Fotografie
Jaroslav okomentoval Obrazem: Vysaze...
před 2 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Na severu Čech ...
před 2 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Candáti jdou do...
před 2 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Zahájení pstruh...
před 2 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Pečený pstruh...
včera

Kam na ryby? Bystřice Valašská 1 A

Michal Katuščák 24. ledna 2021 1 komentářů
přehrada

foto: Jan Doné

Kam na ryby

Revír tvoří údolní Nádrž Bystřička v katastru obce Bystřička ležící mezi Rožnovskou a Vsetínskou hornatinou. Mimopstruhový revír 471 023 tvoří údolní nádrž Bystřička napájená říčkou Valašská Bystřice, která je pravostranným přítokem Vsetínské Bečvy pod obcí Bystřička ve Zlínském kraji.

Text: Jan Doné

Délka revíru po cestě je asi 2 km, plocha 19 ha. Revír obhospodařuje MO ČRS Vsetín a platí zde celosvazová mimopstruhová povolenka nebo povolenka Výboru územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko.

REKLAMA

Loví se podle Rybářského řádu a bližších podmínek od hráze přehrady na GPS: 49°25’25.211″N, 18°1’11.439″E, až po splav u Bušů na GPS: 49°25’6.028″N, 18°2’40.795″E, přičemž v autokempu na levém břehu od chaty Mír (vyznačeno tabulemi) je od 1. 7. do 30. 8. lov ryb zakázán. Na revíru je stanovena horní míra kapra 70 cm. Říčka nad a pod přehradou je samostatný pstruhový revír 473 017 Bystřice Valašská 1 P.

zdroj: google.cz/maps

Přehradní nádrž je přístupná autem, autobusem, na kole i pěšky z blízké vedlejší silnice vedoucí z obce Bystřička do města Rožnov pod Radhoštěm a také z železniční trati, stanice Bystřička.

REKLAMA

V revíru je dostatek vhodných míst pro lov na položenou, plavanou, přívlačí i muškařením. Nejčastěji se zde loví kapr. Není však nouze o úlovky cejna, štiky, candáta nebo lína. V malém počtu se zde ulovil také sumec, úhoř, amur a jelec tloušť.

foto: Jan Doné

To, že v úlovcích nechybí ani pstruh obecný není žádnou zvláštností. Do vzniku krajského hospodaření rybářských organizací v roce 1975 byla přehradní nádrž vynikajícím pstruhovým revírem s výskytem kapra a bílé ryby.

Hlavatky

Do nádrže byla pokusně vysazena i hlavatka podunajská, které se zpočátku dařilo tak, že v roce 1979 vytáhlo do přítoku ke tření 64 hlavatek s průměrnou délkou kolem 80 cm. Hlavatka se lovila na zvláštní povolenku a postupně z mně neznámého důvodu vymizela.

To, že se změnil statut revíru na mimopstruhový, byla podle mě velká škoda, protože při stávajících potížích na pstruhových revírech na tekoucích vodách postrádám v regionu atraktivní jezerní pstruhový revír.

ÚN Bystřička je jednou z nejstarších v ČR a nejstarší ÚN v povodí řeky Moravy. Stavba probíhala v letech 1908 – 1912 s určením pro napájení zamýšleného Dunajsko – Oderského průplavu podle projektu architektů Rohmana a Brangema, přičemž stavbu zajišťovala vídeňská firma Rabas-Kosina-Weiner.

foto: Jan Doné

Výkopové a stavební práce byly prováděny ručně bez větší mechanizace, přesto výstavba trvala pouhých pět let! Kamenná hráz je vysoká téměř 40 m a 170 m dlouhá, s mohutnou stupňovitou výpustí.

Součástí vodního díla je i elektrárna s maximálním výkonem 66 kW. Přehrada leží v krásném zalesněném údolí Vsetínských vrchů a je známou rekreační oblastí s množstvím soukromých chat a restauračních a ubytovacích zařízení. V létě je zde možnost koupání v průzračné vodě a krásných vycházek po naučných stezkách, popřípadě lze navštívit blízká města Vsetín, Valašské Meziříčí nebo Rožnov pod R. Zde je možné zažít tradiční folklorní a společenské akce nebo zhlédnout nesčetné historické památky.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. Vypadá to na krásný revír určitě i s krásnými zážitky

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled