Neuvěřitelně krotká běluha, známá jako Hvaldimir, následovala potápěče Joachim Larssenvela až na konec norského fjordu. Joachim se chopil příležitosti a chtěl si kytovce natočit. Nevěděl však, co se v příštích sekundách stane.

Text: David Štrunc

Pokud na moři potkáte běluhu, většinou ji jen krátce zahlédnete, než se potopí a odplave. Naprosto výjimečnou zkušenost má Joachim, který nejen že běluhu u norského pobřeží potkal, ale ona ho dokonce následovala do přístavu!

Tam si Joachim sundal kameru, aby mohl udělat detailní záběry. Když přístroj ponořil pod vodu, běluha nelenila a vytrhla mu ho z ruky. Kamera dopadla až na mořské dno, kde zůstala nehybně ležet. Pak se však stalo něco, co nikdo neočekával. Kytovec se potopil až na dno a rozhozenému kameramanovi přineslo přístroj zpátky!

Běluha se jmenuje Hvaldimir, hval znamená v norštině velryba, zkomolenina slov má zároveň evokovat jméno ruského prezidenta Vladimira Putina. Proč právě ruského prezidenta? Zdá se, že běluha připlula právě z Ruska, kde byla cvičena pro armádní účely. Nikdo neví, jak se jí útěk povedl, ale zpět do Ruska se jí nechce a zůstává u Skandinávie.

„Je zřejmé, že byla zvyklá dostávat úkoly. Je trénovaná skočit po čemkoliv, co jí hodíte a přinést to zpátky,“ popsala pro norskou televizi NRK Linn Satherová.

Napsat komentář