Články
Rybaření je nekonečná zábava, ale i koníček, při kterém se můžeme stále zlepšovat. Pokud jste u vody rádi nejen fyzicky, ale taky v myšlenkách, vyberte si svůj šálek kávy a pusťte se do čtení!
Trnitá cesta za švédskými metrovkami (2)
Pepův wobbler s imitací pstruha dopadl kousek od stanoviště velké štiky. Nestihla zaútočit, ale pohyb vetřelce jí neunikl. Vyjela asi metr ze své skrýše a čekala, co se bude dít. Nezvaný host se po chvíli vrací a jeho dráha vede tentokrát v těsné blízkosti zubaté dračice. Ta kousek popojede a zaútočí rychlostí blesku. Rybář v lodi je překvapený, ale reaguje pohotově a štice tvrdě odporuje. Zpočátku je ryba zmatená, protože žádnou reakci nečekala. Pak si vzpomene na jeden z minulých zážitků a pochopí, že je zle.
S patentkou při ultralehké přívlači
Umělé patentky zná asi každý milovník ultralehké přívlače. Je to velice dobrá umělá nástraha ve spojení s marmyškou i malými jigovými háčky s wolframovou hlavičkou. S trochou fantazie trochu připomíná hnojní žížalu. Vyrábí se ve dvou velikostech. Malé patentky jsou vyvedené naprosto realisticky a ve vodě pracují přímo parádně. Větší patentky je lepší netrhat po jedné, ale nastražit na háček dvě spojené. Tím je jejich pohyb při vedení pro ryby zajímavější a lákavější. Nástraha je sice delší, ale zhltnout ji během chvilky dokáže i menší okoun.
V kanadském Ontariu řeší problém s kormorány. Rybáři požadují radikální řešení
Rybáři v kanadské provincii Ontário mají už kormoránů plné zuby. Ptáci prý redukují rybí populace a je třeba s tím něco dělat. Ministerstvo tedy podalo návrh na změnu zákona.
Jiný kraj, jiný mrav
Před lety jsem tři neděle pobýval ve švédském Stockholmu, skvostné městské perle severu Evropy. Byla třeskutá zima, ale nadšením jsem ani nedýchal. Nádhera! Bydlel jsem v kajutě menší lodi na okraji zálivu, která byla hotelem, vlastně botelem. V místě, kde se řeka vlévala do moře. Nic romantičtějšího na bydlení jsem dosud snad ani nezažil.
Trnitá cesta za švédskými metrovkami (1)
Pepův wobbler s imitací pstruha dopadl kousek od stanoviště velké štiky. Nestihla zaútočit, ale pohyb vetřelce jí neunikl. Vyjela asi metr ze své skrýše a čekala, co se bude dít. Nezvaný host se po chvíli vrací a jeho dráha vede tentokrát v těsné blízkosti zubaté dračice. Ta kousek popojede a zaútočí rychlostí blesku. Rybář v lodi je překvapený, ale reaguje pohotově a překvapí štiku tvrdým odporem. Zpočátku je zmatená, protože žádnou reakci nečekala. Pak si vzpomene na jeden z minulých zážitků a pochopí, že je zle.
Naháč s oreganem
Když už se rozhodneme odnést si od vody rybu, měli bychom si na ní také pochutnat a prožít si doma u stolu chvilku pohody. Čerstvá ryba je nejlepší. Dá se zamrazit, ale proč to dělat? Lepší je se hned po návratu od vody pustit s chutí do přípravy chutné večeře a završit tak pěkný a úspěšný den. Kupříkladu sivení naháče dělám hrozně rád, jelikož příprava zabere zhruba pět minut a po dvaceti minutách v troubě je hotovo.
S přívlačí na pstruhy. A nejen na ně
Letošní zahájení lovu štik a ostatních dravých ryb přívlačí jsem si užil ve Skandinávii a stálo to opravdu za to. Po návratu z okouzlujícího severu Evropy, stále ještě pln dojmů a zážitků, mi chvilku trvalo, než jsem se vrátil do zajetých kolejí. Ale rybářská vášeň mi nedovolila dlouho zahálet a tak jsem v prvním volném termínu konečně vyrazil k vodě s přívlačovým prutem i doma. Prověřit stavy štik a dalších dravců na mé oblíbené řece.
Granule na háčku, úspěch téměř zaručen
Lov na dírkách je u nás velmi populární, i když leckdy nezákonný. Jenže s dodržováním zákonnosti si našinec v domácích krajích příliš hlavu neláme a obyčejně řekne, že ryba stejně smrdí od hlavy. Stále více rybářů tak vyráží o víkendu na soukromé revíry užít si své záliby.
Odra: jedna z posledních meandrujících řek
„Jo, to minule na Odře…“ A další tesklivé povzdechy… To všechno se mi honí hlavou, když sedím u vody a přemýšlím o řece, od které jsem se odstěhoval. Už je tomu přes rok. Poprvé jsem nahodil udici na revíru Odra 5 někdy v roce 1977. Je to mimopstruhový revír, převážně parmového pásma. V nadjezí ve Studénce a v Bartošovicích jsou úseky typického cejnového pásma.
Každé dítě potřebuje svého rybářského guru
Onehdy jsem viděl situaci, jak k řece přišel pán s malým klukem, pravděpodobně děda s vnukem nebo strejda se synovcem, kdoví. Když viděl, že na upraveném místě loví dva asi dvanáctiletí kluci, okamžitě se nadechl a spustil: „Mazejte odsud, to je moje místo… "
OBRAZEM: Hledá se perlorodka!
V rekreačním zařízení Dobrá voda u šumavského Záblatí platíme za ubytování… „No, když nějaké perlorodky objevíte, určitě to bude dobrá zpráva pro zdejší přírodu i vodu v řece. Že je čistá a tak,“ říká provozovatel pan Myška. Jeho pes jménem Bedřich líně zívne. Naše cesta za tajemstvím šumavských perlorodek vstupuje do závěrečného dějství.
Na ryby, ne pro ryby!
Jsem vášnivý rybář, tomuto krásnému koníčku jsem propadl už jako dítě, ale papíry jsem si udělal až po návratu z vojny, když jsem se oženil a založil rodinu. Protože jsem v současnosti OSVČ a musím se ohánět, abych měl práci jako všichni ostatní, na rybařinu mi moc času nezbývá. Ale jednou ročně si čas na týdenní výpravu na ryby udělám.
Obrovský tolstolobik se nevešel do podběráku
O náhody na rybách není nouze. Své by o tom mohl vyprávět i David Dostál, kterému se při lovu kaprů na kukuřici podařilo ulovit více než metrového tolstolobika.
Škoda za uhynulé ryby na Svatavě byla vyčíslena na částku přesahující 100 tisíc
Před necelým měsícem jsme vás informovali o katastrofě na Svatavě, při které zahynuli pstruzi lipani i vzácné vranky. Škoda byla vyčíslena na 106 tisíc.
Novinky z iRybářství na váš e-mail
Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled
Vložením e-mailu souhlasíte s podmíkami ochrany osobních údajů