Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 6 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Jak jsme si uži...
předevčírem

Kam na ryby? Bystřice Valašská 1 A

Michal Katuščák 24. ledna 2021 1 komentářů
přehrada

foto: Jan Doné

Kam na ryby

Revír tvoří údolní Nádrž Bystřička v katastru obce Bystřička ležící mezi Rožnovskou a Vsetínskou hornatinou. Mimopstruhový revír 471 023 tvoří údolní nádrž Bystřička napájená říčkou Valašská Bystřice, která je pravostranným přítokem Vsetínské Bečvy pod obcí Bystřička ve Zlínském kraji.

Text: Jan Doné

Délka revíru po cestě je asi 2 km, plocha 19 ha. Revír obhospodařuje MO ČRS Vsetín a platí zde celosvazová mimopstruhová povolenka nebo povolenka Výboru územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko.

REKLAMA

Loví se podle Rybářského řádu a bližších podmínek od hráze přehrady na GPS: 49°25’25.211″N, 18°1’11.439″E, až po splav u Bušů na GPS: 49°25’6.028″N, 18°2’40.795″E, přičemž v autokempu na levém břehu od chaty Mír (vyznačeno tabulemi) je od 1. 7. do 30. 8. lov ryb zakázán. Na revíru je stanovena horní míra kapra 70 cm. Říčka nad a pod přehradou je samostatný pstruhový revír 473 017 Bystřice Valašská 1 P.

zdroj: google.cz/maps

Přehradní nádrž je přístupná autem, autobusem, na kole i pěšky z blízké vedlejší silnice vedoucí z obce Bystřička do města Rožnov pod Radhoštěm a také z železniční trati, stanice Bystřička.

REKLAMA

V revíru je dostatek vhodných míst pro lov na položenou, plavanou, přívlačí i muškařením. Nejčastěji se zde loví kapr. Není však nouze o úlovky cejna, štiky, candáta nebo lína. V malém počtu se zde ulovil také sumec, úhoř, amur a jelec tloušť.

foto: Jan Doné

To, že v úlovcích nechybí ani pstruh obecný není žádnou zvláštností. Do vzniku krajského hospodaření rybářských organizací v roce 1975 byla přehradní nádrž vynikajícím pstruhovým revírem s výskytem kapra a bílé ryby.

Hlavatky

Do nádrže byla pokusně vysazena i hlavatka podunajská, které se zpočátku dařilo tak, že v roce 1979 vytáhlo do přítoku ke tření 64 hlavatek s průměrnou délkou kolem 80 cm. Hlavatka se lovila na zvláštní povolenku a postupně z mně neznámého důvodu vymizela.

To, že se změnil statut revíru na mimopstruhový, byla podle mě velká škoda, protože při stávajících potížích na pstruhových revírech na tekoucích vodách postrádám v regionu atraktivní jezerní pstruhový revír.

ÚN Bystřička je jednou z nejstarších v ČR a nejstarší ÚN v povodí řeky Moravy. Stavba probíhala v letech 1908 – 1912 s určením pro napájení zamýšleného Dunajsko – Oderského průplavu podle projektu architektů Rohmana a Brangema, přičemž stavbu zajišťovala vídeňská firma Rabas-Kosina-Weiner.

foto: Jan Doné

Výkopové a stavební práce byly prováděny ručně bez větší mechanizace, přesto výstavba trvala pouhých pět let! Kamenná hráz je vysoká téměř 40 m a 170 m dlouhá, s mohutnou stupňovitou výpustí.

Součástí vodního díla je i elektrárna s maximálním výkonem 66 kW. Přehrada leží v krásném zalesněném údolí Vsetínských vrchů a je známou rekreační oblastí s množstvím soukromých chat a restauračních a ubytovacích zařízení. V létě je zde možnost koupání v průzračné vodě a krásných vycházek po naučných stezkách, popřípadě lze navštívit blízká města Vsetín, Valašské Meziříčí nebo Rožnov pod R. Zde je možné zažít tradiční folklorní a společenské akce nebo zhlédnout nesčetné historické památky.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. Vypadá to na krásný revír určitě i s krásnými zážitky

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled