Nejen lidé, ale i věci mají své osudy a je věčná škoda, že nemohou vyprávět. Pojďme se vracet do minulosti vracet. Třeba do doby, kdy naviják, prut nebo korkový splávek sloužily svému páníčkovi klidně i po celý život.

Text: Zdeněk Hofman, foto: Lenka Hofmanová

Není náhodou, že jsme o firmě Jaro J. Rousek psali už mnohokrát. Jednalo se o největší tuzemskou továrnu na výrobu rybářských potřeb. Kromě bambusových a štípaných prutů, podběráků, splávků a dalších pomůcek se ve Žďáru nad Sázavou vyráběly i navijáky.

Zprvu obyčejná kolečka a později i moderní smekací pro přívlač. Výrobu rybářských potřeb zahájil Josef Rousek v roce 1931, když továrnu od svého strýce Jaroslava Rouska rok před tím koupil. Josef Rousek byl vášnivým rybářem, hodně cestoval a inspiraci pro výrobu rybářského náčiní čerpal hlavně v Anglii.

Stálice na našem trhu

Na pultech rybářských obchodů se naviják Stabil udržel přes padesát let, což se žádnému jinému navijáku nepodařilo. Stabil I spatřil díky Rouskovi světlo světa v roce 1935, navijáky Stabil II a III se objevily v roce 1938 a v roce 1940 přišel na trh i Stabil Record.

Po znárodnění převzal po roce 1950 Rouskovu továrnu národní podnik Tokoz, který ve výrobě Stabilů pokračoval. Po doprodání starých zásob zmodernizovali vývojáři Stabil III, v roce 1963 uvedli na trh vylepšený Stabil IV a v roce 1969 hned tři další modely.

Šlo o navijáky Stabil 301, 321 a 341. Tvůrci moderního vzhledu se inspirovali v zahraničí. Stabily jsou totiž velmi podobné navijáku Daiwa 7300. Stabil 301 upadl v zapomnění, modely 321 a 341 se ale prodávaly ještě v osmdesátých letech a vyrobilo se jich neuvěřitelné množství.

Svého času byl velmi populární i Stabil Record

Během války a v poválečných letech nebylo vůbec snadné naviják sehnat. Vzpomínám na vyprávění Hugo Pavla, bratra známého spisovatele Oty, jak obrovskou radost měl, když mu naviják Stabil Record otec sehnal.

Podařilo se mu to prý jen díky všemožným známostem, protože zásobování trhu vázlo. Radost z navijáku byla oprávněná i díky kvalitě, kterou ve své době nabízel. Pravda, vyráběly se i propracovanější motátka, jako třeba TAP nebo Altex, jenže stály hromadu peněz. Rouskova obchodní strategie spočívala v kvalitě za rozumnou cenu. Díky jeho výrobkům se rybářský sport stal dostupný i běžným občanům.

Navijáky Stabil Record byly mezi rybáři oblíbené, což dokazuje poměrně velké množství dochovaných kousků. V naprosté většině fungují i dnes stále dobře, protože jsou vyrobené z kvalitního materiálu. Prodávaly se ve dvou velikostech.

Malý pstruhový Stabil Record II a větší Stabil Record III pro lov ostatních druhů ryb. Josef Rousek se jejich uvedení na trh bohužel nedožil. Zemřel po těžké nemoci v roce 1936 ve věku pouhých 32 let. I přes krutou ránu osudu se dokázal navěky zapsat do historie výroby rybářského náčiní. Vedení firmy převzala manželka Irma Rousková.