Pokud osadíme prut Caperlan Xtrem 9 Full Cork (recenzi si můžete přečíst zde) navijákem Caperlan Stratagem 10 000, vytvoříme ideální udici pro lov trofejních ryb.

text: Zdeněk Hofman

Dlouhá kónická cívka s kapacitou 700 m vlasce 0,30 mm, je vhodná nejen pro daleké hody, ale i zavážení na rozlehlých vodních plochách. Tento způsob rybolovu je velmi populární například na Slapech, Orlíku a podobných údolních nádržích.

Hmotnost navijáku i povrchová úprava odpovídá cenové kategorii. Lehčí modely z hořčíkové slitiny stojí několikanásobně víc. V ostatních parametrech už Caperlan může dražším navijákům úspěšně konkurovat. Cívka Long Cast napomáhá dalekým hodům. Škoda jen, že balení neobsahuje i druhou náhradní cívku.

Některé modely mají dokonce druhou cívku mělčí pro běžný návin okolo 300 m/0,30 mm. Kapacitu cívky 700 m/0,30 mm efektivně využijeme zejména při zavážení návnady na velkou vzdálenost.

Decentní design navijáku působí profesionálně, praktické využívání však částečně komplikuje špatná čitelnost informací, jako např. kapacita vlasce vyznačená na cívce vyžaduje vskutku ostříží zrak.

Funkce navijáku je perfektní. Převodový poměr 5,1:1 zajišťuje rychlé navíjení vlasce, které oceníme zejména při chytání na velkou vzdálenost. Brzda navijáku je citlivá a jde poměrně rychle ovládat, což je při souboji s kapitální rybou zásadní.

raketa
foto: Zdeněk Hofman

Překvapivě výborně funguje „chytrý“ Spring Line Clip, určený k tlumení záškubu na konci náhozu.

O něco méně šikovná je funkce překlápěče, který můžeme ovládat pootočením kličky. Při dálkových náhozech se při silném švihnutí udicí někdy nechtěně rukou o kličku zavadí a řadič předčasně zaklapne. Ztrátě montáže při nahazování předchází mnoho modelů velkých navijáků pouze ručním ovládáním překlápěče.

Základní informace o navijáku:

Ložiska: 6 + 1(anti-reverzní systém). Převodový poměr: 5,1:1. Rychlost přivíjení: 115 cm. Hmotnost: 675 g. Tělo i rotor je z grafitu, cívka z hliníku. Výkonná, přesná a spolehlivá brzda: 8 kg.

Vzdálenost 2 line clipy, jedinečný Line clip SLC, pomalé navíjení skvěle navazující a pravidelné závity. Cívka Long Cast. Line clip a zadní šroub navijáku si lze ozdobit (8 nálepek v balení).

Cena: 2 299 Kč.

tloušť
foto: Zdeněk Hofman

Závěr:

Výkonný, spolehlivý a elegantní nastavitelný naviják Stratagem 10 000 je určený pro kaprařinu na velkou vzdálenost. Je ideálním navijákem díky neuvěřitelné rychlosti přivíjení a spolehlivosti chodu.