Fotografie
Jaroslav okomentoval Rybaření vesele...
před 22 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Kapitální úlove...
před 22 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
předevčírem
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
předevčírem
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
předevčírem

Potočáci z plovoucích inkubátorů osidlují pražské toky. Pomohly i Norské fondy

Marek iRybářství 22. března 2023 0 komentářů
vysazování ryb

foto: Pavel Vrána

Novinky

Pražští rybáři vysadili do Radotínského a Únětického potoka okolo osm a půl tisíc jiker pstruhů obecných. Zatím jsou umístěny v plovoucích inkubátorech, které je chrání, než vyrostou. Informují o tom na svém webu.

text: Marek Kožušník ve spolupráci s Pavlem Vránou

Jikry ve stadiu očních bodů vložili rybáři do pěti plovoucích inkubačních přístrojů, které jikrám zajišťují ochranu před UV zářením, rybožravými predátory, brání odplavení jiker a díky sítům umožňují dostatečný přívod nečistot zbavené a dobře prokysličené vody, která je podmínkou úspěšné inkubace.

REKLAMA

Nepřijdou-li přívalové deště, bývá úspěšnost kulení v plovoucím inkubátoru řádově vyšší než v přírodním štěrkovém trdlišti.

Pstruhy obecné vysazují rybáři z ÚS města Prahy prostřednictvím plovoucích inkubátorů v letošní sezoně 2023 poprvé. „Sledujeme trendy, vyhodnocujeme je a snažíme se aplikovat přístupy, které se jinde osvědčily. Díky Jiřímu Křesinovi z firmy Beleco máme inkubátory i jikry financované z Norských fondů a jedná se tudíž o zarybnění nad rámec standardního zarybňovacího plánu,“ vysvětluje pro iRybářství Pavel Vrána, zástupce rybářského hospodáře ČRS ÚSMP.

REKLAMA

Ačkoliv se efekt na jaře vykuleného plůdku neprojeví hned, rybáři věří, že v konečném důsledku přinese své ovoce. Ryby vykulené přímo v toku budou silnější, odolnější a lépe přizpůsobené danému toku, protože zde vyrostly doslova od počátku.

vysazování ryb
foto: Pavel Vrána

Vysazování se zúčastnilo celkem osm ochotných brigádníků z MO Radotín, MO Dejvice a dalších organizací, kteří pomohli s instalací schránek a transferem jiker. Tím ale jejich práce zdaleka nekončí. V průběhu inkubace bude třeba o jikry pečovat. Až do vykulení pstruhů budou brigádníci vybírat uhynulé jedince, aby nedošlo k rozšíření plísňové infekce, která by mohla snadno ohrozit obsah celé schránky.

Plánuje se rozšíření tohoto projektu i na další toky? Podle Pavla Vrány rozhodně ano. „Podmínkou je zajištění zdrojů – jak finančních, tak lidských. Inkubátory nejsou bezúdržbové – potřebují čistit minimálně jednou týdně. Předně se jedná o odstraňování odumřelých jiker, aby se zabránilo šíření bakterií a plísní na zdravé jikry, ale také o odstraňování kalu, který sedimentuje na dně a stěnách inkubátoru,“ popisuje pro iRybářství.

vysazování ryb
foto: Pavel Vrána

„V případě zvýšených průtoků je třeba kontrolovat i umístění inkubátoru, aby se zabránilo zbytečnému víření jiker a pronikání vzduchových bublin do inkubátoru. Zatím mohu říci, že jsem mile překvapen zájmem našich členů, kteří dobrovolně nabízejí pomoc s instalací i údržbou inkubátorů,“ dodává Pavel Vrána.

Proč byly vybrány zrovna tyto dva potoky, Únětický a Radotínský? „Z odlovů, statistik i osobní zkušenosti víme, že tyto dva potoky mají vhodné podmínky pro růst pstruhů obecných,“ uvádí dále Pavel Vrána.

vysazování ryb
foto: Pavel Vrána

Pstruhy obecné berou pražští rybáři dlouhodobě z Vysočiny, z povodí řeky Sázavy. „Při vysazování dlouhodobě spolupracujeme s výzkumnými institucemi. Díky tomu jsme zjistili, že naše potoky vyžadují individuální přístup – někde se vyplatí vysazovat váčkový plůdek, někde ročka, jinde dvouročka,“ doplňuje.

V posledních létech zkoušejí intenzivněji vysazovat také lipany, konkrétně do povodí Kocáby 1 a 2. „Kocába je největším pražským pstruhovým revírem a v minulosti mívala silnou populaci lipanů, uvidíme, zda se nám povede obnovit jejich slávu,“ dodává Pavel Vrána.

vysazování ryb
foto: Pavel Vrána

Co se týká zarybnění pstruhem duhovým a sivenem americkým, rozšiřují pražští rybáři možnosti jejich lovu také mimo pstruhové revíry. V chladnějších částech roku je vysazují také do spodní Sázavy a nově také do údolní nádrže Drásov, která se vyznačuje velkou hloubkou a kvalitní studenou vodou.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled