Minulý týden jsme informovali, že v přírodní rezervaci Věstonická nádrž na jihu Moravy poprvé zahnízdil vzácný rybožravý kormorán malý.
text: Marek Kožušník
Redakce iRybářství proto oslovila Gašpara Čamlíka, jednatele Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické, aby popsal, jaké riziko od kormorána malého hrozí.
Kormorán velký (Phalacrocorax carbo) je dnes noční můrou rybářů, jde o těžko řešitelný problém. Mohla by podobná situace nastat i u kormorána malého (Microcarbo pygmeus), pokud by se u nás rozšířil?
Kormorán malý v současnosti hnízdí na jediné lokalitě v České republice, která je zároveň jeho nejsevernější hnízdní lokalitou vůbec. Pořád je to u nás vzácný pták. V Maďarsku a v Rakousku hnízdí v rozsáhlých mokřadních oblastech, jakých u nás moc nemáme, takže nějaké plošné šíření nepředpokládáme.
Proč dochází k významnému rozšíření hnízdního areálu kormorána malého?
Důvodem tohoto trendu bude zlepšení podmínek a kvality vody v mokřadních biotopech na jihu Evropy. Jeho rozšíření k nám může souviset s masovým výskytem střevliček východních a karasů stříbřitých ve vodách v okolí Věstonické nádrže.
Předpokládáte, že jeho počty u nás porostou?
Hnízdí u nás první rok, těžko předjímat, jak se jeho početnost bude vyvíjet. Navíc na Neziderském jezeře v Rakousku, jež představuje nejbližší hnízdiště kormoránů malých, jeho počty setrvale klesají.
Jak schopný lovec je kormorán malý?
Rád loví v mokřadech, kanálech, především na zarostlých lokalitách s bažinatým charakterem. Vzhledem k jeho velikosti a prostředí, kde loví, je jeho vliv na kořist nesrovnatelný s kormoránem velkým. Živí se malými rybkami okolo 10 cm.
Diskuze k článku (0)