Na náhradách škod způsobených predátory, jako jsou kormorán a vlk, vyplatil loni jen Liberecký kraj přes 1,564 milionu korun. O pětinu víc než loni. Který z nich je pro rybáře a chovatele horší noční můrou?

text: Marek Kožušník

Největší škody zůstaly v Libereckém kraji po kormoránech, překročily 900 000 korun. Téměř 630 000 korun vyplatil kraj za ovce a dobytek, které roztrhali vlci, o polovinu víc než loni. Kraj nevyplácí peníze ze svého, náhrady poskytuje ministerstvo financí. ČTK to řekl krajský radní pro životní prostředí Václav Židek (Piráti).

Ovšem škody způsobené vlky v posledních letech rostou, i když výše škod způsobených kormorány rybářům ještě zdaleka nedosahují. První náhrady za škody způsobené vlkem vyplatil kraj v roce 2015, tehdy to bylo 6000 korun, letos už více než stonásobek.

„Od prvního ledna došlo ke změně systému vyplácení náhrad za škody způsobené zvláště chráněnými živočichy: peníze nebudou poskytovány formou dotace, ale kompenzací. Pro poškozené to však žádnou změnu neznamená, dočkají se odškodnění stejně, jako tomu bylo dosud,“ potvrdil pro iDnes krajský radní pro životní prostředí a zemědělství Václav Židek.

Ve Zlínském kraji je rozdíl výraznější

Také Zlínský kraj bojuje s těmito dvěma predátory. Třem žadatelům proplatí škody na ovcích a rybách způsobené vlky a kormorány. V součtu jde o necelých 400 000 korun. V tiskové zprávě to uvedla Adéla Čuříková z kanceláře hejtmana.

„Dvěma chovatelům proplatíme dohromady přes 17 000 korun za usmrcené ovce a více než 380 000 korun vyplatíme majiteli rybníků, kterému škody na rybách způsobil kormorán velký,“ uvedla náměstkyně hejtmana Hana Ančincová, která je zodpovědná za resort životního prostředí, zemědělství a venkov.

Náhrady za škody způsobené zvláště chráněnými živočichy proplácí zlínské hejtmanství dlouhodobě. Peníze dostává ze státního rozpočtu. Jde o škody způsobené vlkem, bobrem, vydrou, losem, medvědem nebo rysem.

„Do roku 2023 budou hrazeny také škody způsobené kormoránem velkým, který již není v seznamu zvláště chráněných druhů živočichů,“ uvedla Čuříková.

V roce 2020 takto Zlínský kraj proplatil škody za více než 3,2 milionu korun, o rok dříve to bylo přes 2,4 milionu korun. Lidé mají na náhradu škody způsobené zvláště chráněnými živočichy nárok ze zákona.