Články
Rybaření je nekonečná zábava, ale i koníček, při kterém se můžeme stále zlepšovat. Pokud jste u vody rádi nejen fyzicky, ale taky v myšlenkách, vyberte si svůj šálek kávy a pusťte se do čtení!
Vzpomínáme na staré časy. Wobblery Slapy z OPS Příbram
Nejen lidé, ale i věci mají své osudy a je věčná škoda, že nemohou vyprávět. Pojďme se vracet do minulosti. Třeba do doby, kdy naviják, prut nebo korkový splávek sloužily svému páníčkovi klidně i celý život.
Kam s prutem na ledě? No přece do stojánku!
Než fanda zimního rybolovu vyrazí na led, musí vyřešit otázku, kam vlastně bude odkládat svůj proutek. Kdyby ryby braly celý den, stojánku by ani nebylo třeba. Ale ono to tak není a mít ve výbavě stojánek rozhodně na škodu.
Štika se sýrovou omáčkou
Štika má poměrně suché maso, proto je dobré, doplnit pokrmy z ní o nějakou omáčku, například sýrovou.
Jak se změnil rybolov v Norsku za posledních deset let?
Vloni v květnu jsem neodolal nabídce, abych se znovu podíval do Norska. Docela jsem váhal, ve svých šestašedesáti letech mám svoje mouchy a vrtochy, ale manželka a o hodně mladší kolega Honza mě nakonec přemluvili. Na přípravu moc času nebylo, takže jsem oprášil svůj starý cajk, něco dokoupil na internetu a režnou nití zalátal přestárlý „zimní“ pracovní oblek. Holt, mladé jsem měl sebou jenom nadšení.
OBRAZEM: Poklad maltézských rytířů a největší žralok bílý
Věže kostelů propichují oblohu a pokoušejí se o spojení s nekonečnem. Horké slunce válcuje krajinu se sisyfovskou trpělivostí. Vždycky, když hrozí, že ji promění v měkké těsto, přijde ochlazující soumrak. Kámen se jen neochotně vzdává nahromaděného tepla a tak ostrov posílá hvězdám na obloze horké polibky. Ztratil jsem se v krajině ostrova mezi Sicílií a Afrikou.
Jak jsem při chytání štik málem uhořel
Jak ten čas letí, řekl bych, když si vzpomenu na jednu naši výpravu někdy před 25 lety, kdy jsme s kamarády vyrazili na štičí safari, jak jsme se tehdy nazvali naši výpravu za štikami na Lipno.
Výzva jménem Sea Trout (1)
Představa chytání mořských pstruhů mě lákala už několik let. O lovu tečkovaných torpéd na rozlehlých plážích jsem slyšel a četl více než dost. Velmi malá, dokonce až nepatrná úspěšnost výprav mé růžové představy kalila, proto přednost na pomyslném žebříčku cestovatelských plánů nejdříve dostali polaci a dorši z ostrova Hitra a štiky z opravdu velkého rybníka, jemuž Švédové říkají Malerské jezero.
Vzpomínky na staré časy aneb Jak jsem ulovil krávu
Na dřevěné lávce pod mlýnem se zastavil starý, silně prošedivělý muž. Opřel si hůl o zábradlí a smutným pohledem spočinul na mlýnském náhonu. Co všechno tady prožil. O tom už by se dalo chvíli vyprávět.
Učíme se v Třeboni. Nové generace línů
Lín obecný (Tinca tinca) se řadí k našim původním druhům ryb a patří do tzv. kaprovitých. Vyskytuje se v celé Evropě až po Ural. Přičemž málokdo ví, že lín se vykytuje např. i na jihu Švédska.
Lehká přívlač na našich vodách: Gumové nástrahy
Na lehké a zvláště pak ultralehké přívlači mě vždycky fascinovalo, jak velké množství všelijakých nástrah se dá použít. Od gumových nástrah všemožných tipů, tvarů a barev, přes malé třpytky rotační či plandavky, po nejmenší wobblery, popřípadě marmyšky a streamery.
Jak Karel IV. zasahoval do počátků budování rybníků u nás a co předcházelo vzniku Máchova jezera?
První vodní nádrže na našem území nepochybně vznikaly už někdy ve třetím a čtvrtém století našeho letopočtu. Šlo o jednoduché nádrže sloužící pro zadržení vody pro hospodářské účely, například pro praní rud nebo sklářství, nebo také pro účely rýžování zlata. Nádrže, také nazývané klauzury, měly jen jednoduchou sypanou hráz a propusti z klád se stavidly na návodní straně.
Na výstavě For Fishing se plnily dětské sny
Děti z rybářského kroužku z Domu dětí a mládeže Hlučín se vydaly na dobrodružnou výpravu na výstavu For Fishing 2020. Pro mnohé z nich to byla vůbec první zkušenost s akcí takových rozměrů.
Mořská poradna – pilker
Jezdíme do Norska už řadu let na jedno místo. Většinou se věnujeme přívlači na hloubkách 10-30 m. Koupil jsem si nový pilkerovací prut a multiplikátor. Jaká je ideální zátěž pro pilkerování na hloubkách 80-100 m?
Projeli jsme Seychely na katamaránu. Co jsme chytli?
Seychely evokují ve většině lidí představu exotického ostrovního ráje, kam se jezdí odpočívat na krásné pláže a jinak se tam nedá nic moc dělat. Po naší čtrnáctidenní plavbě na katamaránu, kdy jsme prozkoumali desítku ostrovů a ostrůvků, mohu zodpovědně prohlásit, že málokterá destinace je dosud tak „neobjevená“, jako tato.
Novinky z iRybářství na váš e-mail
Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled
Vložením e-mailu souhlasíte s podmíkami ochrany osobních údajů