Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 7 hod
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 16 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny

Lov kaprů na feeder: Nastražení na háček i mimo něj

Marek iRybářství 19. března 2021 0 komentářů
jak ulovit rybu

Jiný způsob nastražení – do gumičky, foto: Milan Tychler

Praxe

Pro lov ryb existuje spousta různých stylů a jejich variant. Jedno však mají vždycky společné – součástí lovné sestavy je rybářský háček. Nástrahu můžeme umístit i mimo háček. Je to něco podobného, jako když lovíme přívlačí. Tam také není nástraha na háčku, ale háčky, či spíše trojháčky jsou součástí nástrahy.

text: Milan Tychler

Lov s volným háčkem už tedy není typickou záležitostí jen při lovu dravých ryb s vláčenou nástrahou, protože mimo háček už dnes nastražujeme i jiné nástrahy, používané k lovu nedravých ryb, především kaprů. Typickou nástrahou umísťovanou na vlasový přívěs mimo háček jsou boilie, pelety a kukuřice. Ale mohou to být ještě jiné nástrahy. Jenže jejich výčet by byl skutečně dlouhý a stejně bych asi nezmínil všechny a ještě bych musel přidat i nástrahy živočišného původu. Ano, i ty lze nastražit mimo háček.

REKLAMA

Můžou za to velcí kapři

Impulzem k nastražení mimo háček bylo nastražení tvrdých vařených kuliček těsta. Kapři se lovili na těsto, ale problémem byly ataky drobných ryb. Aby je rybáři eliminovali, potřebovali tvrdší nástrahu. Kuličky těsta tedy uvařili, ale tvrdé kuličky zase ztěžovaly zásek. Zkusili je tedy připevnit mimo háček. První pokusy s jejich nastražením mimo háček na vlasový přívěs ukázaly, že tohle může být správná cesta, a právě tohle byl zásadní impulz pro výrobu boilie a honbu za velkými kapry. Kolébkou této metody je samozřejmě Anglie.

nástraha mimo háček
Začalo to s boilie, foto: Milan Tychler

Co přináší velké ryby

Časem se přirozeně ukázalo, že se mimo háček dají nastražit i jiné nástrahy a že tato metoda, přivedená mnoha rybáři k téměř dokonalosti, je skutečně schopná přinášet velké ryby. Kromě toho je ale užitečná i při lovu opatrných ryb. Nastražení mimo háček je poměrně snadnou záležitostí, a tak v podstatě nestálo nic v cestě jejímu masovému používání při lovu větších kaprovitých ryb.

REKLAMA

Dnes už není žádným výstřelkem, ale zcela běžnou záležitostí. Neloví tak jen specialisté na velké kapry, ale i zcela obyčejní rybáři, kterým nejde o žádnou trofej, ale kteří si prostě chtějí ulovit nějakého toho kapra pro potěšení nebo i do kuchyně. O této metodě, tedy nastražovaní mimo háček, by se dalo říci, že patřila skutečně k revolučním.

Jak s tím souvisí feeder

Velký rozmach v poslední době zažívá i nástup feederových prutů. Je to sice trochu z jiného ranku, ale s nastražením nástrah mimo háček také souvisí. Lov s feederovým prutem není nic jiného než položená, ovšem s trochu jiným způsobem signalizace záběrů, kterou v tomto případě obstarávají jemné a citlivé špičky.

Tento způsob lovu byl u nás uveden především jako citlivý lov menších a středně velkých ryb. S postupem času se ale ukázalo, že na pruty s citlivými špičkami se dají lovit i skutečně velké ryby, čímž myslím samozřejmě kapry. A tak bylo a je přirozené, že se začaly používat i stejné nástrahy a stejné způsoby jejich nastražení, dokonce i velmi podobné techniky a taktiky při vnadění.

Znesvěcení techniky?

Lov velkých kaprů feederovými pruty má kupodivu i své odpůrce, kteří se nějak nedovedou smířit s tím, že i lov velkých kaprů může být při lovu feederem reálný a považují takový lov za jakési znesvěcení této jemné techniky. Já s tím nesouhlasím. Pro mě je lov feederem v jakékoli položené prostě lov na položenou a nemám problém tímto způsobem lovit jakékoli ryby včetně těch dravých. Se splávkem se přece také loví drobné ryby, ale i velké štiky a sumce.

jehla
K nastražení potřebujeme jehlu, foto: Milan Tychler

Šance na úspěšný lov

Především chci ale říci, že právě při lovu feederem se stále častěji používá při lovu kaprů nastražení některých nástrah na vlasový přívěs mimo háček a že je to také mimořádně účinné. Osobně dávám dokonce v mnoha případech právě tomuto nastražení při lovu kaprů feederem zcela jednoznačně přednost.

Jakmile se jednou rozhodnu, že jdu lovit kapry a nemám zájem o plotice či cejny, nesáhnu hned po kaprových prutech, nenaložím bivak a nevyrážím na týdenní výpravu. Když mám čas jen jeden, dva dny, a ještě častěji jen několik hodin, použiji prostě feederové pruty, vybavím se menšími nástrahami a jdu na to. Mám tak šanci na úspěšný lov a ani skutečně velká ryba není vyloučená.

peleta kukuřice mimo háček
Mimo háček nastražujeme i pelety, foto: Milan Tychler

Kapři se dokáží zbavit i dokonalé pasti

Někdo říká, že při lovu feederem nemá velký smysl nastražení mimo háček, protože při tomto nastražení se ryby v podstatě chytají sami. Nesouhlasím. Tohle tvrzení není pravdivé ani v případě lovu velkých kaprů s dokonalými montážemi a těžkými zátěžemi, které mají za úkol přidržet jehlově ostrý háček v kapřím pysku.  Nastražení mimo háček je sice velmi účinné, ale zcela jistě ne úplně stoprocentní. Kapři se totiž dokážou zbavit i této dokonalé pasti a při lovu feederem ani zdaleka nepoužíváme tak těžké zátěže jako při skutečné kaprařině.

feederové krmítko plovka
Tohle je dnes klasika, foto: Milan Tychler

Ochutnávání nástrah

Mnohé podvodní záběry dokazují, že kapr dokáže nástrahu i s háčkem několikrát nasát a zase pustit, aniž by se chytil. Po něm to zkusí i jiní kapři a také nezůstanou na háčku. Ale další ryby to zkouší, zkouší, až se některá z nich chytí. Nemusí to tak být vždycky, protože záleží na mnoha okolnostech, ale jak už jsem řekl, stoprocentní to prostě není.

Při lovu feederem lovíme s napnutým vlascem a na něm a jemné špičce vidíme mnohé. Vidíme i to, co kapraři často nepostřehnou, protože jednoduše své pruty nesledují tak pozorně a také jim to jejich hlásiče, ať už elektronické nebo mechanické, prostě nesdělí. Na jemné napnutí a povolení vlasce prostě nereagují, stejně jako mnoho rybářů při běžném lovu na položenou neřeší jemné pohyby čihátka.

kukuřice pod háček
Mimo háček nastražujeme i kukuřici, foto: Milan Tychler

Když se jim jen jemně napne nebo povolí vlasec, nebo čihátko jen krátce poskočí, mají pro to jen jedno vysvětlení – strká do toho nějaká drobotina. Přitom to klidně mohla být jejich životní ryba, která nástrahu nasála a rychle se jí zbavila. Podle způsobu záběru může zkušený rybář poznat mnohé, ale ne všechno a nikdy si nemůže být jistý tím, co se ve vodě skutečně děje.

Co se ve vodě děje

Na jednu stranu je to ale dobře, protože jinak by nás také mohl trefit šlak. Jen si představte, jak se k vaší nástraze blíží skutečně velká, životní ryba. Nástrahu jen tak okukuje, pak ji opatrně vezme, vy samozřejmě na signalizátorech nic nevidíte, pak ji zase pustí a najednou se přiřítí nějaký kapří dorostenec, nástrahu popadne a peláší s ní pryč. Vy zaseknete, kapřík vyplaší všechno v okolí – a svou velkou rybu už nikdy neuvidíte…  Tohle všechno se ve vodě skutečně děje.

Tajemství úspěchu

V tomto směru mohou být lovci s feederovými pruty hodně úspěšní. Musí ale pochopit to, že i když loví s nástrahou umístěnou mimo háček, nemohou vždy a za všech okolností čekat jen na brutální ohnutí šičky, ale že je třeba často reagovat i na jemné napnutí nebo naopak povolení vlasce. Tajemství spěchu totiž často netkví v tom, jakou máte nástrahu, ale v tom, zda vůbec dokážete odhalit záběr a adekvátně na něj reagovat.

Věřte tomu, že i když někteří rybáři odchází od vody s tím, že dnes prostě neměli záběr, je docela možné, že se o jejich nástrahu zajímala mimořádně pěkná ryba, nebo možná i několik ryb. Jejich přítomnost ale rybář neodhalili.

V čem nám může pomoci?

Jak tedy vidím nastražení mimo háček já? Tento způsob umístění nástrahy na vlasový přívěs mimo háček nám samo o sobě nemusí automaticky chytit každou rybu, která se o nástrahu zajímá, ale může nám hodně pomoci, zejména v tom, že rybu správně zasekneme. Volný háček v rybí tlamě má jistě mnohem větší šanci na správném zachycení ryby než ten, který je celý obalený nějakou nástrahou, anebo dokonce ten, který má v nástraze ukrytou i špičku.

Staří rybáři by si klepali na čelo

Staré rybářské publikace doporučovaly háček celý v nástraze ukrýt, čímž se měla stát nástraha méně podezřelou. Dnes víme, že to tak úplně není a že volná špička háčku je naopak výhodou, protože tak se háček snadněji zachytí. Kdybychom představili vlasovou metodu rybářům lovícím před padesáti lety, nebo ještě i o něco později, tak by si asi klepali na čelo, co jsme zač.

červi pod háček
Mimo háček můžeme nastražit i živé nástrahy, foto: Milan Tychler

Ale rybařina se stále vyvíjí a měli bychom mít na paměti, že právě v té době byli někteří rybáři velmi pokrokoví, a právě oni vnesli do rybařiny mnoho nového. Sám jsem začínal jako mnoho mých vrstevníků s nástrahou na háčku a k metodě nastražení mimo háček byl docela skeptický. Nicméně nejsem z těch, co něco odsoudí, aniž by si to napřed nezkusili a brzy jsem byl z nové metody nadšený. 

Co se nedalo sehnat

V současnosti si nedovedu dost dobře představit, že bych některé věci dělal jinak, protože lov s peletami a bolilie je mou normální praxí. Nastražovací jehla, nekonečné zarážky a gumové nastražovací kroužky jsou zcela normální součástí mé výbavy. Ještě dnes si dobře pamatuji, jak jsem piloval ouško normální velké krejčovské jehly, kterou jsem pro nastražení používal, protože i tak obyčejná věc, jako nastražovací jehla, na pultech obchodů jednoduše nebyla. Ani pod pultem. Tahle drobnůstka byla absolutní novum.

Jemné kaprové montáže

Vrátím se ale zpět k feederovému lovu a nastražení mimo háček. S tím, jak se tato technika, tedy lov feederovými pruty, stávala běžnější, mnoha rybářům už nestačilo lovit jen drobné ryby a soustředili se na lov kaprů, přičemž začali používat jemné kaprové montáže a nástrahy určené především kaprům. Ostatním kolegům lovícím na stejných revírech samozřejmě nemohlo uniknout to, jak jsou s touto metodou úspěšní, a ať dělali, co dělali, jen těžko se jim mohli vyrovnat, přestože používali stejné nástrahy.

malý háček
Háčky musí být pevné a ostré, foto: Milan Tychler

Koho zajímají feederové špičky

Osobně si myslím, že ne lov drobotiny, ale právě lov menších kaprů odstartoval skutečný nástup feederových prutů na našich vodách, protože o tyhle drobné ryby nikdy nebyl takový zájem jako o kapry. Jistě, ti, kteří se zajímají o velké cejny, plotice, ostroretky, podoustve, parmy a podobné ryby, přivítali tento způsob lovu s povděkem, ale těch je skutečně menšina. Navíc se mnoho z nich věnuje plavané a feederové špičky je až tak nezajímají. To je fakt.

Šance na většího kapra

Nároky na velikost ryb těch, kteří začali lovit kapry feederem, se samozřejmě neustále zvyšují. A proto bylo třeba opustit masné červy, pečivo a jiné konvenční kaprové nástrahy a přesedlat na pelety, různé nugety a menší boilie, tedy nástrahy méně atakované menšími rybami, které dávají větší šanci na ulovení větších kaprů. S tím také souvisí nastražení mimo háček, protože se jedná o nástrahy tvrdé. Ale i takové nástrahy, jako je kukuřice a těsto, se nastražují mimo háček, protože, a to už zde zaznělo, je zachycení volného háčku v pysku ryby pravděpodobnější a je zde větší jistota v tom, že bude správné.

Při nastražení těsta nebo kukuřice či jiné nástrahy přímo na háček totiž nezaručuje, že se háček zachytí v tvrdém pysku ryby, ale může se zachytit kdekoli v tlamě ryby, tedy i v jejích měkkých částech. Při silnějším tahu se pak může háček z měkké tkáně, zvláště pokud je menší, vytrhnout a rybu často ztratíte. To se pochopitelně stane s větší pravděpodobností v tu chvíli, kdy máte na háčku rybu velkou, nikoli malou…

Pelety i boilie velmi dobře znají

Nastražení mimo háček má ještě další výhody, které jsem nezmínil. Díky tomuto nastražení se mohou uplatnit i menší háčky, které jsou méně nápadné, lze používat kombinace různých nástrah a také můžeme používat nástrahy plovoucí anebo neutrálně vyvážené, které dovedou velmi dobře bodovat v době horšího a velmi opatrného braní. Kapry už jsme na mnoha vodách přivykli na všelijakou potravu a pelety i boilie velmi dobře znají. Mohou se proto stát k těmto nástrahám velmi podezřívavými a také dobře vědí, jakou silou musí takovou nástrahu nasát, aby ji dostali do tlamy.

Rychlý únik

Neutrálně vyvážená nástraha leží na dně stejně jako jiné nástrahy a vypadá také stejně, nebo podobně. Kapra tedy může překvapit, když ji nasaje a ona mu vlétne do tlamy mnohem hlouběji, než čekal. To ho může poplašit a jeho reakcí bývá rychlý únik z místa, což se projeví razantním záběrem. Při takové reakci je více než pravděpodobné, že se háček dobře zasekne, a to je dobrý důvod k tomu, proč takové nástrahy používat.

kapr nástraha pod háček
Háček pevně a bezpečně zaseknutý v pysku ryby, foto: Milan Tychler

Pevně se zachytí, i když je malý

Jestliže se rozhodnete používat nastražení mimo háček v kombinaci s malými háčky, což je běžné při lovu feederem, kde používáme nástrahy i háčky mnohem menší než při klasické položené nebo lovu opravdu velkých kaprů, je třeba použít háčky skutečně ostré a z pevného drátu. Také je třeba volit správnou délku vlasového přívěsu.

Pokud zvolíte háček nepoměrně malý k nástraze a vlasový přívěs je krátký, s největší pravděpodobností se háček dobře nezasekne. Takového sousta se dovedou kapři rychle zbavit. Pokud ale délku vlasového přívěsu prodloužíte, je šance na správné zaseknutí háčku mnohem vyšší, protože háček má dost prostoru na to, aby se natočil do správné pozice a zachytil se v pysku ryby. Pevně se pak zachytí, i když je malý.

Kdy je čas na změnu

Aby všechno správně klaplo, musí být správně zvolený také tvar háčku i délka návazce. To vyžaduje jisté zkušenosti a často i chvíli experimentování přímo u vody. Pokud máte záběry, které nejde zaseknout, anebo vlasec signalizuje, že se na lovném místě něco děje a špička nebo signalizátory v podstatě mlčí, je čas na změnu. Čím rychleji přijdete na to, v čem to vězí, tím rychleji bude na háčku první ryba.

chytání ryb kapr
I při lovu feederem používáme nastražení mimo háček, foto: Milan Tychler

Proto doporučuji lovit na začátku na jednom místě vždy se dvěma odlišnými sestavami. Jakmile se ukáže, že jedna z nich je úspěšnější, je čas upravit i tu druhou. Je mnohem efektivnější něco změnit, než se úporně snažit zaseknout v podstatě nezaseknutelné ryby. U vody čas obvykle běží rychleji, než bychom chtěli. Proč tedy mrhat časem, který je tak vzácný.

Pro začátečníky

Dodám už jen to, že každý, kdo s rybařinou začíná, by se měl naučit vázat koncovou sestavu s bezuzlovým vázáním háčku a vlasovým přívěsem stejně jako základní uvázání normálního háčku, protože to dnes patří k naprostým standardům při lovu na položenou s mnoha nástrahami. A za sebe mohu jen potvrdit, že budete jen stěží hledat něco skutečně účelnějšího, než je právě tohle.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled