Na konci dubna došlo k velkému úhynu ryb v nádrži Velká Černoc (06441088, MO ČRS Žatec). Vodu pravděpodobně otrávily vyvezené fekálie na okolní pole, případ vyšetřuje policie. Je možné, že v nádrži, která je oblíbeným revírem, uhynula naprostá většina ryb.

text: Marek Kožušník

Rybáři zde sebrali už několik metráků uhynulých ryb. „Zatím zhruba 600–700 kg, ale dle kolegů z MO Žatec jich ještě leží velké množství na dně. Vyplouvají na hladinu s ohledem na teplé počasí. Na revíru až do odvolání platí zákaz rybolovu,“ říká pro iRybářství Jan Skalský, mluvčí Severočeského územního svazu.

Věc podle Skalského nadále řeší orgány státní správy včetně Policie ČR s podezřením na fekální hmoty. „Někdo vyvezl fekálie na louky u přítoku nádrže. A odtud se pravděpodobně dostaly do nádrže Velká Černoc. Tak to dopadá, když chce někdo ušetřit za likvidaci fekálního odpadu,“ vysvětlil Skalský.

Velká Černoc
foto: Severočeský územní svaz

„Jisté úhyny jsme nyní na jaře zaznamenali i na několika dalších nádržích, kde se ovšem jednalo s ohledem na obsádku pouze o relativně malé množství. Zdá se, že úhyn na nádrži Velká Černoc je téměř totální,“ dodává mluvčí.

„Na tak malou vodu tam vždy byly krásné ryby. Kvůli závodům se vždy i ryby nasazovaly, takže tam bylo ryb vždy dost. Hodně smutné,“ povzdechl si v debatě na webu severočeských rybářů jeden z uživatelů.

úhyn ryb
foto: Severočeský územní svaz

„Ano, závody se tam pravidelně konaly, ryby tam samozřejmě územní svaz v dostatečném množství distribuoval. Letos tam ovšem bylo nutné závody s ohledem na situaci zrušit,“ potvrdil Skalský.

Čeká se na výsledky rozborů vody. „Budou nejdříve na konci příštího týdne,“ sdělila v pátek 12. května policejní mluvčí Ilona Gazdošová.

úhyn ryb
foto: Severočeský územní svaz

„Uvidíme, co přinese další období. Lze pouze odhadovat, kdy bude revír znovu zarybněn a obnoven zde rybolov. Osobně odhaduji podzim,“ uzavírá Jan Skalský.