Mělo by se říkat mazaný jako bolen, protože tato ryba je opravdu chytrá a může vás u vody přivést téměř do stavu nepříčetnosti. Jeho lov je mnohdy o stovkách nahození, jindy naopak o jednom hodu. Existuje jen málo náladovějších a chytřejších ryb než je právě bolen. Možná i proto mnoho rybářů zatím jen touží po jeho ulovení.

Text: Josef Jehlička, foto: Ivo Novák, Pavel Strakas

Bolen je elegantní stříbřitý dravec, který na lehkém vláčecím prutu dokáže být velmi silným soupeřem. Nejčastěji ho ulovíme v horní části vodního sloupce. Bolen při svých razantních nájezdech do hejn drobných rybek často neomylně upoutá rybářovu pozornost.

Na řekách bolení bojovník obývá hlavně úseky v podjezí s rychleji táhnoucím proudem, tam ho i poměrně nejsnáze ulovíme na wobblery, rotačky, lehké plandavky, povrchové nástrahy a dráždidla, vázaná na způsob lososových mušek či streamerů.

Bolen se s oblibou zdržuje (a občas to jsou kusy, až se tají dech!) i v klidnějších vodách. Jeho ulovení ale potom bývá značně komplikovanější. Bolen je totiž ryba velice ostražitá, přesto však, i když rybáře zaregistruje, občas nijak zděšeně neprchá, jen naše nástrahy prostě okázale ignoruje, až nás tím dokáže přivádět občas téměř na pokraj zoufalství.

Na velké a opravdu mazané boleny platí jen jediné… Být u vody prostě ve správný čas na správném místě – s vhodnou nástrahou. A doufat v pořekadlo, které tvrdí, že jednou se splete každý.

Boleni sice mají v oblibě lesklé, světlé a stříbřité nástrahy, ani na to ale nelze spoléhat stoprocentně. Nahazujme raději vždy na větší vzdálenost a dobře se kryjme, je-li to možné. Právě lov s menšími nástrahami na jemném náčiní dělají lov bolenů tak dramatickým.