Na jezeře Chmelař mezi Litoměřicemi a Českou Lípou uhynuly na plíseň desítky kaprů. Jejich mrtvá těla se začala objevovat zhruba před třemi týdny. Na vině je podle místních rybářů přemnožená vydra.

text: Marek Kožušník

Libor Pitro, jednatel společnosti Rybářství Doksy, které na Chmelaři hospodaří, popsal pro Litoměřický deník, že během zimy nemohly ryby v klidu komorovat, protože je rušily vydry, jejichž populace v posledních letech velmi narostla.

„Rybí osádka si prostě neodpočinula, žila z rezerv a je oslabená. Došlo u ní k povrchovému zaplísnění a následnému hynutí. Pokud by ryby nebyly oslabené, tuto infekci by zvládly, takto je ale pro některé jedince fatální,“ vysvětlil pro Litoměřický deník Pitro. Podle jeho odhadu se zatím jedná o stovky mrtvých ryb.

úhyn ryb
ilustrační foto: Marek Kožušník

Tak rozsáhlý úhyn způsobený zaplísněním je na úštěckém jezeru za poslední roky ojedinělým případem. Výjimkou je také v rámci kraje. Potvrdil to mluvčí Severočeského územního svazu Jan Skalský. „Na našich revírech na Litoměřicku velké úhyny ryb v souvislosti se zaplísněním v letošním roce neregistrujeme,“ řekl pro iRybářství Jan Skalský.

Rybářství Doksy spravuje 42 rybníků na Českolipsku a Litoměřicku. Úštěcký Chmelař o rozloze 68 hektarů s maximální hloubkou čtyři metry je mezi nimi jediným, kde rybáři zaplísnění letos zaznamenali.

Název jezero je označení, které se u Chmelaře všeobecně ujalo, stejně jako v případě nedalekého Máchova jezera. Jedná se ale o vžitý omyl, v obou případech jde o rybníky. Úštěcký Chmelař vznikl počátkem 60. let minulého století na místě bývalého středověkého Velkého rybníka.

Výsledky mapování výskytu vydry říční v ČR v letech 1989-2016
zdroj: časopis Rybářství 1/2021

výskyt vydra říční
výskyt vydry říční v letech 1989-1992
výskyt vydra říční
výskyt vydry říční v letech 1997 – 2000
výskyt vydra říční
výskyt vydry říční v roce 2006
výskyt vydra říční
výskyt vydry říční v roce 2011
výskyt vydry říční v roce 2016