Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
předevčírem
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 6 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 6 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 6 dny

Vysazování nepůvodních druhů ryb bude jednodušší, rozhodla vláda

Marek iRybářství 26. května 2022 1 komentářů
amur bílý

foto: Ivo Novák

ČRS a MRS

Vláda včera přijala návrh nařízení, které zjednoduší vysazování nepůvodních druhů ryb v ČR. Jde například o pstruha duhového, sivena amerického, amura bílého nebo několik druhů jesetera.

text: Marek Kožušník

Při vysazování vybraných druhů už nebude potřeba zvláštní povolení podle zákona o ochraně přírody a krajiny. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách.

REKLAMA

Vysazování nepůvodních druhů má přispět k částečné kompenzaci negativních vlivů, jako jsou klimatické změny, nadměrný výskyt predátorů nebo rozkolísanost průtoků.

pstruh duhový
foto: Vintíř Breth

Nařízení přispěje ke stabilizaci a udržitelnosti rybích společenstev v rybářských revírech v ČR a zjednoduší postup při rozšiřování spektra ryb v revírech.

REKLAMA

Pstruh duhový nebo siven americký může podle materiálu plnit funkci vhodné alternativy za některé původní druhy, jako jsou pstruh obecný nebo lipan podhorní, které mimo jiné ohrožuje vydra říční a kormorán velký.

Materiál uvádí, že například pstruh duhový se v českém rybářství využívá již od roku 1888 a jde o celosvětově významný druh. Ve zprávě se také uvádí, že jeseteři patří mezi hospodářsky nejcennější druhy, které se vždy lovily pro kvalitní maso a v ČR roste poptávka po mase jeseterovitých druhů.

siven americký
foto: Vintíř Breth

Nařízení vlády umožní i vysazování amura bílého, který se na území ČR dostal v roce 1961 a našel zde široké uplatnění zejména v rybníkářství jako doplňkový druh k chovu kapra obecného. V ČR se přirozeně nerozmnožuje a jeho vysazováním proto nelze narušit rovnováhu rybích společenstev, uvádí vládní materiál.

Nařízení bylo konzultováno s Českým rybářským svazem, Moravským rybářským svazem a s Rybářským sdružením České republiky, které sdružuje producenty ryb.

Úplný seznam nepůvodních ryb, k jejichž vysazování v rybářském revíru se nebude vyžadovat povolení podle § 5 odst. 4 zákona o ochraně přírody a krajiny, je uveden například zde.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. A je toto co Vláda ČR posvětila opravdu dobře? Máme se opravdu radovat? Sledujete to dobrou věc? A neslouží to nařízení úplně k něčemu jinému, než je v odůvodnění (= není to náhodou typická manipulace s míněním lidu)? Na toto si musí odpovědět každý čtenář zodpovědně sám. Každopádně pár poznámek k zamyšlení.
    0) Kdo tento slaboduchý dokument diskutoval s odborníky (členství v ČRS či MRS ještě z člověka odborníka na volné vody nedělá – správná barva legitimace by už dávno neměla rozhodovat o nakládání se státním majetkem a dědictvím po předcích, chtělo by to zapojit i nějaké vzdělání a udržitelnou vizi do budoucna)? Rybáři (a je jedno zda jsou schovaní pod ČRS/MRS nebo Rybářské sdružení) jsou v jasném střetu zájmů v tomto případě.
    1) Vysazováním duháků a sivenů opravdu naše pstruhové revíry opravdu nezachráníme – jen dorazíme zbytkové populace pstruha obecného a lipana.
    2) Jestliže budou rybáři tento dokument využívat pro praxi, tak bude nezbytné zastavit jakékoliv dotace na nasazování původních druhů ryb – je to zbytečné a kontraproduktivní (a navíc se jedná o mrhání peněz).
    3) Jestliže budou rybáři tento dokument využívat pro praxi, tak kdo pak bude vinen za nápravu situace = kdo bude hnán k zopovědnosti za další devastaci volných vod?
    4) Nějak se nám tam s lososovitými rybami svezly i ryby, které s vlivy, na které se mazaně odkazuje nařízení vlády ČR (sucho, kormorán, UFO apod.), nemají co dělat. V čem pomůže našim vodám neřízené nasazováni tolstolobiky či amurem? Opravdu si chceme koledovat o mega průšvih, ke kterému došlo v Brazílii nebo v S Americe? Tam si také akvakulturní všemyslitelé usmysleli, že se jim tam rozmnožovat nebudou (snad to těm rybám i zakázali) – a oni je ty zpropadené, neposlušné ryby neposlechly a množí se jak o závod a zlikvidovaly jim tam jezerní ekosystémy. A teď se američtí rybářští kolchozníci drbají všemi údy za oběma ušima a nevědí co s tím. A S Amerika má stejné klima jako Evropa (včetně ČR). Reprodukce bude (je), o tom není debat.
    5) O jeseterech nelze diskutovat – to je tragédie na x-tou, a nelze se tomu jinak než jen hořce smát. Co ošklivého nám jeseteři udělali, že se jim takto mstíme? Když budeme nasazovat volné vody akvakulturně odchovanými jedinci původních druhů pro Dunaj (j. hvězdnatý, j. ruský) dorazíme zbytkové populace těchto druhů níže po proudu – zdevastujeme genofond a podepíšeme ortel smrti pro původní druhy jeseterů. O nepůvodních druzích jeseterů (j. sibiřský) je škoda mluvit – ty do volných vod nepatří (a lochnessku, piraně a žraloky by česko-moravští rybáři do revíru nechtěli? Že by bylo více legrace….). A jesetera hladkého doporučuju nasazovat do podhorských bystřin, ať si užijí i muškaři – třeba vydru jeseter hladký napadne ze zálohy a pak ji třeba rostrem probodne a utopí (a bude o jednu vydru méně) – to by byl teprve biologický boj proti rybožravým predátorům.
    6) Suma sumárum. Nařízení vlády by byla krásná pohádka pro duchem prostý lid, asi jako Terminátor, Vetřelec, Hovory z Pražského hradu či Návrh rozpočtu na rok 2023, kdyby však tento dokument neznamenal další devastaci našich volných vod. Rybáři by měli být při uplatňování tohoto majstr dokumentu velice opatrní, protože budou žonglovat s odjištěným granátem a jak se říká, pýcha předchází pád (a prolobováního tohoto dokumentu nemusí nutně vést k jejich vítězství – už pan Pyrrha o tom něco věděl).

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled