O návnadách a nástrahách toho bylo napsáno již mnoho. Každý začínající rybář si rád nechá poradit a sám pak nabírá zkušenosti postupně. My s manželem vnadíme podle toho, na jaký revír jdeme. Občas se zeptáme rybářů, kteří sedí u vody, na co chytají. Ti normální nám řeknou, co rybám nabízejí, jsou ale i kolegové, kteří si svá tajemství chrání a s ostatními kolegy nekomunikují.

Text: Hana Svatušková, foto: pixabay

Takže pokud jdeme na kapříky, máme směs na zakrmení – většinou kukuřici, nějaké ty foukačky a nesmí chybět ani kousek pečiva. S boilie nemáme nijak dobré zkušenosti, proto ho při rybolovu nepoužíváme. U nás v nástrahách dále vedou červi, žížaly a malé rybky, pokud jdeme na dravce.

Naše návnada, váš 100% úspěch

Reklamy tohoto typu nemusím. Většinou je to jen obchodní tah. Takže návnadu nekupuji podle reklamy, ale podle svých zkušeností a zkušeností kolegů. Často se nestačím divit, na co všechno se dá chytat.

Na to, že někdo chytá kapry na kolínka, líny na bramborový knedlík a cejny na lisovaný rohlík, už jsem si zvykla… Občas to vidím i u nás. Ale že někdo loví třeba na česnek nebo švestky, to mi hlava nebere. Tak si říkám, jestli se náhodou chuťové buňky ryb nezbláznily.

Kouzlo brambor

Na místních tůních chytá pravidelně jeden starší pán amury a candáty na vařený brambor. Když se náhodou stane, že se potkáme, vím, že dozajista vytáhne brambory a že bude mít úspěch.

Je to bramborový král a jeho úlovky jsou opravdu obdivuhodné. Můj manžel zase nedá dopustit na kukuřici a chleba. Když už na nic jiného, tak na tyto nástrahy chytne pokaždé…

Tak se stalo, že letos o dovolené se muž se zeťákem vydali na lov dravců. Měli počíháno na candáty a pěkně se na ně připravili. Nachytali několik nástražných rybek a večer vyrazili na místo, kde zaručeně berou. Přijeli domů kolem půlnoci, ve tváři nepříčetný výraz a v saku měli jen kapry. Nechtěla jsem je provokovat, ale nadalo mi to…

Kapři na rybku

Když jsem slyšela, že všichni kapři zabrali na rybku, myslela jsem, že si ze mě dělají blázny. Druhý den se situace opakovala. Tak, řekla jsem si, ryby se definitivně zbláznily.

Třetí den šli naši chlapi jinam. A ulovili sumce. Konečně úspěch. Ale znáte chlapy… Když jdou na candáty, musí donést candáty. Ať už chytáte na cokoli, přeji mnoho rybářských úspěchů a nedivte se, když se někdy ryby zblázní…