Články
Rybaření je nekonečná zábava, ale i koníček, při kterém se můžeme stále zlepšovat. Pokud jste u vody rádi nejen fyzicky, ale taky v myšlenkách, vyberte si svůj šálek kávy a pusťte se do čtení!
V souboji rybích specialit většinou vítězí klasika
Pro někoho je vaření potěšením a odreagováním, pro jiného každodenní nutností. Ale i v dnešním uspěchaném světě si můžeme najít chvilku a uvařit si to, na co máme chuť. Seznámil jsem se s rybářem, myslivcem a profesionálem v oboru kulinářského umění Martinem Liškou. Měl jsem to štěstí, že mi na talíři nabídl několik rybích specialit. Některé z nich vám teď nabídnu.
Střípky z historie: Lov trojzubcem – zbytečná krutost nebo prostá nezbytnost?
Lovecké náčiní sloužící k nabodávání ryb se vyvinulo už v době kamenné se zahrocené dřevěné hole, kterou naši předkové vykopávali ze země kořínky a zabíjeli drobné živočichy. Postupně se hrot tohoto nástroje zdokonaloval, byl opatřen zpětnými háčky a praxe ukázala, že při lovu ryb je toto náčiní účinnější, když má více hrotů.
Úchvatné záběry švédských rybářů: Takhle útočí štika!
Na podobné zážitky si ještě musíme do poloviny června počkat, ovšem to, co natočili švédští rybáři, rozhodně stojí za vidění. A pokud někdo lov štik nikdy moc nemusel, teď nejspíš změní názor. Protože tohle rybaření, to je poezie.
Averze vůči volavkám: Jak moc nám škodí tihle opeření harpunáři?
V posledních letech mají rybáři a rybníkáři s ptáky živícími se převážně rybami velké starosti. V případě kormoránů se skutečně jedná o černý mor, který výrazně poškozuje ichtyofaunu na mnoha místech nejen naší republiky.
Feeder na údolních nádržích
Většina z nás se podívá na tu dálavu a pak si řekne: Jak tady budu chytat? Pravda je, že ryby se drží v úživnějších částech nádrže, což je zpravidla poblíž břehu. Neplatí prostě vždy pořekadlo, že v dálce jsou louky zelenější a ryby větší. Kolikrát nám třeba i opravdu velké ryby doslova plují pod nohama a rybáři je loví v dálce.
Dubnové Rybářství: Zásady slušného chování u raků, pach vítěze i spory na život a na smrt
Raci jsou bezobratlí živočichové, ale co se týče komunikace a chování, moc si nezadají s obratlovci. Jelikož nevydávají žádné cílené zvuky (nebo se o nich neví), musí používat jiné komunikační kanály. A jelikož se jim to daří a navzájem si vcelku dobře rozumí, jsou schopni i čilých společenských kontaktů, rodinných vztahů i sporů na život a na smrt.
Vytáhli vrak auta z řeky. Co z něj vypadlo, vám vyrazí dech
Místo, které uvidíte ve videu, musí být učiněným rájem sumců. Kolik těchto vládců hlubin našlo úkryt ve vraku jediného auta? A kolik jich ještě asi zůstalo v řece?
Novinka na Písecku: Rybářská stráž bude ukládat blokové pokuty přímo na místě
Písek jako jedna z prvních obcí s rozšířenou působností začne využívat zákonné možnosti ukládání blokových pokut za přestupky na úseku rybářství přímo na místě členy rybářské stráže.
Úhoř z pekelných hlubin: Rybář chytil rybu, která vypadala jako z hororu
Byl to velice podivný úlovek, na který Nate Ethan Iszac (39) z Oregonu nikdy nezapomene. V úterý 9. března chytil ve vodách Beringova moře u aljašského ostrova Akutan rybu, která vypadala spíš jako mořská příšera. Jako úhoř z pekelných hlubin.
Poškození ryb elektrickým proudem
Na začátku minulého století, kdy probíhaly první pokusy s lovem ryb pomocí elektrického proudu, se ukázalo, že střídavý proud má na ryby podstatně vyšší účinek, než proud stejnosměrný. Protože ale při jeho použití docházelo k častému poškození a úhynu ryb, nakonec se při vývoji a výrobě elektrických rybolovných agregátů uplatnil stejnosměrný pulzující proud, který je k vodním organizmům šetrnější.
Rybáři náhrady nejspíš nedostanou, dokud se nenajde pachatel, říká právník
Kdo zaplatí rybářům 470 000 korun za likvidaci mrtvých ryb z Bečvy v kafilérii po zářijové otravě? Nejspíš nikdo. Ačkoliv rybáři pořizují násady z vlastních peněz MO, ryby v řece jim nepatří až do okamžiku, kdy je uloví a ponechají si je. Ryba v řece je podle právního výkladu tzv. res nullius, věc ničí. Rybáři v Bečvě tedy nezachraňovali svůj majetek. Jak se na tuto problematiku dívá bývalý předseda ČRS a autor publikace Rybářská stráž JUDr. Alexander Šíma?
Matjesy ze sladkovodních ryb
Matjesy si můžeme připravit i ze sladkovodních ryb, jak známo. Vhodné jsou masitější ryby, které mají dostatek masa ve hřbetu. Mně se k této pochutině osvědčil především karas stříbřitý (stejně je přemnožený a neměli bychom ho pouštět), popřípadě i kapr do délky 50 cm.
Podoustev říční: Spoutaný tulák s nosem Cyrana
Tato ryba, známá pro svůj typický rypec i jako nosák, představuje v našich vodách poměrně nenápadný, dost přehlížený druh. Občas si tuto rybu rybáři dokonce pletou s podobnou ostroretkou.
Shrnuto a potvrzeno: Co čeká rybáře od pondělí?
Na základě Usnesení Vlády ČR č.299 bude lov ryb povolen na území okresu, ve kterém má držitel platné povolenky bydliště. Toto opatření vstupuje v platnost od pondělí 22. března 2021. Lov ryb bude povolen od 5:00 do 20:59. Uvádí to na svém webu Český rybářský svaz.
Založte si vlastní rybářství!
Zní to šíleně, ale je to možné. I když se samozřejmě nebude jednat o rozsáhlý komplex vodních ploch, jako v případě komerčního chovu. Tento příspěvek je o tom, jak si vyrobit vlastní produkční rybářství s uzavřeným cyklem například na svém dvoře u rodinného domu.
Novinky z iRybářství na váš e-mail
Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled
Vložením e-mailu souhlasíte s podmíkami ochrany osobních údajů