Řeka Bílina byla 2. května zasažena úhynem ryb, teď se do ní život zase vrací. Severočeský územní svaz ve spolupráci se společností Unipetrol a za účasti žáků z 18. ZŠ Most vysadil ve středu 19. května do Bíliny v Mostě další ryby.
text: Marek Kožušník
„Mimo cejnů, plotic, perlínů a hrouzků nechyběli ani krásní okouni. Pro zpestření bylo přítomným dětem vysazeno i několik menších štik, dva sumci a úhoři. Děti se dozvěděly i mnohé o životě ryb a věříme, že i díky tomu se k přírodě budou chovat s náležitým respektem,“ říká mluvčí Severočeského územního svazu Jan Skalský.
Spolupráce severočeských rybářů s Unipetrolem trvá od roku 2010. „V roce 2009 došlo v Bílině k rozsáhlému úhynu ryb, odpovědnost nesl právě Unipetrol,“ vysvětluje pro iRybářství Jan Skalský.
Ropné látky, které 23. prosince 2009 unikly z litvínovské firmy Unipetrol do řeky Bíliny, tehdy stonásobně až tisícinásobně překročily limity přípustné pro znečištění povrchových vod. Látky navíc pronikly v Ústí nad Labem až do Labe.
„Společnost Unipetrol se ovšem k problému postavila čelem, v roce 2010 uhradila ryby v hodnotě stovek tisíc korun. Dále se s územním svazem dohodla na každoroční podpoře distribucí do řeky v určité hodnotě,“ dodává Skalský. Společně ryby do Bíliny vysazují vždy na jaře a na podzim.
Zatím bylo letos do řeky vysazeno spíše menší množství ryb (i s ohledem na situaci v předchozích týdnech), většinu plánují severočeští rybáři distribuovat na podzim. Během spolupráce se společností Unipetrol už bylo do řeky Bíliny vysazeno téměř deset tisíc kilogramů ryb.
Každoroční akce má podle Jana Skalského i vzdělávací charakter pro děti z mosteckých základních škol, které jsou na vysazování pravidelně zvány. Rybáři jim prezentují život ryb a jednotlivé druhy, které do řeky vysazují. Ekologické centrum Most pro ně dále pořádá na místě různé vzdělávací soutěže. Letos na akci dorazil i rybář a hokejista HC Verva Litvínov Jakub Petružálek.
Řeka Bílina protéká nejprůmyslovější oblastí České republiky s vysokou hustotou zalidnění, čistota její vody se ovšem za poslední tři desetiletí výrazně zlepšila.
„Pokud by se i jinde viníci podobných havárií stavěli k věci podobně jako Unipetrol a snažili se o nápravu, nemuseli bychom sledovat to, co se děje třeba ohledně Bečvy,“ uzavírá Jan Skalský.
Diskuze k článku (0)