Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 6 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Jak jsme si uži...
předevčírem

Ubla. Bohatá říčka na schengenské hranici

strunc 8. března 2020 0 komentářů

Kam na ryby

Text: Stanislav Géci, foto: autor

Rybáři se zde mohou setkat se čtyřmi až osmi druhy ryb. Dominantní rybou je zde jelec tloušť (slovensky jalec hlavatý), pomyslné druhé místo zde obsazuje pstruh potoční a třetí lipan podhorní (tymiánový).

Když zde slovenští rybáři zkoumali obsádku ryb podrobněji, zjistili, že v některých prolovovaných (elektickým agregátem) úsecích této říčky, žije osm až dvanáct druhů ryb. Tady v obci Ubla biomasou dominovala ostroretka stěhovavá (slovensky podustva severná), která ale v početnosti za tlouštěm trochu zaostala.

REKLAMA

Rybáři se SRZ pod obcí Ubla zjistili biomasu ryb v hodnotách 313 kg/ha a přímo v obci došli k číslu 384,7 kg/ha. Během odlovu jim z dosahu elektrod uniklo přibližně 30 % ryb. S hospodářem MO Mariánom Balkom konstatovali, že těsně nad státní hranicí s Ukrajinou, oddělenou v lesním porostu vysokým plotem a také kamerami, se rybáři ryby lovit obávají, zřejmě pro možnost konfrontace s pohraničníky a možnými nepříjemnostmi. Takže jsou zde vlastně společně se státní hranicí chráněné i ryby.                           

Vysoký podíl ostroretky stěhovavé pod obcí i v obci samotné naboural mýtus o tom, že se sem ryby z ukrajinské řeky Uh nemohou dostat, protože je Ukrajinci často loví do sítí i za pomoci elektrického proudu. Ano, už i na Ukrajině si tamní rybáři své ryby více chrání, se stavem před nějakými deseti lety, kdy tam pytlačil pomalu každý, se dnešní situace snad ani srovnávat nedá. A dokonce ochotně spolupracují i se slovenskými rybáři.

REKLAMA

Dobrým znamením je také stálá kvalita vody a minimální zásahy do života ryb. I proto se zde udržela třeba hořavka duhová (slovensky lopatka dúhová), sekavec horský (pĺž vrchovský), vranka obecná (hlaváč bieloplutvý), parma středomořská – východní (mrena škvrnitá) a hrouzek Kesslerův (hrúz Kesslerov). V mnohých tocích východního Slovenska všudypřítomná a chráněná ouklejka pruhovaná (ploska pásavá) tu ale postupně mizí.

Zatímco úlovky pstruhů a lipanů tu nejsou nejhorší (v porovnání s podobnými revíry východního Slovenska), místní rybáři při odlovu elektrickým agregátem v úsecích dlouhých od 75 do 130 m objevili pouze jediného lipana a čtyři pstruhy. Z toho se dá usuzovat, že návštěvy rybářů se soustřeďují do blízkého okolí obce Ubla, kde není problém na mušku ulovit i 35 cm dlouhou ostroretku.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled