Fotografie
Stanislava založil otázku Vybaveni...
před 25 dny
Fotografie
Stanislava založil otázku Ryba 2025...
před 25 dny
Fotografie
Stanislava založil otázku Čím se za bavít...
před 25 dny
Fotografie
Stanislava okomentoval Slimjaro Review...
před 25 dny
Fotografie
tomik.liska@icloud.com dal lajk úlovku od Tomáš...
před 43 dny

Učíme se v Třeboni: Nové možnosti okouna říčního

Marek iRybářství 4. října 2021 0 komentářů
okoun

foto: archiv školy

Poznávání

Okoun říční (Perca fluviatilis) je rybou, která do našich vod patří od samotného počátku vytváření ichtyofauny a nepochybně každý z nás se s ním už mnohokrát setkal – a to bez rozdílu věku rybáře, zkušeností nebo doby trávené u vody.

text: JS

Mnoho sportovních rybářů se dokonce na tomto druhu učilo základy sportovního rybolovu. Dokonce i velká část nerybářů tento druh bezpečně pozná pro jeho typickou stavbu i vysokou četnost v nejrůznějších typech vod.

REKLAMA

Nejspíše všichni však okouna známe jen jako malou rybku, která mnohdy dosahuje 10 cm a pouze vzácně může přerůstat hranici 20 cm. Jde však o druh, který se snadno chytá a vytváří velká hejna. Mnohdy tato velká hejna malých okounů mohou znemožňovat nalákat na háček slušný úlovek. Některé rybáře mohou hejna okounů až obtěžovat.

Komu vadí okouni?

Mohou vadit i profesionálním rybářům a rybníkářům. Proč? Těm totiž okoun může škodit hned na několika úrovních. Mezi nejčastější argumenty patří, že se tento druh přemnožuje, migruje s vodou, požírá plůdek, ubírá potravu cennějším druhům a komplikuje lovení.

REKLAMA

Všechny uvedené argumenty jsou nepochybně pravdivé. Je však vhodné zmínit i pozitivní fakta o tomto druhu. V první řadě okoun říční patří do naší původní ichtyofauny a o původní druhy máme povinnost řádně pečovat. Starat se o jejich četnost a vracet je do míst, odkud vymizeli.

Dalším faktem je, že okoun působí na chovy ryb negativně pouze při nesprávném hospodaření. A v neposlední řadě tento druh patří mezi tzv. ryby ostnoploutvé, kde najdeme například i candáta obecného (Sander lucioperca). Tato velmi blízká příbuznost je spojena s vynikající kvalitou masa, jež candát i okoun mají.

Dokonalá ryba

Okoun není jen malou rybkou z odlehlých ramen a malých tůní. Při správných podmínkách může dorůst do délky až 60 cm a hmotnosti 4 kg. Pro lepší představu jde o rozměry, které přesahují výběrového (vánočního) kapra obecného (Cyprinus carpio).

rybí kuchařka
foto: archiv školy

Pokud si tedy fakta spojíme, tak můžeme zjistit, že okoun říční nemusí být pouze „obtěžujícím“ druhem. Jde o rybu, jež se poměrně snadno množí, aktivně přijímá krmivo, dorůstá příznivých rozměrů a má vynikající, naprosto výjimečnou kvalitu masa. Všechny tyto vlastnosti jsou v podstatě dokonalé pro jeho intenzivní produkci.

Obrovský potenciál

Inspirujme se na severu Evropy. Tam intenzivní akvakultura okounů už probíhá. Ryby jsou chovány v akváriích a bazénech – v poměrně vysokých obsádkách. Jsou odkrmovány granulovanými krmivy. A ve věku do tří let jsou zpracovávány na filety vysoké kvality. S velmi vysokou kvalitou masa a zpracováním přichází i velmi dobrá cena z hlediska výrobce.

filety
foto: archiv školy

Nebo je také možné okouny pouze odlovovat a zpracovávat i v poměrně mladém věku. Například ve Švýcarsku jsou okouni odlovování od délky 10 cm do 15 cm a rovnou zpracováváni na filety. Cena těchto filetů poté může přesahovat i částku 1000 Kč za 1 kg.

Je tedy velmi smutné, že u nás okouna říčního dnes chápeme spíše jako nežádoucí druh našich vod. Jde totiž o rybu, která má v sobě obrovský potenciál a mnoho odborníků tvrdí, že při senzorických analýzách masa může okoun říční candáta obecného porazit, což tvrdí i mnozí sportovní rybáři.

Snažme se okouny v našich vodách podporovat. Cíleně je chovejme a využijme jejich potencionálu. Získaný užitek prospěje všem.  

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled