Články
Rybaření je nekonečná zábava, ale i koníček, při kterém se můžeme stále zlepšovat. Pokud jste u vody rádi nejen fyzicky, ale taky v myšlenkách, vyberte si svůj šálek kávy a pusťte se do čtení!
Kouzlo suché mušky (3)
Minule jsme se bavili o tom, z jakých materiálů je možné mušky navázat. Dnes si povíme něco o tom, jaké mušky můžeme použít a jaký hmyz mohou napodobovat.
OBRAZEM: Všechno, co jste chtěli vědět o moři a báli jste se zeptat (5) – Medúzy aneb Tiché zvony moře
V modrém vesmíru se náhle objeví pulzující zvon plný tajemné křehké krásy. Jak praví klasická řecká báje, byla to oslnivě krásná smrtelnice, která svedla i samotného boha moře Poseidóna. I na ledacos uvyklý hříšný svět olympských bohů musel vynést exemplární rozsudek, když se milostné hrátky odehrávaly přímo v chrámu zasvěceném Pallas Athéně.
Domácí výroba soupravy na škrabání okounů
K tomuto mě příspěvku mě inspiroval jeden článek v Rybářství. Autor článku popisuje, že jeho škrabka pracuje skvěle a já mu věřím. Určitě se výborně hodí na candáta a další větší ostnoploutvé ryby, které mají místo šupin „pancíře“. Trochu prý pomůže i při škrábání okounů…
Štika na anglické slanině
Pokud si nerozumíte s filetovacím nožem a nechcete zbytečně přijít o dobré maso, je tento recept určen přesně právě vám. Je jednoduchý, poměrně rychlý a ryba se peče vcelku.
Kapří poradna – selektování ryb
Chytám na jednom jezeře, které je hodně zarybněné menšími kapry, do délky 45 cm. Existují selektivní boilie? Zkoušel jsem už různé techniky, jak se vyhnout malým kaprům. Nahazoval jsem dále od krmného místa, přestal krmit partiklem a method mixem, ale žádný z těchto postupů nepomohl.
Z deníku rybářovy manželky: Prázdninové poblouznění
Kolegyně mě krátce po prázdninách překvapila: „Můžeš mi říct, kde se vyřizuje rybářský lístek?“ Když jsem vyprávěla o kráse rybaření, vždy tiše naslouchala, ale občas pronesla něco o tom, že to je ztráta času. A o rybářích si myslela své.
Kapří poradna – boilie obalené v těstě
Jaké boilie jsou nejvhodnější při brzkém jarním chytání, třeba těsně po tání ledu?
Kouzlo suché mušky (2)
V minulém čísle jsme se dozvěděli základy o suchých muškách. Dnes se podíváme na mušky, které se používají nejčastěji. Budeme se také věnovat materiálům, ze kterých mušky vážeme.
Poznejte ho a ulovte! Jelec tloušť
Má výrazně válcovité tělo pokryté okrouhlými stříbrnými šupinami, ocas je načernalý, ploutve mají červený nádech, tlamka je široká a velká. Růst tlouště je dosti pomalý, při délce 50 cm se jeho stáří většinou pohybuje kolem deseti let.
Lov duháků přívlačí na neprostupné řece Mže (2)
A je tu pro změnu mrazivé říjnové ráno. Podzim je v plném proudu a jsem strašně zvědavý, jaká překvapení mi uchystá moje řeka dnes.
Co by měl vědět každý začátečník: kde hledat ryby
Nejlepší nástrahy, nejskvělejší montáže a nejmodernější pruty vám nebudou nic platné, pokud budete chytat tam, kde žádní šupináči nebudou.
Kouzlo suché mušky (1)
Ačkoli jiné metody jsou často mnohem účinnější, tento způsob lovu má v sobě něco magického a nenapodobitelného. Nechci tvrdit, že je vrcholem muškařského sportu, ale pro mě zůstává prostě stále absolutní jedničkou… Téměř vždy nabízíme mušku konkrétní rybě, není to tedy prohledávání vody naslepo a používáme velmi jemné náčiní. Hodně důležitá je prezentace nástrahy a zejména taktika lovu.
Když ryby neberou, vymýšlím „hovadiny“ a ono to vychází!
Už šedesát let se snažím stát dospělým, ale nějak se mi to nedaří. Mnohdy zjišťuji, že jsem pořád tím malým klukem s touhou si hrát a jsem v rozpacích, zda to veřejně přiznat, anebo zatajit.
Ryby léčí nejen rybářovu duši. Jak gary a parmoušice pomáhají v boji proti kožním nemocem
Myslím si, že skoro všichni rybáři považují svůj koníček za lék, který prospívá jak tělu, tak i duši. A hlavně ti, kteří si pravidelně pochutnají na rybím mase, se určitě vyhnou mnoha nemocem, protože nejenom vitaminy a minerální látky, ale především omega -3 mastné kyseliny, kterými jsou ryby doslova prošpikovány, patří mezi substance nadmíru prospěšné pro naše tělesné schránky vystavěné každodenním stresům.
Kde a jak se hledají korály
Slovo korál je tak běžnou součástí naší slovní zásoby, že se vůbec nezabýváme tím, odkud pochází. Stalo se slovotvorným základem i pro skleněné korále, které se v Česku tradičně vyráběly a stále vyrábějí, i když poptávka po nich se radikálně snížila s tím, jak na naší planetě ubylo „divochů“.
Novinky z iRybářství na váš e-mail
Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled
Vložením e-mailu souhlasíte s podmíkami ochrany osobních údajů