Fotografie
Jaroslav okomentoval Rybaření vesele...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Kapitální úlove...
včera
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
před 4 dny
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
před 4 dny
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 4 dny

Jak se loví cejnek

Marek iRybářství 27. října 2022 0 komentářů
cejnek

Zimní cejnek, foto: Lenka Hofmanová

Praxe

Cejnek malý, lidově zvaný křínek, zrcátko nebo skalák, patří společně s ouklejí k nejhojnějším rybám našich řek. Vyskytuje se i ve slepých ramenech, přehradách a rybnících. Od cejna velkého se liší stříbrnými šupinami na bocích a kratší řitní ploutví.

text: Zdeněk Hofman

Cejnci se často kříží i s ostatními kaprovitými rybami, nejčastěji s cejnem velkým, ploticí, perlínem, podouství nebo ouklejí. Cejnek malý žije průměru 10–15 let a dosahuje délky 25–30 cm. Kříženci s cejnem velkým bývají větší, někdy i více než 50 cm.

REKLAMA

Osvědčená nástraha

Cejnek malý nemá žádný hospodářský význam. Z důvodu malého vzrůstu a velkého počtu svalových kůstek není zajímavý ani z hlediska kulinářského. Mezi sportovními rybáři je přesto oblíbený. Spolehlivě bere po celý rok, tedy i v zimních měsících, kdy bývá o úlovky atraktivnějších rybích druhů nouze.

Cejnka používáme velmi často jako nástražní rybu na sumce. Nepatří sice mezi top nástrahy, jako třeba tloušť nebo perlín, zabere však mnohem častěji. Nepsané pravidlo praví, že tloušťů, perlínů i cejnků chytíte spousty, pokud je nepotřebujete. Jakmile však vyrazím na sumce a chci chytit nástražní rybu, nebere vůbec nic. Tento zákon schválnosti zná snad každý sumcař.

REKLAMA

Vzpomínám na jednu sumčí výpravu, kdy jsem od rána kromě ouklejí nechytil jedinou pořádnou rybu a večer se musel vrátit, aniž bych nahodil. Od té doby už na sumce vyrážím vždy s manželkou nebo předem nachytanými rybkami.

Sázava
Mrazivá Sázava, foto: Zdeněk Hofman

Léňa totiž dokonale ovládá lov na feeder. Dobře ví, kdy použít sladké nebo masové krmení, jakou zvolit délku návazce i nástrahu. Vloni při týdenní výpravě za ní doslova stála fronta sumcařů. Nikdo nemohl nástražní rybku chytit, zatímco Léňa tahala jednoho cejna za druhým.

Lov cejnka

Popisovat nějakou strategii je asi zbytečné. Cejny můžeme lovit prakticky všemi způsoby včetně muškaření. Mnohokrát jsem viděl vyskakovat cejny na hladině, když lovili hmyz. Naopak v zimě berou třeba na marmyšku. Mezi nejosvědčenější metody patří bezesporu položená a plavaná. Cejn je označován jako ryba dna. Při lovu na plavanou je proto důležité nastavit takovou hloubku, aby nástraha ležela nebo poskakovala po dně.

Při záběru cejna nebo cejnka se záběr projeví položením splávku na hladinu. Cejni rádi vyjíždějí i do silných proudů pod jezem, kde často k velkému překvapení zaberou místo parmy. Jako rození všežravci nepohrdnou rostlinnou ani živočišnou nástrahou. Rádi se přiživují při lovu kaprů, kdy dokáží doslova vyžužlat i tu největší kuličku boilie. Zklamaný rybář pak vytáhne místo trofejního kapra malého skaláčka.

První i poslední ryba roku

Před třemi lety byl cejnek mojí první i poslední rybou sezony. Začátkem března, kdy byla Sázava ještě plná sněhové vody, brali cejnci společně s tloušti celkem spolehlivě a postarali se nám o krásný den strávený na rybách.

Ještě zajímavější zážitek mi připravili cejnci s ostroretkami na Silvestra. Poslední den v roce začalo silně mrznout, dravci však na gumové nástrahy nereagovali. Napadlo mě vyzkoušet marmyšky a byla to správná volba. V kombinaci s umělou žížalkou jsem chytil asi deset pěkných ostroretek.

cejnek
Cejnek na červíka, foto: Lenka Hofmanová

K večeru se voda u břehu začala měnit v ledovou tříšť. Zkusil jsem nahodit kousek od břehu, marmyška tříští propadla a pomalu klesala ke dnu, když se náhle v čisté vodě mihlo stříbrné tělo. Zvedl jsem marmyšku nahoru a ryba zabrala. K velkému překvapení se na háčku mrskal pěkný skalák. To už sluníčko zapadlo za kopcem, voda v očkách zamrzla a cejnek tak ukončil rybářskou sezonu.

Cejnek malý si pozornost zaslouží

I tato na první pohled bezvýznamná rybka má v rybářském světě své pevné místo. Velmi snadno můžete malého cejnka proměnit za obrovského sumce nebo získat další bod v naší anketě Kolik rybích druhů chytíš, tolikrát jsi rybářem. A to se vyplatí, tak ať berou.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled