Články
Rybaření je nekonečná zábava, ale i koníček, při kterém se můžeme stále zlepšovat. Pokud jste u vody rádi nejen fyzicky, ale taky v myšlenkách, vyberte si svůj šálek kávy a pusťte se do čtení!
Hledání říčního kapra (1)
Na letošní sezónu jsem měl zcela jiné plány, ale na konci zimy jsem se nakonec rozhodl pro východočeskou část naší největší řeky. Proč? Při posezení s kamarádem jsem totiž uviděl starší fotografii nádherného lysce se zvláštním uspořádáním šupin.
Lov sumců s podvodním splávkem
„Je tam!“ vyhrknu překvapeně a vyskočím tak prudce, až se křesílko převrátí. Rolnička na špičce prutu několikrát krátce zacinkala a pak to přišlo. Vládce řeky zaútočil s takovou razancí, že se prut ve vteřině prohnul až k hladině a rolnička spadla do vody. Trubkový držák prutu je naštěstí pevně zapíchnutý, jinak by se i s prutem odporoučel do hlubin Velké řeky.
Učíme se ve Vodňanech: Vysekávání vodních porostů žací lodí
Vzhledem k tomu, že naše škola získala zcela novou žací loď, bude tento příspěvek zejména o ní. Před tím ale několik nezbytných poznámek k vodním rostlinám a jejich působení ve vodních ekosystémech, v našem případě v rybnících.
Asijská rybí polévka
Asijské polévky jsou velmi oblíbené pro svoji vůni, pikantní a ostrou chuť i rychlou přípravu. Zkusíme si připravit jednu z variant rybí polévky s rybím masem, krevetami a dalšími surovinami.
Vyrazil na sumce, ulovil skoro metrového kapra. Nakonec přišlo velké překvapení
David Brožík chytá odmala, rybařit ho naučil táta. „Věnuju se hlavně lovu na vláčku a lovu dravců, ale snažím se chytit přes rok tak nějak všechno. Přívlač mám rád, protože je to aktivní lov, ale občas si dám změnu a párkrát do roka to proložím sumcařinou.“
Skupina biologů požaduje zákaz lovu na živou nástražní rybku. Přinášíme reakci ministerstva i ČRS
V pátek 21. července zaslala skupina biologů otevřený dopis ministru zemědělství Markovi Výbornému (KDU-ČSL). Biologové a ochránci zvířat požadují, aby ministr podpořil zákaz rybolovu na živou nástražní rybu. Jak na otevřený dopis reaguje vedení ČRS a samotný ministr?
Tajemství inkubačních schránek
Všichni, kdo mají co do činění s rybami, vědí, že nebýt umělého výtěru ryb, jejich líhnutí v přístrojích a jejich následný odchov a vysazování, nebyla by v našich vodách ani šupina. Tím míním rybářské revíry. Komerční chov ryb do prodejní sítě je jiná kapitola.
Bude stát dál vyplácet rybářům náhrady za škody způsobené kormorány?
Prodloužení kompenzací předpokládá poslanecká novela zákona, podle kterého mohou rybáři uplatnit nárok na odškodnění za letošní a uplynulé dva roky. Vláda se k předloze postaví podle podkladů pro středeční schůzi zřejmě neutrálně. Informuje o tom ČTK.
Desítky let práce jsou pryč. Parazit v revíru zlikvidoval všechny úhoře, i trofejní
V rybníku Malý Písečák (revír 441 062) u Svijan uhynula celá obsádka úhořů. Napadl je parazit krevenatka úhoří.
Učíme se v Třeboni: Květen a červen, období výtěrů kapra (2)
Generační ryby odlovujeme z matečních rybníků a následně je přemisťujeme do manipulačních rybníčků, kde můžeme pozorovat připravenost generačních ryb.
Kapr v leču
Pikantní úprava kapra z maďarské kuchyně. Podobně lze upravit i jiné druhy sladkovodních nebo mořských ryb.
Kriticky ohrožené perlorodky našly nový domov
Více než dvě stovky kriticky ohrožených perlorodek říčních vypustili v úterý vědci do řeky Malše v Novohradských horách. Posílí česko-rakouskou populaci tohoto vzácného mlže. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny ČR na svých stránkách.
Smradlavé žraločí maso jako skvělá nástraha. Rybáři na něj ulovili v Ohři obrovského sumce
Sumec zabral na hákarl, což je specifický islandský pokrm připravovaný z masa žraloka malohlavého. Parta čtyř kamarádů sumce na začátku července ulovila mezi lounským a březenským jezem na Ohři.
Chamtiví rybáři chytali na osm prutů. Skončili ve vazbě
Na slovenské přehradě Veľká Domaša přistihli policisté dva starší rybáře, kteří chytali na osm prutů. Po dvou dnech v cele uznal soudce oba muže vinnými z přečinu pytláctví. Informuje o tom TV Markíza.
Učíme se v Třeboni: Květen a červen, období výtěrů kapra (1)
Kapr obecný se v současnosti vytírá především řízenou reprodukcí (umělý výtěr). V minulosti se využívalo také přirozeného výtěru (neboli staročeské metody výtěru) a poloumělého výtěru v Dubraviových rybníčcích.
Novinky z iRybářství na váš e-mail
Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled
Vložením e-mailu souhlasíte s podmíkami ochrany osobních údajů