Tradiční festival na Faerských ostrovech opět rozdmýchal vlnu nevole. Po ukončení této kruté tradice volají ochránci práv zvířat. O jaký festival se jedná?

Text: David Štrunc, foto: news.com.au

Skupiny hájící práva zvířat truchlí nad ztrátou stovek velryb, které byly zabity na odlehlém severoatlantickém ostrově v kontroverzním festivalu, který má více než tisíciletou tradici.

The whales are driven towards the shore, seen in this file photo from May 2019. Picture: Andrija Ilic/AFP

Každé léto lidé žijící na dánských Faerských ostrovech zabíjejí stovky velryb a delfínů. Dříve šlo o přípravu zásob masa na dlouhou zimu, je však něco podobného potřeba i v současnosti?

Festival Grindadràp probíhá tak, že lovci nejprve pomocí lodí zaženou hejno kytovců na mělčinu, kde je následně usmrcují pomocí kopí a oštěpů. Po skončení lovu zůstává moře zbarvené rudou krví.

Při letošním festivalu bylo zabito 252 kulohlavců a 35 delfínů, informovala organizace Sea Shepherd, která se zabývá právy zvířat. „Je to barbarský čin,“ stojí v jejím prohlášení.

Faerské ostrovy leží přibližně na půli cesty mezi Norskem a Islandem. Každý rok propluje v blízkosti Faerských ostrovů více než 100 000 velryb, přičemž lovci zde uloví obvykle kolem 800 kusů ročně.

Proti této tradici se kromě Sea Shepherd ohrazují i další organizace. Například ORCA, která se snaží chránit velryby, delfíny a sviňuchy, psala ve svém příspěvku na Twitteru o vraždě: „Krásné rodiny kulohlavců byly brutálně zavražděny v dánských Faerských ostrovech, jsme z toho velmi zarmoucení… Budeme i nadále bojovat za ukončení tohohle nesmyslného krvavého sportu.“