Fotografie
Jaroslav okomentoval Rybaření vesele...
včera
Fotografie
Jaroslav okomentoval Kapitální úlove...
včera
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
před 4 dny
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
před 4 dny
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 4 dny

Učíme se ve Vodňanech: Chováme sladkovodní krevety

Marek iRybářství 30. ledna 2023 1 komentářů
krevety

foto: archiv školy

Poznávání

Druh Macrobrachium rosenbergii krevetka Rosenbergova je novým obyvatelem naší školní recirkulace. Tento druh patří mezi největší sladkovodní krevety. Dorůstá velikosti až 30 cm bez klepet.

text: Drahoslav Smékal, Karel Dubský

Její domovinou je jihovýchodní Asie, Indonésie a Oceánie. Od 60. let 20. století je předmětem chovu pro hospodářské účely. Značné množství svaloviny se nachází hlavně v zadečkové partii. Známé jsou farmy například v Kalifornii.

REKLAMA

Optimální teplota pro chov je 28–30 stupňů Celsia, snáší i hodnoty kolem 20 stupňů. Krevetky jsou citlivé zejména na zvýšený obsah dusíkatých látek ve vodě, jinak nejsou příliš náročné. Potravní spektrum je velmi široké, jedná se o druh všežravý a mrchožravý. V našich podmínkách mladí jedinci nepohrdnou mraženými střevličkami východními nebo potápivými peletami.

kreveta
foto: archiv školy

Ve faremních chovech je popisováno krmení rýží, kokosem, lněným semínkem – jedná se o krmiva bohatá na omega 3 mastné kyseliny. V oblastech, kde jsou krevetky produkovány na konzum, docilují za 4–6 měsíců prodejní hmotnosti kolem 40 gramů.

REKLAMA

Z pohledu chovu a především reprodukce je hlavním problémem skutečnost, že se vyvíjejí tři skupiny samců. Dominantní mají největší modrá klepeta. Recesivní samci mají klepeta oranžová. Tito mezi sebou svádí souboje a dochází k výraznému kanibalizmu. Nejmenší samci jsou asi pětkrát menší a na ostatní jedince neútočí. Při chovu je tak hlavním problémem kanibalizmus, který je příčinou značných ztrát. Proto se větší samci vytřídí a izolují od ostatních jedinců.

Rozmnožování je zajímavé. Kopulace je podobná našim rakům. Oplozená samice nosí na spodní straně zadečkové partie až 50 000 vajíček po dobu až 5 týdnů. V období vývoje hraje roli v přírodních podmínkách i salinita vody. Vylíhlé larvy velmi malých rozměrů se vyvíjejí v brakických vodách. V chovatelských podmínkách je pro malou velikost larev nutné rozkrmování žábronožkou. S raky mají krevetky společné také svlékání krunýře v průběhu růstu, který je poměrně rychlý.

krevety
foto: archiv školy

Toto vše si, věříme, budeme teprve moci ověřit v naší škole. Zatím se krevetkám daří a jsou zpestřením už tak velmi rozmanité kolekce druhů ryb a vodních živočichů chovaných u nás ve škole v akváriích, školním recirkulačním systému s řízenou kvalitou vody i venkovním okrasném jezírku.

Jsme rádi, že můžeme studentům předvést, jak různorodý může být chov ryb a dalších druhů vodních organizmů. A nejenom předvést, ale studenti se o naše svěřence sami starají, a tak nejlépe zjistí, jaké nároky chov krevet na chovatele klade a jaká má specifika.  Z celosvětového hlediska patří chov krevet mezi velmi důležité komodity akvakulturního chovu. Má tento směr budoucnost také u nás?

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. Moc zajímavé čtení. Raky sem chytal s mým dědou jako malý kluk. Vždy si pamatuji jak sem u vody promrzl a poté se ohříval na chatě u kamen. Dnes už je jiná doba, narazil jsem na http://www.fishmachine.cz značku a při výletech k vodě jsem v suchu.

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled