Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 2 hod
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 5 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
včera
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Zážitky s jesetery

Marek iRybářství 2. března 2022 0 komentářů
jeseter sibiřský

foto: Ivo Novák

Praxe

Kupříkladu s jeseterem sibiřským, jehož domovem jsou sibiřské řeky, se na českých svazových vodách nepotkáme, to by se musel stát zázrak. Říká se o něm, že se našim podmínkám přizpůsobuje složitě a rozhodně nedoroste délky dvou metrů, jako ve své domovině. Jelikož jde ale o rybu atraktivní, bojovnou a všežravou, získala si pozornost majitelů či nájemců soukromých vod.

text: Ivo Novák

Jeseteři v rybníku jsou pro rybáře lákadlem. Kdo by si nechtěl na prutu povodit bojovníka a pochlubit se tak přátelům netradičním úlovkem. Je vzrušující, když se po záseku nad hladinu vyhoupne metrová ryba, zmizí zpět a cívka navijáku začne zpívat.

REKLAMA

Kdo se naučí vnímat pohyby ryby rukou, v níž svírá prut, rychle pozná, kdy se ryba chystá k dalšímu saltu. Během chvíle jich dokáže předvést hned několik!

A rybář si užívá…

Na tvrdém prutu se silným vlascem jeseter moc prostoru nemá a kdo ho dře z vody smykem, ten těžko nějaký výskok uvidí. S plavačkovým, feederovým či muškařským prutem je ale souboj úplně o něčem jiném. Setkáte se s prožitkem.

REKLAMA

A s jídlem roste chuť. Chytíte jednoho jesetera a hned chcete dalšího, samozřejmě většího. Vykuleně si prohlédnete to zvláštní tělo, které je na povrchu drsné, jako by šlo o rybu, která je zrovna ve tření.

jeseter sibiřský
foto: Ivo Novák

Při vyprošťování háčku z tlamky jesetera zůstanete opaření v údivu nad jeho ústy, které dokáže tato ryba vysunout o několik centimetrů. Je to pořádná hadice! Prohlédnete si vousky, které rostou před tlamkou, prstem si poťukáte na kostěné štítky, které rybě lemují boky a hřbet.

A jistě si pozorně prohlédnete i jeho špičatý rypec, který žádná jiná ryba nemá. Temeno hlavy je jako z kamene. Fascinující jsou i mohutné prsní ploutve, které jsou jako veliké vějíře a za prohlédnutí stojí i jeho ocasní ploutev, která má zvláštní tvar.

Horní lalokovitý výběžek je hodně protažený. Tuto rybu si nikdo s jinou nesplete, nanejvýš s jiným jeseterem, třeba jeseterem malým či ruským. Malý má kostěné štítky menší, ruský větší, ale nijak výrazně se od sebe neliší.

Na Moravě je jeseter malý původní rybou, ten sibiřský, dá se říci, vetřelcem. Čas od času se totiž některému podaří uniknout do svazových vod, ale tam jeho přemnožení rozhodně nehrozí.

Máte šanci i v zimě

Jeseter sibiřský je dlouhověká ryba. Dožívá se i 60 let. Záleží na lokalitě. Metrový jeseter dokáže klást pěkný odpor. A co teprve dvoumetrový stařík! To by byl zážitek! Ale metrového bojovníka zvládnete i s jemnějším vybavením.

Dobrou nástrahou na jesetery jsou různé druhy červů, rousnice, hnojáčci, žížaly, larvy hmyzu, ale i drobné rybky, popřípadě jejich části. Nechá zlákat i kukuřicí či peletami. Vhodné jsou ty, vyrobené na bázi masa.

jeseter sibiřský
foto: Ivo Novák

Nejdůležitější při lovu jeseterů je nalákat je na loviště a tam je i udržet. Toho dosáhnete vhodným vnaděním. A krmení by mělo obsahovat živočišnou složku, kupříkladu nasekané žížaly, bílé červy.

Jde o rybu, která aktivně přijímá potravu i v zimních měsících, takže se s ní můžeme potkat i při lovu na dírkách. Překvapil mě úlovek jesetera na muškařskou výbavu.

Zlákaly ho žluté bloby, které s oblibou používám při lovu kaprů. Ty se dají nasytit lososím olejem. Stačí trochu navonět a nástraha získá na atraktivitě.

Když místo dobře zakrmíte a ryby patřičně rozvášníte, je bloba také dobrou nástrahou, i když jde jen o fantastickou mušku, která nikoho konkrétního nenapodobuje. K lovu jeseterů potřebujete objemný podběrák s pevnou síťkou.

Jako cejn

Záběry jesetera ničím výjimečné nejsou. Někdy se mi jevily podobně, jako by mi to tam dole vzal cejn. Splávek se položil, už jsem chtěl láteřit, že se jesetera nedočkám, ale on tam byl!

Většinou se splávek jen pěkně v poklidu rozjede, což je signál k přiseknutí. Při lovu s muškařskou udicí se dá volit mezi dvěma způsoby. Prvním je lov muškařením, kdy si na návazci vytvoříte dva návazce a na ně přivážeme háčky s očkem menší velikosti. Na ně nastražíme bílé červy, stejně jako při lovu na položenou.

jeseter sibiřský
foto: Ivo Novák

Při lovu na umělou mušku můžeme použít tři, záleží na vás, jaké to budou. Osobně jsem používal žluté bloby. Nahazuji s potápivou, popřípadě s intermediální šňůrou. Nástrahy nechávám klesnout na dno, špičku prutu skloním k hladině a pozoruji průvěs šňůry pod špičkou.

Jsem levák, takže v levé ruce držím prut, v pravé šňůru. Záběr je cítit v konečcích prstů. Jak se dá šňůra do pohybu, pravačkou zatažením za šňůru rybu přiseknu a pak zdolávám.

Nejprve stahuji šňůru rukou, ale jelikož rád využívám vymoženosti muškařského navijáku, tak dotočím volnou šňůru na cívku a rybu už zdolávám za pomoci navijáku a jeho brzdy. Kvalitní prut zdolávání zvládne, ale při souboji s desetikilovým jeseterem mířícím do vázky se ohýbá tak, že se s ním v duchu rybář loučí.

Ryba patří do vody

I jeseter se při focení cítí lépe na podložce. Rybu po vylovení co nejrychleji vyháčkujte a vraťte zpět do vody. Byl jsem svědkem situací, kdy rybář rybu nechal ležet, začal se převlékat, pak sháněl fotoaparát, a když ji po čtvrthodině konečně pouštěl, byla skoro leklá, každopádně přidušená.

jeseter sibiřský
foto: Ivo Novák

Dostala svobodu, ale zda tohle barbarství přežila, to nevím.  Člověk by si měl uvědomit, že kupříkladu kapr si na souši dvakrát lokne vzduchu a je jako praštěný paličkou. Z divočáka je najednou beránek. Ryba patří do vody a pobyt na souši jí prostě nesvědčí…

Návykový lov

Po desátém uloveném jeseterovi vás každá jiná ryba na háčku skoro obtěžuje. Stejně jako okouni i jeseteři mívají své dny. Když se jim nechce brát, tak prostě neberou. Rybář si pak myslí, že ve vodě ani nejsou.

To bývá při nedostatku kyslíku ve vodě, popřípadě při prudkých a rychlých atmosférických změnách. Pak ale zafouká silnější větřík, vlnky se roztančí a prokysličí vodu a může nastat rodeo.

jeseter sibiřský
foto: Ivo Novák

Jednou jsem vzal na výpravu syna Matěje. Neřekl jsem mu, že jdeme na jesetery. Nechtěl jsem v něm budit plané naděje, kdyby se nevedlo. Na místě jsme do vody naházeli asi půl kilogramu pelet a začaly se dít věci. Kluk byl úplně mimo. Během chvíle měl na prutu prvního jesetera, za chvíli dalšího. Během dne jich ulovil snad dvacet! Většina z nich měřila kolem 90 cm, největší 96 cm.

Nádavkem jsme se radovali z cejnů, jichž bylo až příliš, línů, kaprů… Byl to senzační den. A když už jsme byli doma, ti jeseteři nás nenechali ani usnout. Jejich lov není náročný. Budete-li mít možnost, jděte na ně taky!

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled