Fotografie
Jaroslav okomentoval Pečený pstruh...
před 21 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval OBRAZEM: Školác...
před 21 hod
Fotografie
Rybocz okomentoval Za candáty na p...
včera
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh duhový...
včera
Fotografie
Antonín přidal úlovek Kapr obecný...
včera

Nový rybožravý predátor na obzoru? Poprvé u nás zahnízdil u novomlýnských nádrží

Marek iRybářství 12. dubna 2022 1 komentářů

foto: Česká společnost ornitologická / Ondřej Ryška

Novinky

V přírodní rezervaci Věstonická nádrž na jihu Moravy hnízdí vzácní rybožraví kormoráni malí. Je to vůbec poprvé, co v Česku zahnízdili. Informuje o tom Česká společnost ornitologická na svém webu.

text: Marek Kožušník

Až do letošního roku se na našem území kormorán malý objevoval jen vzácně.  Letos u nás prokazatelně hnízdí téměř čtyřicet párů – na Ivaňském ostrově v přírodní rezervaci Věstonická nádrž, která je součástí VD Nové Mlýny.

REKLAMA

„Loni v létě se tu objevilo neobvykle velké množství zimujících kormoránů čítající hejno přes sto ptáků. Zůstali po celou zimu, neodlétli a na jaře zahnízdili,“ popisuje Gašpar Čamlík, jednatel Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Aktuálně se jedná o nejsevernější hnízdiště kormoránů malých v Evropě.

REKLAMA

Kormorána malého pozorovali ornitologové loni i na jiných místech v Česku, hejna čítala 15 až 30 jedinců. Jednalo se o Českobudějovicko, Příbramsko, střední Moravu nebo Chomutovsko. Celkový počet kormoránů malých na území Česka se pohyboval kolem dvou set jedinců.

„Hnízdění je prozatím prokázané pouze v přírodní rezervaci Věstonická nádrž. Není vyloučeno, že hnízdních párů kormorána malého v Česku bude přibývat,“ doplňuje Čamlík.

kormorán malý
Kormorán malý. Foto: Česká společnost ornitologická/Dušan Boucný

„Kormorán malý se většinou drží více na jihu, to je opravdu extrém. Myslím, že to může souviset s globálním oteplováním a časem se u nás může objevovat nebo hnízdit častěji. Nedomnívám se ale, že by představoval tak výrazné riziko, jako jeho podstatně větší příbuzný – kormorán velký,“ vysvětluje pro iRybářství Pavel Vrána, ichtyolog ČRS.

Kormorán malý

Kormorán malý (Microcarbo pygmeus) je asi o polovinu menší než kormorán velký (Phalacrocorax carbo). Délka jeho těla je 45–55 centimetrů. Rozpětí křídel je 75–90 centimetrů.

Ve svatebním šatě je černý s bílými tečkami, hlava a krk jsou načervenale hnědé. Po vyhnízdění bílé tečky mizí, v prostém šatu má bílou skvrnu na bradě. Mladí ptáci jsou šedohnědí, brada a břicho jsou bělavé.

kormorán malý
Kormorán malý. Foto: Česká společnost ornitologická/Dušan Boucný

Hnízdí v koloniích, často společně s jinými druhy ptáků. Hnízdí od konce března do poloviny července, snáší 3-7 vajec, oba rodiče sedí na vejcích 27-30 dní. Mláďata hnízdo opouštějí po asi 70 dnech. Potravu tvoří malé rybky. Loví potápěním jako ostatní druhy kormoránů.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled