Kdo chce chytit jesetera, musí na soukromý rybník. Anebo musí mít neuvěřitelné štěstí jako Kamil Toman z Havlíčkova Brodu. Ten ve středu 7.  dubna ulovil nádherného devadesáticentimetrového jesetera malého přímo v řece Sázavě, která městem protéká.

text: Marek Kožušník

„Bylo to spíš asi náhoda,“ popisuje šťastný rybář pro iRybářství.cz. „Svaz má okolo spoustu rybníků, úplně podrobně to tam neznám, ani nevím, jestli tam nejsou i nějaké soukromé rybníky. Je možné, že jim něco během velké vody uplavalo.“

Myslel jsem, že to bude cejn…

Kamil Toman si ve středu 7. dubna vyrazil na kapry. „Chytal jsem na červa, měl jsem malý háček, policajta, kaprové pruty. Bylo hrozné počasí, chumelenice. Moc ryb tam nemáme, spíš jsem čekal nějakého malého kapříka. Byl to takový malý záběr, myslel jsem, že to bude cejn. A nakonec se z toho vyklubala takováhle paráda,“ vypráví Kamil Toman.

„Po záběru jsem si myslel, že jsem uvázl, protože to nešlo ode dna. A pak jsem uviděl ocas. Za chvíli čumák a pak už jsem se jenom modlil, abych ho dostal z vody.“

Dva jeseteři v Sázavě

„Vždycky jsem chtěl chytit jesetera, ale říkal jsem si, že za ním budu muset na soukromou vodu,“ usmívá se rybář, který pak jesetera šetrně vrátil vodě.  

Přitom to nejspíš na tomto místě nebyl první ulovený jeseter. „Doslechl jsem se, že na stejném úseku se už jeseter chytil, asi tři roky zpátky. Měl 62 cm a rybář si ho tehdy údajně ponechal, takže by se nemělo jednat o stejnou rybu,“ dodává Kamil Toman.

Lovec vrátil rybě svobodu. I kdyby si chtěl úlovek ponechat, Rybářský řád by to nedovolil – jeseter je od 16. března do 15. června hájený.