Tloušť je rybou některými rybáři zavrhovanou pro své nekvalitní maso a velké rozšíření. Ulovit tuto rybu se může jevit jako velmi snadné. Opak je ale pravou, velcí tloušti jsou velmi chytří a podezřívaví. Ukážeme vám, jak na ně vyzrát!

Text: David Štrunc, video: Josef Mareš a Josef Mareš, foto: David Štrunc

Tlouště můžeme lovit všemi povolenými metodami. Mezi nejatraktivnější patří přívlač, muškaření a plavaná. Není výjimkou hezký kousek ulovený na těžko nebo na boilie, většinou se však nejedná o cílený lov.

Pokud se vypravíme k vodě s cílem ulovit „vodní prasátko “ , jak se tloušťovi občas přezdívá, měli bychom sáhnout po slabších průměrech vlasce (od 0,14 do 0,26 mm). Prut by neměl být příliš tvrdý, aby zvládl vypružit počáteční výpady ryby.

Jelec tloušť je zdatný bojovník, i když se o tom mezi rybáři příliš nemluví. Chcete vyzkoušet sílu stříbrného protivníka v proudu, ale v přívlači si nevěříte a plavaná vás nebaví? Zkuste lov na třešeň.

Tento lov kombinuje přívlač a plavanou. Nepoužíváme žádné splávky ani olůvka. Nástrahu necháváme volně splouvat, můžeme ji však zkusit i navíjet. Záběr poznáte snadno, projeví se jako rána do prutu. Tloušti třešně milují, proto si při záběru neberou žádné servítky. Je tato metoda opravdu účinná? Mrkněte na video a přesvědčte se sami.