Články
Rybaření je nekonečná zábava, ale i koníček, při kterém se můžeme stále zlepšovat. Pokud jste u vody rádi nejen fyzicky, ale taky v myšlenkách, vyberte si svůj šálek kávy a pusťte se do čtení!
Hluboká a vášnivá láska k muškařině: Úžasné záběry švédských rybářů vás chytí za srdce
Video je sice ze švédských řek, zážitek se ale neliší od toho, co můžeme zažít s muškařským prutem i my. Stačí si jen přestat namlouvat ty otřepané mýty, které tolika rybářům brání v tom, aby s muškařinou začali. „Nemuškařím, protože je těžké naučit se házet. Musel bych znát hmyz. Neumím vázat. Pstruhovka je příliš daleko.“ Však to znáte.
Věčná otázka všech rybářů: Jakou nástrahu použít?
ybářských nástrah je nepřeberně a někteří rybáři ani neví, kterou použít dřív. Co dnes bude rybám chutnat? A tak s sebou vozí hromady všeho možného, co se dá napíchnout na háček. Na druhou stranu jsou kolegové, kteří sází stále na jednu nebo dvě osvědčené nástrahy a jiné neřeší. Když jim ryby neberou, tak jednoduše neberou a hotovo.
Drama při lovu žraloka: Rybářům ho na řece ukradl krokodýl
Dva australští rybáři zažili 21. února dobrodružství, na které nejspíš nikdy nezapomenou. Během rybolovu u pobřeží západní Austrálie nedaleko města Wyndham je o úlovek obral pořádně hladový krokodýl mořský. I když oba v divočině strávili třicet let, přiznávají, že se tak blízko ke krokodýlovi ještě nedostali.
Milionový vorvaní chrchel! Thajka našla na pláži vzácné velrybí zvratky
Na konci února potkalo devětačtyřicetiletou Thajku nebývalé štěstí. Při procházce na pláži narazila na neobvyklý kus hmoty. Později zjistila, že to jsou velrybí zvratky známé také jako ambra. Vypadá to nechutně, smrdí to, ale je to mimořádně vzácná a drahá surovina pro parfémový průmysl.
Záchrana pro Bečvu? Stanice bude měřit kvalitu vody. Vznikne ještě letos, říká vědec
Otrava Bečvy z 20. září 2020 odhalila slabiny českého systému sledování kvality vod v řekách. Především naprosto chybí nepřetržité měření, které by mohlo na náhlé úniky škodlivin ihned upozornit. Podobné měřicí stanice se začaly budovat například v Německu či Nizozemsku už v 90. letech. První taková česká stanice by měla stát ještě letos. A to právě na Bečvě. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny.
Vydry v Podkrušnohoří loví invazního hlaváče černoústého
České vydry, které žijí pod Krušnými horami, se začaly potravně specializovat na hlaváče černoústého, invazní druh ryby, která se rozšířila v Labi. Vyplývá to z výsledků tříletého česko-německého výzkumného projektu.
Jak připravit navijáky na novou sezonu
V nedávném článku o údržbě náčiní jsme se věnovali jeho základnímu prvku – rybářskému prutu. Nyní si povíme něco o rybářském navijáku a jeho servisu. Mnozí z nás se o své náčiní nestarají a berou je jako spotřební zboží. Když doslouží, koupí nové. To je ale škoda.
Březnové Rybářství: Jaké změny nás letos čekají v našich revírech?
Pokud vás zajímá, co se změní v bližších podmínkách výkonu rybářského práva v roce 2021 na revírech vašich územních svazů, nenechte si ujít březnové Rybářství. Najdete v něm obsáhlý článek, ve kterém veškeré změny představí jednatelé všech sedmi územních svazů, jednatel Republikové rady a tajemník MRS.
Další změna pro rybáře! Rybolov je možný pouze v obci a jen do 21 hodin
Individuální lov ryb na udici v rybářských revírech je povolen pouze na území katastru obce v místě trvalého pobytu nebo bydliště sportovního rybáře v době od 5:00 do 20:59 hodin. Ministerstvo zemědělství to zveřejnilo v pátek odpoledne v tiskové zprávě k aktuálním opatřením dopadajícím na rybářství.
Úhyn ryb v Ostravě: Žádná tragédie, děje se to každý rok, říká předseda tamní MO
Tyhle tůně vznikly ze slepých ramen Odry. Zanášejí se nánosem bahna a listí z okolních vrb a olší. Čerstvé proudění, například při jarním tání sněhu, víří nánosy na dně. Uvolňují se plyny vznikající při tlení a odbourávají kyslík ve vodě. Ryby proto hynou.
Pozor na neověřené zprávy. Zákaz rybaření mimo obec stále platí
Možná jste si dnes na internetu všimli úvah o tom, zda tedy nakonec přece jen nemůžeme rybařit v celém okrese, kde bydlíme. Ministerstvo zemědělství a Ministerstvo vnitra totiž vymazalo ze svého stanoviska ohledně aktuálních pravidel výkonu rybářského práva větu „lov ryb na udici povolen pouze v rámci území obce, ve které má rybář bydliště“. Jak to tedy je?
Kauza mrtvá Bečva stále bez viníka: Znalec chce další odklad posudku k otravě řeky
Soudní znalec Jiří Klicpera požádal o další prodloužení lhůty pro vypracování znaleckého posudku k zářijové ekologické havárii na řece Bečvě. Vyšetřování se tak opět protahuje.
Aukce uměleckých děl přinesla Bečvě téměř 200 000 korun
Uměním za obnovu Bečvy. To je název benefiční aukce uměleckých děl, která trvala od 20. do 28. února 2021. Jejím účelem bylo vybrat peníze na obnovu řeky Bečvy, která byla postižena ekologickou havárií. „Vybralo se 197 018 Kč. Mile mě to překvapilo. Mám z toho radost, je vidět, že Valaši, a nejen oni, mají dobré srdce,“ říká pro iRybářství.cz Zbyněk Hanko, iniciátor aukce.
AKTUALIZOVÁNO Přehled opatření pro rybáře: Jak rybařit, pečovat o revír nebo získat první rybářský lístek?
Český rybářský svaz zveřejnil na svých webových stránkách přehled toho, co se pro rybáře změnilo během současně platných opatření. Kromě lovu na udici se změny týkají i péče o revíry, rybníkářství, činnosti rybářské stráže a podmínek skládání zkoušek pro první rybářský lístek. Přehled vychází z aktuálně platných opatření podle informací Ministerstva vnitra ČR a Ministerstva zdravotnictví ČR, o změnách budeme informovat.
Maso lososa z českých obchodů prošlo testem Jana Tuny! Co přesně se zjistilo?
Mořské ryby bychom měli jíst kvůli prospěšným Omega-3 mastným kyselinám a vitaminu D. Králem mezi mořskými rybami je určitě losos. Čím dál častěji se ale setkáváme s tvrzením, je plný kontaminantů a škodlivých látek. V jaké kvalitě tedy přichází losos na české pulty? Prozkoumal to pořad A DOST! Televize Seznam.cz.
Novinky z iRybářství na váš e-mail
Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled
Vložením e-mailu souhlasíte s podmíkami ochrany osobních údajů