Do říčky Merklínky na jižním Plzeňsku unikla v úterý odpoledne neznámá látka, pravděpodobně močůvka. V ohrožení byly sádky a komorový rybník místních rybářů, které Merklínka napájí.

text: Marek Kožušník

Hasiči dorazili do Lelova u Stoda v úterý po jedné hodině odpoledne. Našli zde podle deníku Právo na zhruba pětikilometrovém úseku vodního toku desítky uhynulých ryb.

„Instalovali jsme nornou stěnu a kontaktovali zástupce odboru životního prostředí,“ uvádí mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. Na místo podle něj přijela také laboratoř Třemošná k nabrání vzorku vody.

Podle Poncara je pravděpodobný původ úniku v zemědělské společnosti v Zeměticích, což iRybářství potvrdil i zástupce rybářů z MO ČRS Stod.

„Co mám poslední zprávy půl hodiny staré, v Merklínce je pořád močůvka ve vodě, je to napěněné. Fotil jsem to ve tři hodiny ráno, bylo tam tři čtvrtě metru pěny,“ popisuje pro iRybářství Marek Líbenek, brigádnický referent MO ČRS Stod, který na místě zabraňuje škodám.

Merklínka totiž napájí sádky a komorový rybník místních rybářů.

foto: Marek Líbenek, MO ČRS Stod

„Sádky už jsou mimo ohrožení. Včera jsme dělali rychlé opatření, nechali jsme tam nabagrovat zeminu, aby nešla voda z Merklínky do náhonu, který napájí sádky a rybník, kde se komoruje ryba,“ uvádí pro iRybářství Líbenek.

„Je to průšvih. Ryba zasádkovaná na Vánoce, 65 metráků násady na příští rok v rybníku. Máme tam kapry, štiky, amury, tolstolobiky, líny,“ doplňuje Líbenek.

foto: Marek Líbenek, MO ČRS Stod

Sádky a komorový rybník jsou ale podle něj v tuto chvíli v pořádku, škody v řece se teprve budou sčítat. „Teď se ukáže, jaký bude úhyn na toku, za světla jsem to ještě neviděl,“ dodává Líbenek.