Desetiletý Jiří Vávra ulovil 1. září na Lipně svou životní rybu. Fotku parádního kapra nám poslal do redakce jeho táta Jiří Vávra st. Sám nerybaří, rád ale tráví se synem společný čas v přírodě.

text: Marek Kožušník

V pátek 1. září chytali táta a syn Vávrovi na Lipenské přehradě od druhé hodiny odpoledne. Bylo polojasno, příjemné počasí na rybaření. Zavezli návnadu 150 metrů od břehu, kde už měli trochu zakrmeno.

„Druhý prut jsme navázali na malé ryby, cejny a plotice, aby na jednom prutu byla akce a druhý byl nalíčený na velkou rybu. Po třetím zavezení jsem rozhodil hrstičku mixu z boilie okolo v místech, kde jsem spustil olůvko s háčkem a pod ním nainstalovanou banánovou kuličku boilie,“ popsal pro iRybářství Jirka Vávra.

Po sedmé hodině večer, když Jirka zrovna vytahoval na svém akčním prutu cejna, přišel krásný záběr na prutu „na velkou“.

„Cejna jsme hned pustili zpět do vody, ostatně jako každou rybu, co chytneme. V ten moment už držel Jirka druhý prut, který se okamžitě po zvednutí rozjel přes všechny brzdy v navijáku, které tam jsou. Bylo jasné, že to bude něco velkého, takže jsme skočili do lodi a jeli velké rybě naproti,“ pokračoval táta.

Ryba jednou objela tyčovou bójku, po dvaceti minutách zdolávání ji Jirka zvedl k hladině. Táta ji na druhý pokus podebral a vytáhl do lodi. „Sám jsem se lekl, jak velkého kapra Jirka chytil. Vážil přes 15 kg a byl dlouhý 93 cm. Po změření jsme tohoto chlapíka opatrně odnesli do jeho prostředí a s triumfální náladou jsme šli spát,“ dodal Jiří Vávra starší.

kapr
foto: Jiří Vávra starší

Jiří Vávra starší byl rybářem do svých třinácti let, dnes už nerybaří. Takhle velkou rybu ale nikdy nechytil. Je proto na syna náležitě hrdý. Jirku naučil rybařit Petr Jirout z Kluku u Poděbrad. Chytá od šesti let.

„Samozřejmě jsem pyšný na každý jeho malý či velký úspěch, nejen na rybách. Jsem rád, že se něčemu pravidelně věnuje. U vody s prutem ho vidím mnohem raději než doma s telefonem nebo počítačem,“ dodává Jiří Vávra starší.