Fotografie
Jaroslav okomentoval Bohutínští rybá...
před 21 hod
Fotografie
Josef okomentoval Alandské štikob...
včera
Fotografie
Michael přidal úlovek Karas stříbřitý...
předevčírem
Fotografie
Josef přidal úlovek Candát obecný...
předevčírem
Fotografie
Jaroslav okomentoval VIDEO: Zvědavý ...
předevčírem

Učíme se v Třeboni: Rozdělení rybníků

Marek iRybářství 4. srpna 2023 0 komentářů
Rožmberk

Průtočný Rožmberk. Foto: Petr Svatek

Praxe

Rybník je uměle vytvořená nádrž sloužící k chovu ryb. Podmínkou je, aby byl vypustitelný. Chov ryb je primární funkcí, ale zastává i další vedlejší, například retenční, krajinotvornou, rekreační, klimatickou, protierozní nebo zabraňuje povodním. K chovu ryb musí rybník splňovat několik kritérií.

text: Petr Svatek

V první řadě musí být úživný a disponovat dostatkem vody po celé roční období. Důležitá je absolutní vypustitelnost a slovitelnost. Samozřejmostí je jeho dobrý technický stav. Většina rybníků bývá zasazená v nějaké rybniční soustavě.

REKLAMA

Rybníky se dají rozdělit podle různých hledisek – např. podle polohy na rybníky vrchovinné a nížinné. Vrchovinné rybníky bývají méně úživné s kratší vegetační dobou (kvůli nižší průměrné teplotě vody). Tyto rybníky jsou méně vhodné pro chov kapra. Naopak rybníky nížinné jsou teplé a úživné.

rybník
Náhodnový úživný rybník, foto: Petr Svatek

Podle okolí: rybníky luční, polní, návesní, lesní. Název zde napovídá, kde se rybník nachází. Nejméně úrodné jsou lesní rybníky s kyselejší a chladnější vodou. Naopak polní rybníky jsou velmi úrodné díky splachům z polí, které s sebou nesou hnojiva. Rybníky návesní často slouží k dočišťování biologicky zatížených odpadních vod.

REKLAMA

Podle hlavní chované ryby: rybníky pstruhové a kaprové. Do pstruhových rybníků spadají především rybníky vrchovinné, které jsou málo zabahněné, mají tvrdé dno (s čistou vodou a větší průhledností) vhodné pro chov síhů a lososovitých ryb. Naopak rybníky nížinné jsou teplé a vyznačují se větším množstvím bahna – jsou proto vhodné pro chov kaprovitých ryb.

štika
Štika v pramenitém rybníku, foto: Petr Svatek

Do skupiny rybníků dělené podle vedlejších úkolů spadají rybníky požární, závlahové, biologické, usazovací (sedimentační), rekreační, zásobovací pro užitkovou vodu.

Podle způsobu napájení: rybníky náhonové, průtočné, nebeské a pramenité. Náhonové rybníky jsou nejvhodnějšími rybníky pro chov ryb, protože jsou napájeny stokou, která přivádí vodu z nějaké řeky. Voda je dostatečně prohřátá a bohatá na živiny, s dostatkem kyslíku a se stabilní teplotou.

rybník
Hejtman, foto: Petr Svatek

Na Třeboňsku je například rybniční soustava napájená Zlatou stokou. Voda je absolutně regulovatelná a rybník se může kdykoliv napouštět a vypouštět. Z rybářského hlediska se říká „voda v ruce“.

Průtočné rybníky jsou přímým opakem náhonových rybníků. Leží přímo na nějakém potoce nebo řece a voda jimi protéká. To má za následek odplavování živin a přirozené potravy, která se v rybníku vyskytuje. Problémem je, že do rybníka často s přitékající vodou doputují i nežádoucí druhy ryb v neznámém počtu a velikosti.

rybník
Staňkov, foto: Petr Svatek

Tyto rybníky dohání svůj handicap obvodovými stokami a zpravidla musí být opatřeny bezpečnostními přelivy proti zvýšeným průtokům. Jedním z takových rybníků je například Rožmberk.

Nebeské rybníky nemají žádný stálý přítok a jsou závislé na srážkách, které do rybníka doputují stokami. V suchých obdobích trpí na nedostatek vody. To má za následek zvýšené riziko kyslíkových deficitů a zarůstání rybníka porosty.

rybník
Munický rybník, foto: Petr Svatek

Tyto rybníky jsou zpravidla úživné. Nejčastěji se používají pro odchov plůdku a násady. Často musejí být sloveny před vypuknutím teplých letních dnů, kdy dochází k úbytku vody a kyslíkovým deficitům z důvodu tlení přebytečných porostů. Tyto rybníky nejsou vhodné pro komorování ryb.

Pramenité rybníky mají napájení vody z pramene přímo v rybníce nebo v těsné blízkosti nad rybníkem. Podzemní vody obsahují často nežádoucí sloučeniny železa a solí, které rybám nedělají dobře. Podzemní voda je studená a málo kyslíkatá. Pokud je přítok nad rybníkem, dá se kyslíková bilance zlepšit jízky, které vodu prokysličí. Všeobecně jsou tyto rybníky nevhodné pro chov kaprovitých ryb z důvodu malé úživnosti. Pokud podzemní voda neobsahuje nežádoucí sloučeniny, využívají se tyto rybníky k chovu pstruhů a síhů.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled