Severočeští rybáři vysadili ve spolupráci se společností ORLEN Unipetrol a žáky ZŠ do řeky Bíliny v Mostě další původní druhy ryb. Tentokrát šlo o 150 kg plotic a cejnů. Nechyběli ani okouni, pro zpestření dětem i několik kaprů, štika či sumec.
text: Marek Kožušník
S obnovou života ve dříve jedné z nejvíce znečištěných českých řek začali severočeští rybáři ve spolupráci s litvínovskou chemičkou v roce 2010.
„Za dobu trvání tohoto ekologického projektu jsme vypustili do řeky Bíliny přes deset tun ryb v hodnotě jeden milion korun. Spolupracujeme rovněž s rybáři na Labi, kde jsou ryby vysazovány v těsné blízkosti výrobního závodu Spolana Neratovice,“ informuje Katarzyna Woś, místopředsedkyně představenstva skupiny ORLEN Unipetrol.
„Velice pozitivní je i vzdělávací charakter pro děti na Mostecku. Doufáme, že to bude mít i vliv nejen ve vztahu k řece, kde plave ‚ta jejich rybička‘, ale přírodě obecně, protože je známo, že sever Čech byl zvláště v minulosti poměrně negativně zasažen vlivem průmyslu,“ dodává pro iRybářství Jan Skalský, mluvčí Severočeského územního svazu.
„Teď na jaře to bývá obvykle o něco méně ryb s ohledem na jejich dostupnost, více pak vysazujeme na podzim. Ovšem každý rok se jedná celkem o minimálně 500 kilogramů ryb,“ upřesňuje Skalský.
Další distribuce ryb proběhne podle Skalského ve středu 26. dubna s nadačním fondem Naše voda, v květnu bude stejný fond hradit distribuci lipana do Jizery na Malé Skále a Ohře v Žatci.
„V České republice asi není jiná podobná řeky, která by si v historii prošla tím, co Bílina. Na jejích březích leží množství velkých sídel, stejně jako průmyslových podniků. V minulosti se o Bílině hovořilo jako o mrtvé řece, což již naštěstí neplatí, kvalita vody se za poslední desítky let velice výrazně zlepšila a podařilo se do ní vrátit život, ač k lokálním problémům, především níže po toku, stále dochází,“ uzavírá Jan Skalský.
Není to ani měsíc, co po řece Bílině pluly ohromné chuchvalce pěny, nejspíš saponáty. K úhynu ryb v tomto případě naštěstí nedošlo.
Diskuze k článku (0)