Rybáři o víkendu odlovili z tříkilometrového úseku řeky Svratky v Brně víc než tunu ryb. Odlov byl naplánovaný kvůli výstavbě náplavky.

text: Marek Kožušník

Hlavním cílem bylo odlovit ryby, aby nedošlo v průběhu stavby k havarijnímu úhynu a současně odlovit generační ryby před výtěrem tak, aby v době stavebních prací nebyl v řece letošní potěr.

Odlovené ryby rybáři vysadili do úseku níže po proudu, který je oddělený migrační bariérou.

„Převážně jsme odlovili ostroretky, parmy, tlouště, podoustve, dále také jeseny, plotice, perlíny, okouny, několik candátů, cejnů, pstruhů obecných, hrouzků a potom úhoře, boleny, štiku, vranku a lipana,“ uvedl pro iRybářství Jan Grmela z Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství Mendelovy univerzity v Brně.

S výsledkem je Grmela podle svých slov spokojen, odlov proběhl podle plánu. Skladba společenstva odpovídala očekávání.

odlov ryb
foto: Mendelova univerzita

Celkový úlovek ještě vědci z Mendelovy univerzity nemají spočítaný, ale odhadují ho na zhruba 1200 kg ryb. „Výsledky zpracovává Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR, se kterým jsme odlov uskutečnili,“ vysvětlil Grmela.

Odlovené ryby přesunuli rybáři z Moravského rybářského svazu v přepravních bednách pod kyslíkem asi 2 kilometry po proudu do úseku pod vybudovanou bariérou. Po dokončení stavby bude bariéra odstraněna a ryby se budou moci vrátit zpět na svá stanoviště, uvedl Grmela.

odlov
foto: Mendelova univerzita

„Potěšil nás zájem veřejnosti o akci, mnoho lidí má zájem o řeku i o ryby, což je pozitivní. Na stanovišti, kde jsme úlovek evidovali, se střídaly děti se zájmem o ryby, což vidíme obzvláště rádi,“ řekl Grmela.

Kromě ryb objevili ve Svratce nespočet dopravních značek, pneumatik, spoustu jízdních kol, nákupní vozíky nebo mobilní telefony. „Ta řeka v tomto ohledu vypadá žalostně. Je to de facto černá skládka,“ uvedl Grmela. Věří ale, že v rámci stavby bude Svratka od podobného odpadu vyklizena.

odlov

Brno začalo stavět protipovodňová opatření okolo Svratky začátkem letošního roku. Cílem je ochránit město před stoletou vodou.