Nejen lidé, ale i věci mají své osudy a je věčná škoda, že nemohou vyprávět. Pojďme se vracet do minulosti. Třeba do doby, kdy naviják, prut nebo korkový splávek sloužily svému páníčkovi klidně i celý život.

Text: Zdeněk Hofman, foto: Lenka Hofmanová

Okresní podnik služeb Příbram zahájil v roce 1983 výrobu wobblerů v provozovně Dobříš, kde pracoval čtyřčlenný kolektiv. Wobblery jsou zhotoveny z tvrzeného polystyrenu v kovových formách, čím se získala velice pevná hmota s tvrdým povrchem, která ve vodě plave.

Před tvrzením se vložila do formy drátěná konstrukce s očky, která zaručovala pevné spojení oček s trojháčky a závěsným očkem. Lopatka z tenkého duralového plechu je pevně vetknuta do těla nástrahy pod závěsným očkem.

Slapy se vyráběly ve velikostech 60, 70 a 80 mm – ve třech hmotnostních kategoriích. Byly to typ P – plovoucí, typ S – středně klesající a typ K – rychle klesající, vhodný pro velké hloubky.

Wobblery se vyráběly v barvě stříbrné, zlaté, žluté, oranžové, světle modré, světle zelené a šedé. Hřbet je nastříkán tmavou barvou, která přechází na boky do ztracena. Spodní plocha lopatky je červená, oči žluté nebo červené s černými panenkami.

Použité barvy jsou nitrokombinační, bezbarvý lak na bázi venkovních emailů. Výrobce doporučoval chránit nástrahy před teplotou vyšší než 80 °C, zejména je nenechávat v létě za oknem auta. Při překročení uvedené teploty začne polystyrén pěnit, což způsobí jeho deformaci. Cena jednoho wobbleru se pohybovala podle jeho velikosti a hmotnosti, byla v rozmezí 28-34 Kč.

Ve třetím čtvrtletí roku 1983 uvedli na trh prvních 3000 ks. Plánované množství pro rok 1984 bylo 50 000 ks. Musím se přiznat, že jsem s wobblerem Slapy nikdy nechytal a nemohu proto posoudit, jestli patřil mezi úspěšné nástrahy. Dodnes se jich bohužel mnoho nedochovalo. Já za ně děkuji Jardovi Chudobovi, který na ně běžně chytal a nemůže si je vynachválit. Byly těžké a dobře se s nimi nahazovalo.

Potápivý wobbler klesal rychle ke dnu a kovovou lopatkou doslova bagroval dno. Vyhovující byla i barevná škála, která nenechala v klidu žádného dravce. Jedním z nejzajímavějších Jardových úlovků na Slapy je tloušť v délce 52 cm.

Pokud doma nějaký máte nebo jste na něj chytali, podělte se o svoje zkušenosti s ostatními čtenáři a napište nám na hofman@dexempo.cz.