Většina lidí nevěří, že úřady spravedlivě vyšetří ekologickou havárii na řece Bečvě, která se stala loni v září. Vyplývá to z březnového průzkumu agentury NMS Market Research, která o něm dnes informovala v tiskové zprávě.

text: Marek Kožušník

Podle průzkumu nevěří ve spravedlivé vyšetření otrávené Bečvy 60 procent lidí. Případ podle agentury zaznamenalo 84 procent obyvatel České republiky. Z respondentů, kteří kauzu zaregistrovali, jich v její spravedlivé vyšetření nevěří dokonce 70 procent. Celých 40 procent lidí seznámených s katastrofou si podle agentury myslí, že by kvůli ní měl na svou funkci rezignovat ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), uvedla agentura.

Krize důvěry ve stát a jeho lídry

„Skepse Čechů ke spravedlivému vyšetření kauzy může být způsobena opakujícími se průtahy ve vyšetřování, ale i prohlubující se krizí důvěry ve stát a jeho lídry obecně,“ uvedl zástupce agentury Vít Pavliš. Sběr dat se podle NMS Market Research uskutečnil 4. až 9. března. Výzkumu se zúčastnilo 1006 respondentů, kteří odpovídali reprezentativnímu vzorku on-line populace ČR.

Kdy přijela inspekce?

Kolem kauzy přetrvává řada otazníků, nejasností a pochybností. Jednou z nich je podle serveru Ekolist i otázka, zda inspektor České inspekce životního prostředí byl osudnou neděli 20. září na místě okolo čtvrt na tři, jak tvrdí inspekce, nebo až po 16. hodině, jak tvrdí rybáři. V celé kauze jde jistě spíš o detail. Nicméně je důležité vědět, jestli se dá tvrzením inspekčního orgánu věřit a je důležité ověřovat i takové věci, jako je čas příjezdu inspektora, pokud o nich někdo pochybuje. Překvapivě to podle Ekolistu nebylo vůbec snadné.

ryby na valníku
foto: Ladislav Šedrla

Rybáři pochybují

Pochybnost o tom, že inspekce nebyla na místě tak, jak tvrdí, pochází od rybářů. Zmínil se o tom předseda MO v Hustopečích nad Bečvou Stanislav Pernický například při jednání poslaneckého výboru pro životní prostředí v prosinci loňského roku, které se věnovalo Bečvě. Podle něj byl inspektor na místě až po 16. hodině.

hromada ryb
foto: Severomoravský ÚS

Mrtvá řeka

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny organismy vázané na vodu asi na 40 kilometrech toku. Rybáři odvezli do kafilérie přes 40 tun ryb.

Klicpera viníka zná, veřejnost ne

Stále se čeká na klíčový posudek soudního znalce Jiřího Klicpery, který na začátku února v pořadu Reportéři ČT řekl, že otravu řeky Bečvy nezpůsobila chemička Deza z holdingu Agrofert, což už pár dní po havárii vyloučil také ministr Brabec. O několik dní dříve Klicpera v on-line debatě expertů také prohlásil, že viníka zářijové otravy už zná. Konkrétní ale nebyl.