Články
Rybaření je nekonečná zábava, ale i koníček, při kterém se můžeme stále zlepšovat. Pokud jste u vody rádi nejen fyzicky, ale taky v myšlenkách, vyberte si svůj šálek kávy a pusťte se do čtení!
Učíme se v Třeboni. Bezbranný obr jménem vyza
Mnoho rybářů si dodnes myslí, že velké druhy ryb nebo paryb se dají najít pouze ve vodách slaných. Proto je v našich končinách za obra považován už např. sumec velký (Silurus glanis). Ten sice opravdu může dorůst i velmi zajímavých rozměrů, ale s některými druhy se zkrátka rovnat nemůže.
Vzpomínáme na staré časy. Rybářský indikátor T 25
Nejen lidé, ale i věci mají své osudy a je věčná škoda, že nemohou vyprávět. Pojďme se vracet do minulosti. Třeba do doby, kdy naviják, prut nebo korkový splávek sloužily svému páníčkovi klidně i po celý život.
Ze zkušenosti rybářské stráže: nouzový stav skončil, propadlý rybářský lístek už neplatí
V době nouzového stavu v ČR jste mohli lovit i s propadlým rybářským lístkem. Od chvíle, co si můžete rybářský lístek bez omezení obnovit (konec nouzového stavu), není propadlý RS platný.
Lesy ČR pomáhají zadržet vodu v krajině. Staví desítky rybníčků, mokřadů a tůní
Sucho je velkým tématem posledních let. Jak s ním bojovat? Co dělat pro to, aby se voda v naší krajině udržela? Podnik Lesy ČR začal stavět desítky malých nádrží a mokřadů, které mají zadržet vody a pomoci tak mimo jiné lesům, které jsou kvůli špatné vitalitě napadané kůrovcem.
Deset lokalit dostalo od Ministerstva životného prostředí zelenou pro výstavbu vodních nádrží
Z původního návrhu Ministerstva zemědělství na vytvoření 31 nových údolních nádrží schválilo pro výstavbu Ministerstvo životního prostředí zatím deset lokalit. Projekt má pomoct zadržet vodu v krajině.
Lov na pobřeží Peru je těžší, než by se zdálo
V prvním díle jsme se podívali do deštného pralesa a nalovili piraně. Teď přišel čas věnovat se tomu, na co jsem se těšil nejvíc. Jdeme lovit na moře!
Co bude se pstruhem a lipanem?
V Čechách a na Moravě dochází k prudkému úbytku populací pstruha i lipana. To je známo. Potočák potřebuje dostatek vody, vhodné stanoviště, vhodná místa ke tření a potravu. Pokud něco z toho chybí, chybí i on.
Švédský rybí krém aneb Chutná polévka z tresky ze Skandinávie
Rybí polévka je tradiční jídlo o Vánocích. Přes rok si ji málokdo dopřeje. To je ale velká škoda! Zkuste třeba tuto polévku populární ve Švédku.
VIDEOUPOUTÁVKA: Proč číst odborné časopisy a jak se ČRS vyrovnal s pandemií koronaviru? Čtěte červnové Rybářství
Červnové číslo časopisu Rybářství je už na stánku nebo ve vašich poštovních schránkách. Pokud vám ho pošťačka každý měsíc nenosí, šéfredaktor vám prozradí, o čem se v červnovém Rybářství píše.
Rybářka si během týdne třikrát posunula rekord kapra! Málem ulovila i racka
V prosinci loňského roku se plánovala výprava na Jezero Štít u Chlumce nad Cidlinou. Ještě týden před odjezdem jsem nevěděla, jestli na tuto výpravu také vyrazím, protože jsem měla před zkouškami. Nakonec se jeden z rybářů nemohl výpravy zúčastnit a zeptal se mě, jestli bych nechtěla jet místo něj. Takovou šanci jsem nemohla odmítnout. Výprava se uskutečnila 23. až 30. května.
Rybaření vesele i vážně: Okoun
Další ryba, na kterou se zaměříme, je okoun říční. Zástupce řádu ostnoploutvých z čeledi okounovitých zná jistě každý rybář. Dvě hřbetní ploutve, olivově zelené boky s černými pruhy a tmavým hřbetem. Břišní, řitní a ocasní ploutve červeně zbarvené – to jsou typické znaky této nádherné ryby.
Historie rybářských vlasců (2)
Od koňských žíní jsme se v minulém dílu posunuly až ke splétaným šňůrám, které však trpěly několika nedostatky. Měly malou nosnost, byly tlusté a vadila jim voda.
Lov ryb v deštném pralese Amazonie
Z Vídně jsem přes Madrid letěl do Limy. Bratr mi v peruánské cestovní kanceláři zajistil třítýdenní okružní cestu jihem Peru, dávnými sídly Inků i jinými historickými místy. Přál jsem si znovu prožít lov v mořském příboji, ale potřeboval jsem zkušeného rybářského průvodce. Stal se jím Jean Marcel Gondonneau Frank.
Sumec tak velký, jako žralok v Čelistech! Troufli byste si plavat za ním?
Vodami České republiky se prohání spousta zajímavých ryb. Sumec má však jedno prvenství, svou velikost. Díky té mu téměř nic nehrozí a on se může ve vodě chovat jako král.
Chyť a pusť má smysl, ale je potřeba dodržovat základní pravidla
Stále více rybářů loví v posledních letech ryby metodou chyť a pusť. Zdolané ryby si vyfotografují, popřípadě se jen potěší pohledem na úlovek, který vzápětí pustí. Většina to dělá ve snaze zachovat si šanci na dobrý úlovek i do budoucna. Jejich cílem není plný mrazák ryb, ale dostatek ryb v revírech. Pro mnohé je zásadní motivací úcta k živému tvoru a jiné se tímto přístupem jen řadí do určité sociální skupiny.
Novinky z iRybářství na váš e-mail
Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled
Vložením e-mailu souhlasíte s podmíkami ochrany osobních údajů