Fotografie
Jaroslav okomentoval Pečený pstruh...
před 2 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval OBRAZEM: Školác...
před 2 hod
Fotografie
Rybocz okomentoval Za candáty na p...
před 13 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh duhový...
před 18 hod
Fotografie
Antonín přidal úlovek Kapr obecný...
před 19 hod

Wobbler z mrkve, signalizátor z klacíku a opilý sumec. Rybáři jsou velcí improvizátoři!

strunc 28. července 2020 0 komentářů

Poznávání

Sportovní i produkční rybářství se nedá zaškatulkovat a pojmout jako exaktní věda, protože je to práce s živými tvory. Nelze být připraven na vše, co může rybáře u vody postihnout, a proto přichází na řadu improvizace. S tímto stylem řešení problémů jsou rybáři úspěšní, protože postačuje znát základní biologické zákony a ostatní už dokončí logické myšlení.

Text: Andrej Jakubík, foto: pinterest.com, gramho.com, saastr.com

Ve sportovním (rekreačním) rybolovu se improvizuje skoro pořád. A pokud ryby neberou, rybář vyzkouší téměř vše, aby dosáhl úspěchu. Typickým příkladem je nástraha i návnada, kterou si rybář obstará přímo u vody. Někdy je dokonce lepší vyhrabat něco ze země u vody, než si lákadlo přinést z domova. Ryba je totiž na potravu, která je v okolí vody, dokonale zvyklá, což zvyšuje úspěšnost záběru.

REKLAMA

Mrkvový wobbler

Pokud jste u vody a zdá se vám, že ryby nejsou doma, zkuste se porozhlédnout kolem sebe. Určitě najdete vhodnější nástrahu. Někdy je to nenápadný strom s ovocem, jindy ořešák, slimák, kus chleba nebo i zelenina.

Pokud je voda u zemědělské půdy, tak o dokonalou nástrahu není nouze. Často se tam pěstuje kukuřice, slunečnice, obiloviny, dokonce se dá použít i mrkev, petržel nebo kedluben. Právě posledně jmenované druhy zeleniny se dají použít na výrobu jednorázových wobblerů.

REKLAMA

Nevěříte? Zkraťte je na požadovanou délku a po délce je propíchněte. Pak následuje instalace kroužků a připevní se háček. Takto připravená nástraha přirozeně plave při hladině a v případě mrkve hraje roli i jasně červené barva. Tento systém je sice opravdu jen jednorázový, ale klidně ho můžete použít, pokud jste si doma zapomněli umělé rybky a u vody jste zjistili, že dravci mají svátek. Kupříkladu mrkvový wobbler je až neuvěřitelně pevný a trvanlivý a jeho cena směšná.

Signalizátor

A co když přijdete k vodě, rozbalíte náčiní, nahodíte na těžko, uložíte udice do stojánků a najednou nemůžete najít signalizátor záběru, kterému mnozí z nás říkají tak pěkně – policajt. Samozřejmě teď nemluvím o elektronických signalizátorech, ale o těch klasických, které používali už naši dědové. Pro rybáře by to neměl být žádný problém. Postačí obyčejná větvička ze stromu, kterou můžeme zkroutit do tvaru kruhu a připevnit na vlasec. Svou roli splní stejně jako policista z PVC, navíc nezatěžuje životní prostředí.

S vynikající improvizací se, bohužel, setkáváme i u pytláctví. Láhev plovoucí na hladině může být signálem uložené sítě a v takovém případě samozřejmě voláme kompetentní kolegy, určitě nevytahujeme síť sami.

I v produkčním rybářství se bohatě improvizuje. Pokud se například vytírá sumec, tak samci jsou vůči svému okolí (a samozřejmě i vůči jiným samcům) agresivní. Proto se dělá jedna věc, která má zamezit poškození ryb. Tlama sumce se jednoduše zašije. To je velmi starý způsob, který se uplatnil jako velmi účinný prostředek proti agresivitě. Po výtěru se tlama jednoduše přestřihne a sumec může žít dále svůj rybí život.

Při přepravě ryb často bývá nouze o kyslík. Proto bylo v minulosti zapotřebí ryby uspat, aby jejich spotřeba kyslíku klesla na minimum. Tak se přepravovali především opět sumci. Šlo o přepravu bez vody, pouze ve vlhkém prostředí. Rybě se do tlamy vložila houska namočená v tvrdém alkoholu. Rybě malé množství alkoholu neublíží, ale uspí ji až do cíle cesty. Když housku naši předchůdci vyndali, ryba se pustila zpět do vody. Je to jeden z humánních způsobů přepravy ryb na kratší vzdálenosti.

Štika

Při odchovu plůdku štiky se chovatelé setkávají s její agresivitou a kanibalizmem. Po slovení štik jsou umístěny v odchovných žlabech, kde se často stává, že se zubatky navzájem pronásledují, pak jedna napadne druhou – a zadusí se. Existuje jednoduchý způsob, který je uklidní. Tma. Žlaby se přikryjí, ryby na sebe nevidí, takže se ani nemohou napadat. Je to jednoduché, ale dokáže to zachránit mnoho rybích životů.

Popsali jsme jen zlomek momentů, kdy rybář musí improvizovat. Těch okamžiků je určitě více, ale mnohé zůstávají utajeny, protože rybáři věří, že jen jejich vlastní způsob jim zaručí nejlepší výsledek a úspěch v chovu. Nebo v lovu.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled