Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 5 hod
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 7 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
předevčírem
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Vlk versus kormorán: Kdo působí větší škody?

Marek iRybářství 6. ledna 2022 0 komentářů
predátor

foto: pixabay.com

Novinky

Na náhradách škod způsobených predátory, jako jsou kormorán a vlk, vyplatil loni jen Liberecký kraj přes 1,564 milionu korun. O pětinu víc než loni. Který z nich je pro rybáře a chovatele horší noční můrou?

text: Marek Kožušník

Největší škody zůstaly v Libereckém kraji po kormoránech, překročily 900 000 korun. Téměř 630 000 korun vyplatil kraj za ovce a dobytek, které roztrhali vlci, o polovinu víc než loni. Kraj nevyplácí peníze ze svého, náhrady poskytuje ministerstvo financí. ČTK to řekl krajský radní pro životní prostředí Václav Židek (Piráti).

REKLAMA

Ovšem škody způsobené vlky v posledních letech rostou, i když výše škod způsobených kormorány rybářům ještě zdaleka nedosahují. První náhrady za škody způsobené vlkem vyplatil kraj v roce 2015, tehdy to bylo 6000 korun, letos už více než stonásobek.

„Od prvního ledna došlo ke změně systému vyplácení náhrad za škody způsobené zvláště chráněnými živočichy: peníze nebudou poskytovány formou dotace, ale kompenzací. Pro poškozené to však žádnou změnu neznamená, dočkají se odškodnění stejně, jako tomu bylo dosud,“ potvrdil pro iDnes krajský radní pro životní prostředí a zemědělství Václav Židek.

REKLAMA

Ve Zlínském kraji je rozdíl výraznější

Také Zlínský kraj bojuje s těmito dvěma predátory. Třem žadatelům proplatí škody na ovcích a rybách způsobené vlky a kormorány. V součtu jde o necelých 400 000 korun. V tiskové zprávě to uvedla Adéla Čuříková z kanceláře hejtmana.

„Dvěma chovatelům proplatíme dohromady přes 17 000 korun za usmrcené ovce a více než 380 000 korun vyplatíme majiteli rybníků, kterému škody na rybách způsobil kormorán velký,“ uvedla náměstkyně hejtmana Hana Ančincová, která je zodpovědná za resort životního prostředí, zemědělství a venkov.

Náhrady za škody způsobené zvláště chráněnými živočichy proplácí zlínské hejtmanství dlouhodobě. Peníze dostává ze státního rozpočtu. Jde o škody způsobené vlkem, bobrem, vydrou, losem, medvědem nebo rysem.

„Do roku 2023 budou hrazeny také škody způsobené kormoránem velkým, který již není v seznamu zvláště chráněných druhů živočichů,“ uvedla Čuříková.

V roce 2020 takto Zlínský kraj proplatil škody za více než 3,2 milionu korun, o rok dříve to bylo přes 2,4 milionu korun. Lidé mají na náhradu škody způsobené zvláště chráněnými živočichy nárok ze zákona.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled