky, ale taky v myšlenkách, vyberte si svůj šálek kávy a pusťte se do čtení!
Co by měl vědět každý začátečník: Kouzlo rybaření
Stále více rybářů chytá pro zážitek z lovu ryb. Alespoň tomu nasvědčuje množství příspěvků, kde se úspěšní a šťastní rybáři svěřují se svými zážitky z lovu ryb.
Jak utahat dvacetikilového kapra? Nejdřív přišel opatrný záběr a pak půlhodinová noční jízda po pískovně
Rád bych se s vámi podělil o další povedenou výpravu na svazovou pískovnu, kam jsem se s kolegou rozhodl vyrazit ne těsně před třením, jako každý druhý rybář, ale těsně po něm.
Učíme se v Třeboni: Umělý výtěr štiky
Štika obecná (Esox lucius) je nejznámější dravou rybou našich českých vod. I v této rubrice jsme se jí již několikrát věnovali a odhalili její dokonalou schopnost lovu a až neuvěřitelnou sílu kanibalizmu.
Na Bečvě stojí první monitorovací stanice. Kdy přibydou další?
V pátek 3. června 2022 zahájila provoz monitorovací stanice na řece Bečvě. Zařízení je schopné díky perloočkám okamžitě poznat změny v kvalitě vody, odebírat vzorky, varovat před znečištěním i zjistit, odkud znečištění mohlo přijít a jaký je jeho rozsah.
Učíme se v Třeboni: Odchov jeseterů ve středoevropských podmínkách
Úbytek jeseterů z volných vod je obrovský, až absolutní. Budoucnost těchto druhů chovaných pro maso, kaviár i jako další generace je tak v uměle navozeném prostředí.
Pečená stříbrnice se slaninou
Stříbrnice se objevuje na našem trhu pod matoucím obchodním názvem holandský pstruh. Maso je chuťově dobré, bez drobných kůstek, ryby váží obvykle mezi 250–300 g.
VIDEO: Bambus? A co takhle chytat raději na lískový prut!
Dřevěný klacek, kus vlasce nebo provazu, brko a háček. To je asi nejčastější rybářský základ, který bude podobný po celém světě. Liší se snad jen v takových detailech, že ve Vietnamu jsme chytali na bambusové klacky a v Česku se nejčastěji používala líska.
Červnové Rybářství: Zubatý úsměv
Tento měsíc bude řeč o štikách. A proč zubatý úsměv? To kvůli vzpomínce, která se odehrála před mnoha a mnoha lety, když jsem byl ještě v dětském věku.
Červnové Rybářství: Nebezpečná doba tření
Období rozmnožování – tření – je pro ryby obzvlášť nebezpečné. Jsou omámené přetlakem hormonů v krvi, a proto nevnímají nebezpečí do takové míry jako normálně. Jejich únikové reflexy jsou oslabené, o čemž vědí také mnozí predátoři. A dokonale toho využívají.
KRNAP odstraňuje na svých říčkách překážky, migrace ryb bude snazší
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) upravuje vodní toky, aby byly vhodné pro migraci ryb a jiné živočichy. Informuje o tom Ekolist.cz.
Obří ryba z Mekongu vážila skoro dva metráky, rybáři raději povolali vědce
Neuvěřitelný úlovek se povedl před několika týdny kambodžským rybářům. V řece Mekong chytili obřího sladkovodního rejnoka o hmotnosti téměř 200 kg.
Patří koi kapr do volných vod?
Rod kapr (Cyprinus) zahrnuje něco přes dvacet druhů. Přestože se kapr obecný (C. carpio Linnaeus, 1758) chová v našich vodách už několik staletí, jeho taxonomie, hlavně otázka jednotlivých poddruhů, není stále zcela dořešena.
Kapr v aspiku
Kapra umí připravit každý rybář na sto způsobů. Tenhle méně obvyklý recept je ideální pro rybářovu snídani...
Duby na hrázích rybníků
Traduje se, že duby na hráze nových rybníků, popřípadě těch, které přestavoval, začal vysazovat Jakub Krčín z Jelčan. Pravděpodobně na tom trval, ale doubky na hráz sázel i Mikuláš Ruthard z Malešova, jistě i Štěpánek Netolický a možná někdo před nimi.
Vysazování nepůvodních druhů ryb bude jednodušší, rozhodla vláda
Vláda včera přijala návrh nařízení, které zjednoduší vysazování nepůvodních druhů ryb v ČR. Jde například o pstruha duhového, sivena amerického, amura bílého nebo několik druhů jesetera.
Novinky z iRybářství na váš e-mail
Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled
Vložením e-mailu souhlasíte s podmíkami ochrany osobních údajů