Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 45 min
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 4 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
včera
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Rybáři od Sázavy se po dvou letech konečně sešli. Řešili přemnožené sumce i záhadu chybějících nástražních rybiček

Marek iRybářství 25. dubna 2022 0 komentářů
kapr

MO Český Šternberk má mezi členy na dvě desítky žen. Kapr byl uloven na koci května 2021 na revíru Sázava 6, měřil 79 cm. V souladu s Rybářským řádem pro K70 byl vrácen vodě, dalším rybářům pro potěchu z lovu. Pokud se v Sázavě kapr narodil, rostl více než 12 let. Foto: Miroslav Tryner

ČRS a MRS

Až po dvou letech se letos na jaře mohla uskutečnit výroční schůze rybářů z MO ČRS Český Šternberk. Důvod byl jediný – pandemie covidu a navazující restriktivní opatření.

text. Miroslav Tryner, člen MO ČRS Český Šternberk

Za tuto dobu v obhospodařovaném mateřském revíru Sázava 6 uplynulo hodně vody, ale v rybářském svazu se odehrála i řada převratných změn, které se dotknou všech členů.

REKLAMA

„Nebylo to šťastné období. Ani pro rybáře. Restrikce proti covidu nám nahrály i nepomohly. Mám radost, že se nám přesto podařilo udržet naši členskou základnu, která měla na konci roku 2021 1066 členů. Stejně tak jako činnost rybářského kroužku při ZŠ v Divišově, který se nám stará o výchovu těch nejmladších,“ řekl na úvod předseda MO Milan Štěpnička st.

V covidovém období také vstoupil v rámci rybářského svazu na scénu RIS. Je to nový „Rybářský informační systém“, který vyznavače Petrova cechu definitivně posune do online prostředí.

REKLAMA

Mník i jelec jesen

Šternberská MO ČRS obhospodařuje revír Sázava 6, čtrnáctikilometrový úsek Sázavy od jezu v Ledečku po jez v Soběšíně.

O revír se příkladně stará, zarybňuje i nad Svazem stanovený plán. Ulovit se tu dá široké spektrum ryb: od kapra, lína, cejna, tlouště, štiky, candáta, sumce, bolena, okouna, úhoře, pstruha, lipana až po drobnou bílou rybu.

Raritou může být mník jednovousý, který tu byl v minulých letech vysazen jako chráněný živočich, úlovky již kapitálních jelců jesenů jsou častější.

Ztratily se nástražní rybičky

V covidových letech, zejména v roce 2021, se ze Sázavy 6, ale i na mnoha dalších tekoucích vodách v republice, ztratily oukleje, perlíni a plotičky. Tyto rybky byly nezbytné jako nástraha zejména na štiku a candáta.

kapr
Lucie Somolová u Sázavy. Foto: Miroslav Tryner

Je to určitá záhada, na jejíž rozluštění panují různé názory. Může to být atak a přemnožení rybích dravců, dílo dalších vodních predátorů, ale i onemocnění těchto druhů. Co rybář, to jiný názor.

Veterinární nebezpečí skýtá v tom, že rybáři si nástražní rybky přinesou z jiných (neznámých, stojatých či soukromých) vod, a může hrozit přenos v revírech se nevyskytujících onemocnění a parazitů.

Potíže s predátory

Velký tlak predátorů na Sázavě 6 na jednu stranu svědčí o obnově přírody a růstu rozmanitosti druhů, na druhou rybí obsádce rozhodně nesvědčí.

Podle průběhu zimy ji za těch tužších řádně zdecimovat dovedou především kormoráni, z ptačí říše se nyní na první místo dere morčák velký, své dovede i volavka a malými rybkami se živí hojně se vyskytující ledňáček.

Narazit na revíru můžete i na vydru, budiž, to je alespoň domácí druh. Daleko více se však rozšířil norek americký, který si troufne krást úlovky i přímo z rybářských vezírků. Roztomilé zvířátko nemá nad sebou žádného nebezpečného nepřítele a vyčistit své teritorium dokáže dokonale.

Hlavní vlna invaze tohoto u nás nepůvodního živočicha začala v 90. letech minulého století. Je spojována s vypouštěním zvířat z neprosperujících a rušených kožešinových farem.

Co se sumcem?

Kontroverzní otázkou je přemnožení sumců velkých. V covidovém roce 2020 bylo alarmující. Na jakoukoli živočišnou nástrahu se prakticky nedalo chytat, vždy se na ni pověsil nějaký sumčí „žáček“ 20 až 30 cm. Otázkou je co s ním? Legislativa mluví jasně, nemá míru, pustit. Po deseti úlovcích za hodinu však selský rozum velí jinak.

Rok 2021 naštěstí přinesl na Sázavu 6 příznivý posun a populace mladých sumců byla výrazně zdecimována a už se moc nechytali. Zřejmě zapůsobil kanibalizmus tohoto druhu.
Na Sázavě 6 se každoročně uloví i poměrně dost velkých sumců nad 150 cm. Co s nimi – pustit či rozhodně nevracet zpět?

I tato otázka rozděluje rybáře. „Sumec je na Sázavě ryba domácí, a do naší řeky prostě patří. Ale přemnožení je samozřejmě pro nás problém,“ říká hospodář Milan Štěpnička ml. Tvrdá opozice tvrdí, že je to největší škůdce na rybí obsádce a problém by se měl, možná i legislativně, řešit.

Neznalost se neomlouvá

Jak sami rybáři v diskuzi upozornili, mnozí jejich kolegové tápají v ustanoveních Rybářského řádu ČRS. V ustanovení „IV. Doby hájení ryb v rybářském revíru“ (§ 13 vyhlášky č.197/2004 Sb.) v Rybářském řádu není zmíněn například mník jednovousý a jelec jesen. Podle Bližších podmínek výkonu rybářského práva (§ 13, odstavec 9, zákona č. 99/2004 Sb.) už jsou tyto druhy citovány jako celoročně hájené.

Rybáři tedy musí číst vše v dokladech, které při koupi povolenky dostanou.

V diskuzi dále zaznělo, že někteří rybáři mají potíže s identifikací jelce jesena a považují ho mylně za plotici, perlína či „zparchantělého“ jelce tlouště. A skončí tak možná na pánvičce či v rybím salátu. Mník jednovousý se dá při velké neznalosti zaměnit s malým sumcem, ale to je méně pravděpodobné.

Mník v teplé vodě totiž prožívá letargické období a chytit se dá pouze v zimě, když zase „spí“ sumci. Navíc mník téměř nikdy v našich tekoucích vodách nedoroste zákonné míry sumce. O těchto rybách zde píšeme proto, že na revíru Sázava 6 se s nimi skutečně můžeme setkat, protože tu byly v předchozích letech vysazeny.

Nejlepší muškař

Velké úspěchy mají šternberští v mnoha sportovních soutěžích, kde chytají 1. ligu. Vyrostl mezi nimi i mistr Evropy v lovu na mušku.

Předseda šternberské MO Milan Štěpnička st. funkcionaří v rybářském svazu 40 let. Má proto zkušenosti a může srovnávat. I proto si dovolil ve svém vystoupení kritiku současného vedení ČRS, jehož styl považuje za zbytečně autoritativní.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled