Články
Rybaření je nekonečná zábava, ale i koníček, při kterém se můžeme stále zlepšovat. Pokud jste u vody rádi nejen fyzicky, ale taky v myšlenkách, vyberte si svůj šálek kávy a pusťte se do čtení!
Kde se rodí potočáci… Navštívili jsme pstruhovou líheň MO ČRS Domašov nad Bystřicí
Líheň, kterou jsme o víkendu navštívili, leží v hlubokém údolí řeky Bystřice. Produkuje násady lososovitých ryb pro Moravskoslezský ÚS. Stěžejní část produkce tvoří pstruh obecný, kterého zde každý rok vyprodukují stovky tisíc kusů v různých věkových stádiích. Dále se zde zabývají produkcí desítek tisíc lipanů a pstruhů duhových.
Ryba s přezdívkou „Lopata“
Každý u vody hledáme to své. Někdo odpočinek, kdy mu na úlovku ani nezáleží. Hledáme však také adrenalin, prostě sportovní vyžití. Každý máme na svou vycházku k vodě jiný pohled, a tak je to i s rybami. Propadáme lovu kaprů, specializujeme se na lov dravců, nebo pokládáme suchou mušku na hladinu pstruhového potoka.
Co by měl vědět každý začátečník: Užitečné maličkosti
Přemýšlivost a tvořivost by k rybařině měla patřit tak nějak samosebou. I nepatrné nápady nám mohou u vody nejen ušetřit čas, ale mohou nám tam zkulturnit i pobyt.
Losos s omáčkou mojo verde
Skvělá zelená omáčka k rybám i jinému masu pochází z Kanárských ostrovů. Základem je rozmixovaná zelená paprika, petrželka, olivový olej a jablečný ocet. Existuje i mnoho obměn.
Ze zasedání Republikové rady (listopad 2023)
Republiková rada ČRS se sešla 2. listopadu 2023 na řádném zasedání. Na programu byly zejména následující body – vyhodnocení činnosti na úseku sportu a práce s mládeží, projednání aktuálních oblastí k RIS a problematika vzájemného uznávání členství ČRS a MRS.
Vzpomínáme na staré časy: Katalog Hugo Burok
Snad každý rybář pamětník zná legendární obchod na Malém náměstí v Praze. Od 50. let minulého století se jednalo o největší speciální prodejnu v ČSR. Při troše štěstí a trpělivosti se zde dalo koupit nedostatkové rybářské nádobíčko.
Rybaření – lov zážitků
„Pane rybáři, co jste dneska ulovil, kromě zážitků?“ volá na mě dívčí hlas. Tu větu si budu pamatovat opravdu dlouho. Ale proč vám to vlastně říkám? Vím proč. Jsme rybáři. A já se s vámi prostě musím podělit o zážitek, o myšlenku, která se mi do hlavy dostala úplnou náhodou. Možná mě za následující text budete nenávidět, možná mě budete oslavovat. Proto ho ale nepíšu. Jen chci, abyste si nakonec odpověděli na jednu otázku…
Poznejte ho a ulovte! Bolen dravý
Jediná kaprovitá ryba žijící v Čechách, která se živí masitou potravou. Má štíhlé, z boků zploštělé tělo. Hřbet má tmavý, boky stříbrné. Dolní čelist je o malinko delší než horní. Ploutve, zvláště u mladých jedinců, mají načervenalý nebo oranžový nádech. Běžná délka bolena je mezi 40-60 cm. Dorůst může až jednoho metru.
„Solární kolektory“ na hladině
V posledních letech se rozmohlo získávání „zelené“ energie z obnovitelných zdrojů. Zvlášť lukrativní se stal byznys se slunečními kolektory, které vyrostly prakticky ze dne na den na nejrůznějších, často nevhodných místech.
Prezentace nástrah ve všech vrstvách (1)
Nedávno jsem seděl na svém oblíbeném místě na Orlíku a bylo mi moc dobře. Byl to jeden z dnů, kdy má člověk pocit, že mu všechno hraje do karet – počasí ani moc pěkné, ani moc škaredé, aktivita ryb na hladině ucházející, na dohled žádný jiný rybář, prostě ideální podmínky.
Kreolská rybí polévka
Tuto chuťově skvělou polévku můžete uvařit třeba z kapra, sumce, lína, ale i tresky nebo makrely.
Na kapry s krmítkem
Pokud se budeme bavit o moderní kaprařině, tak samotné krmítko mělo být překonáno už někdy na počátku devadesátých let. Jenže se používá stále a lov s ním přináší zajímavé výsledky. Sice už upadalo v zapomnění, ale profíci ho později znovu vzkřísili.
Pravda nebo fake? Mohl by toto duhák přežít?
Na sociálních sítích se šíří video, ve kterém rybář uloví pstruha duhového a vytáhne z jeho útrob něco neuvěřitelného.
Z deníku rybářovy manželky: Tajemno kolem vody
Na své dětství si pamatují všichni. S ním souvisí báje, pohádky a pověsti, kterými nás rodiče a prarodiče obdarovávali, abychom nezůstali literárně chudí. A právě dvěma tajemným bytostem vodním, které se u nás vyskytují, se dnes chci věnovat.
Parma, sen rybářů: Gumové nástrahy
Parmy jsou známé jako milovnice žížal a všelijakých červů. Z umělých nástrah mají k této jejich přirozené potravě nejblíže gumoví červi, umělé vosí larvy, ale i malé gumové rybky a třeba nymfy i další napodobeniny různých stadií vodního hmyzu.
Novinky z iRybářství na váš e-mail
Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled
Vložením e-mailu souhlasíte s podmíkami ochrany osobních údajů